Tehlikeli Rakip

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Tehlikeli Rakip

İleti crash » 04 Şub 2009, 12:02

SuperB II için sorun teşkil edebilecek araç ülkemize geldi arkadaşlar.Opel İnsignia.Fiyat olarak baz model 50000 TL' dan başlıyor.Başlangıç fiyatı yüksek.Fakat şöylede bir durum var.Baz modelde ( 1.6 115 HP ) bile digital klima, 8 havayastığı falan standart.Piyasada D segmentinde SuperB II 'yi zorlayabilecek tek araç bence İnsignia.Bugün hem SuperB II' yi hemde İnsignia' yı incelemeye gidicem.Test aracı bulabilirsem testte etmeyi düşünüyorum.İzlenimlerimi burda paylaşırım sizlerle.Selamlar.

crash
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mygokhan » 04 Şub 2009, 12:40

SuperB çok daha genişbir araç.İnsignianın arka koltukları çok dar.
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti crash » 04 Şub 2009, 14:25

SuperB geniş olmasına genişde bu İnsignia' dan iyi olduğu anlamına gelmiyor tabiki.Bakıp görücez incelicez.Birde İnsignia' nın 1.6 180 HP olan bir motoru var ki çok ses getireceğe benziyor.Hem performanslı hemde vergi avantajı var.Ama 1.6 115 HP olan motordan şüpheliyim performans konusunda.1.4 TSI 125 HP bu motordan çok daha üstün özelliklere sahip.

crash
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti umt_d » 04 Şub 2009, 15:11

opel'in Türkiyedeki imajı her zaman daha sağlam superb'i zaten geçer
umt_d
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alpino » 04 Şub 2009, 17:52

[quote="umt_d"] opel'in Türkiyedeki imajı her zaman daha sağlam superb'i zaten geçer[/QUOTE]

aynı fikirdeyim. ayrıca geçen gün ankara da trafikte gördüm insignia'yı. hakkaten güzel yapmış adamlar. çok şık duruyor. ama içini bilemiyorum tabi
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti crash » 04 Şub 2009, 22:21

Bugün heriki aracıda inceledim ama vaktim az olduğu için test sürüşü yapmaktan vazgeçtim şimdilik ama en kısa sürede ikisiylede test sürüşü yapmak istiyorum.Neyse ben gözlemlerimi ileteyim size.İkiside aynı segmentte olmalarına rağmen dizayn olarak hiç alakaları yok.Gerçeğini görünce daha iyi anlıyorsunuz bunu.Karşılaştırmada ikisinede haksızlık olmasın diye full versiyonlarını inceledim.İnsignia' nın 20'' jant opsiyonu var dehşete kapıldım resmen :) İnsignia sportif bir otomobilken SuperB ise ağır başlı ve oturaklı.Bu yüzden farklı zevklere hitap ediyorlar.SuperB bir VW klasiği olarak malzeme kalitesi ve işçilik üst seviyede.Keza İnsignia' da öyle.Aralarında bir fark yok açıkcası.Fakat SuperB' nin kapı içlerinde kullanılan malzemeler bana daha kaliteli gibi geldi.Konsol olarak yine çok farklılar.SuperB tipik VW konsolu kullanmış ama çok şık gerçekten.Herşey elinizin altında.Bu nerde şu nerde diye aramıyosunuz.İnsignia ise daha karmaşık özellikle CD-Radyo kısmı.İnsignianın ilginç kokpit yapısıda dikkat çekici.Kapıdaki ahşap çizgiler ön göğsün üst kısmına kadar devam ediyor ve gerçekten çok hoş bir görüntüsü var.Genişlik bakımından SuperB' nin eline İnsignia' da su dökemiyor.SuperB baş ve diz mesafesinde çok daha iyi.Koltuklar ise SuperB' nin daha konforlu.İnsignia' nın ise sportif ve ortopedik koltukları var.Bagaj konusunda üstünlük herzamanki gibi SuperB' nin.Birde SuperB' nin içine bindiğinizde insan kendini daha güvende hissediyor.İnsignia' da çok güvenli bir araç ama insana bu duyguyu veremiyor.Her iki araçta full olduğu için herşey var.Aklınıza ne geliyorsa.O yüzden donanım olarak bir karşılaştırma yapamicam.Fakat herikisininde birbirine olan üstün yanları var.Mesela İnsignia' da 3 sürüş modu var.Bunlardan sport modu seçildiğinde göstergelerdeki beyaz ışık kırmızıya dönüşerek ateşli bir ambiyans oluşturulması düşünülmüş.SuperB' de ise park asistanı mevcut.Bu sistemi devreye sokarak SuperB park edecek biryer arıyor ve bulduğunda sizi uyarıyor.Bu dakikadan sonra size sadece gaza hafifce dokunmak kalıyor.Gerisini superB hallediyor zaten.İnsignia' da sadece sınıfında değil tüm otomobiller içerisinde en gelişmiş far sistemi sunuluyor.SuperB' de ise yine diğer hiçbir otomobilde bulunmayan twindor sistemi mevcut.Kısacası sportif bir otomobil isteyenler için İnsignia bulunmaz nimet.Ama ağır başlı ve elit görünmek isteyenler için ise adres superB.Ben şahsen seçimimi genç biri olmama rağmen superB' den yana kullanırım.Sportif görünmektense, elit görünmeyi tercih ederim.Bu arada otomobil almak artık bir yatırımdan çok ihtiyaca dönüştüğü için, hangi araba daha çok tutuluyor? hangisinin ikinci eli para eder? gibi sorulardan çok, hangisi bana uygun? en çok hangisini beğendim? gibi sorularla aklımızı meşgul etmek daha mantıklıca gibi geliyor.Saygılarımla.
crash
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mxengine » 04 Şub 2009, 23:11

bence ikiside bir işe yaramaz passat cc yi canlı gören varmı bilmiyorum ama tasarım olarak bütün araçları ezip geçecegi bir gerçek
mxengine
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti tolga_kaan_ » 04 Şub 2009, 23:46

iç görünüş

dış görünüş

----

---

----

resimlerde  SuberB ye biraz iltimas geçtik ama olsun :)  2 farklı tarz  karşılaştırmak ne derece doğru olur bilmiyorum ama ikisi de  gerçekten  " aşmış "  araçlar.  Opel'i  pek sevmesem de bu sefer  iyi iş çıkarmış. sonunda insanın içini bayan   ışıklandırmadan vazgeçip güzel bi renge kavuşmuş. SuperB ye diyecek laf zaten yok  Amiral Gemisi LOL  Herkes umarım bi gün bunlardan birine sahip olur Star
tolga_kaan_
CLASSIC
CLASSIC

İleti RAZOR10 » 04 Şub 2009, 23:57

Opel İnsignia her türlü geçer super b yi satış olarak. tr de hala skoda ya bakış açısı deişmedi belki 5-10 yıl sonra değişir
Kullanıcı avatarı
RAZOR10
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: selçuk ÇİMŞİR
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Skoda Fabia ambiente 2005

İleti tolga_kaan_ » 05 Şub 2009, 00:02

evet buna katılıyorum. bu tamamen oluşturulan marka imajı ile alakalı. tabi bi de  marka geçmişini gözardı etmemek gerek.  94 yılında   155 lik GSI lara - corsalara binerken millet. Skodada durum çok vahimdi. Allahtan  vw in eli değdi de kendine geldi biraz. 
tolga_kaan_
CLASSIC
CLASSIC

İleti alpino » 05 Şub 2009, 02:02

crash'ın yorumlarına katılıyorum. biri sportif diğeri makam otosu olarak düşünülmüş. 20" jant süper görünse de beraberinde getireceği konfor sorunları ve muhteşem kalitedeki asfaltlarımızda yaşayacağınız lastik-jant sorunlarını umursamamanız lazım. zira 16" jantlı lastiklerin tane fiyatının 300 tl civarında olduğunu düşünürsek 20" patladığı zaman ben çeker kenara ağıt yakarım :D

ufak bir gönderme de mxengine ye yapayım :) passat cc haliyle ikisine de nal toplatır kabul ama şunu unutmayalım. insignia baz model: 50000 tl, superb baz model: 44500 tl, passat cc baz model: 90.000 tl. yani sınıf farklı. gerçi insignia en pahalı modeli ile uçmuş olsa da (125000 tl) passat cc kalitesinde olacağını asla sanmıyorum.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti HTP » 05 Şub 2009, 11:52

SuperB nin arkası okadar sıkıcı ki o arabadan soğuttu beni :((( Tamam skodalar makul arabalar ama birazda Seat gibi ateşli tasarımlar yapmaya başlamalı yoksa işi zor.
HTP
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ibrahim çakır
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Fabia 1.2 HTP

İleti isnilgiz » 05 Şub 2009, 17:40

Arkadaşlar passat cc yi gördüm istanbul-florya da ilk izlenimim güzel görünse de öyle piyasayı silip süppürecek bir araba da değil haberiniz olsun. cc  ve insigna tasarım olarak birbirlerine yakın geldi bana.Tasarım olarak süperb bence yılının gerisinde kalmış. Kaliteye bir şey demiyorum kesinlikle malzeme işçilik olarak süperb daha iyi. Bir de yolunuz düşerse Ankara da armadanın hemen aşağısında bir tane insigna vardı yanılmıyorsam ve yüksek bir rampaya ve öne eğimli olarak koymuşlar ve arkadan altı çok iyi gözüküyor ve kesinlikle bu haliyle octaviadan bile daha iyi değil. Aynı şey mondeo için de geçerli. Araç, karoseri ile mükemmel. ama altına bakınca çıplak gibi tüm malzemeler ortada: insigna da mondeo da öyle.
Yabancı bir ülkede bir arkadaşım geçen hafta süperb almış. resimlerini bana gönderdi dediğiniz gibi arkadan acaip berbat. Ama içi ve önden görünüşü fena değil.  
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 05 Şub 2009, 17:43

zaten car of the year değil mi, demek ki herhalde daha iyi. 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti baho06 » 05 Şub 2009, 18:11

beyler her şey genişlik değildir.genişlik isteyen transporter alsın.insigna bir başka duruyor.motor turbolu yada dizel olursa tadına doyum olmaz.zaten süperb bagaj kapağından dolayı 1-0 yenik.
baho06
CLASSIC
CLASSIC

İleti AhmetH » 05 Şub 2009, 18:12

Opel'e garezim var  LOL

çok satılırsa  sevinirim.. zira 1-2  yıla  1.6  turboları  çıkmacılara  düşerse   modifiye  sektörü  dahada  canlanır

modifiyede yeni trend sonradan  turbo Big%20smile opelinde  zırt pırt  arıza  çıkardığı  biliniyor..

hayırlısı  bakalım

Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti crash » 05 Şub 2009, 20:25

Aslında SuperB' nin arkası kötü değil sadece arka stop tasarımı kötü.Bu tasarımı kötü gösteren şey ise bagaj kapağı üstündeki ek farlar.Eğer o ek kısım olmasaydı daha hoş görünebilirdi arka kısım.

crash
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti slayer234 » 27 Şub 2009, 23:38

[quote="umt_d"] opel'in Türkiyedeki imajı her zaman daha sağlam superb'i zaten geçer[/QUOTE]

satış rakamaları olarak olabilir ama bağımsız bir değerlendirme yapmak gerekirse her ikiside çok farklı kesimlere hitab eden araçlar o nedenle kıyslama yapmak doğru olmaz. malzeme ve işcilik kalitesi olarak skoda superb opeli ezer

[quote="mxengine"] bence ikiside bir işe yaramaz passat cc yi canlı gören varmı bilmiyorum ama tasarım olarak bütün araçları ezip geçecegi bir gerçek[/QUOTE]

burda yapılması gereken bağımsız incelemelere iyi bakmak ve marka bağımlılığından kaçınmak olur bence. skoda superb wv passat cc nin şasesi üzerine kurulmuş bir araç ancak iç mekan ferahlığı için şase 12 cm uztılmış. arcın en büyük silahı iç mekanı. cc nin opsiyon donanımları ile berber en üst modeli 140.000 ytl yi bulurken superb de bu rakam yanılmıyorsam 114.000 ytl de kalıyor ve işin ilginci işcilik kalitesi olarak da wv yi geride bıraktığını her iki aracıd kullanmış bir superb sahibi olrak söyleyebilirim.
    her neyse tabi superb nin en büyük silahi iç mekan genişliği şunu rahatlıkla söylemek gerekiyor boyum 1,88 ve ben ön koltuğu kendime göre ayarlayıp arka koltuğa geçtiğimde arkda bacak bacak üstüne atabiliyorum.
slayer234
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Superb

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir