SuperB 3000km Sonrasında izlenimler!..

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

SuperB 3000km Sonrasında izlenimler!..

İleti sufe » 07 Ekm 2010, 23:17

Öncelikle 1 ay gibi bir aradan sonra herkese merhaba. Bayram öncesi aldığım SuperB 1.4Tsi Elegance ile 3000km yi geride bıraktım. Olumlu ve olumsuz izlenimlerimi herkesle paylaşmak istedim. Öncelikle genel bir anlatım, ardından maddeler halinde artı ve eksileri belirteceğim.
Arabayı aldığımda ilk yaptığım test bu motor bu kasayı kaldırıyormu oldu. Fabia 1.4 75bg den sonra çok rahat bir şekilde kaldırdığını söyleyebilirim. Turbo doldurduktan sonra devir göstergesinde yavaş bir çıkış varken araç ona inat yüksek hacim motorlu gibi hızlanıyor. Rahatlıkla 2.0lt atmosferik motor gibi tepki verdiğini söyleyebilirim. İki farklı 520d ile ara hızlanma testi yaptık, SuperB çok kopmuyor ama hafifçe arayı açıyor. 5. ve 6. viteslerde sollamaya çıkmak gerçekten çok zevkli oluyor. rampalarda 110 120 ile giderken 5. vitese düşmek gibi bir ihtiyaç hissettirmiyor, aksine gaza bastıkça yavaşta olsa hızlanıyor. Tüketim, ilk depoda ve genelde uzun yolda 30 krş/km.idi. İkinci ve üçüncü depoda ve yine %75 uzunyolda 22 krş/km tüketim değeri elde ettim. Kullanım şartları genelde 110 -120 km, nadirde olsa (520d ve volvo ve 407 ler yüzünden) 200km lik hızlarda seyahat ettim. Çok çaba sarfetmeden Fabia benzinliye yakın değerler elde edilebilir. Direksiyonun düşük tur sayılı olmasına rağmen düşük hızlarda yumuşaklığı gayet iyi. Yüksek hızlarda biraz fazla sertleşiyormuş gibi geldi. iç konfor ve sessizlik yüksek hızlarda gayet başarılı. Fakat düşük hızlarda turbo aşırı yüklemeye başlayınca pistonlardaki patlama gürültüsü biraz rahatsız ediyor. Genel ergonomi oldukça başarılı, zaten herşey otomatik, düğmelere dokunmaya gerek kalmıyor. 6 vites olması gayet iyi, fakat DSG eksikliği şehir içinde kendini bayağı gösteriyor. işçilik kalitesi gayet başarılı, kusur bulamadım, her nokta üzerinde iyice düşünüldüğü belli. Aracın arkasındaki rahatlıktan söz bile etmiyorum. Bi xenon farlar ile selektör yapmak öndekinde bir anlık körlüğe neden oluyor tahminimce, çünkü herkes panikle kendini sağa atıyor. Kullanırken kesinlikle zevk veren, etraftan soru sorulmasına neden olan ve parasının hakkını fazlasıyla veren bir araba.

Artılar:
+ Tüketim/performans oranı
+ Konfor
+ İşçilik kalitesi
+ iyi düşünülmüş akıllıca ayrıntılar (iç aydınlatma, gösterge ve ses ile ilgili küçük hoş detaylar)
+ aktif güvenlik (frenleme sırasında sol ve sağ farklı tutunur ve yan dönme eğilimi başlarsa, sistem direksiyonun kontrolünü alıyor)
+ otomatik park (her seferinde sol tarafı öndeki arabaya hizalamayı başarması. Boşluğa göre manevra şeklini ayarlaması)
+ arka baş boşluğu (arka cam geri alınmış, bagaj kapağı küçülmüş, bu sorun çift açılım ile bertaraf edilmiş)
+ arka diz mesafesi (5 serisi ile kendim kıyasladım, tartışılmayacak kadar bariz büyük. 7 serisini test edemedim)
+ Yol tutuş ve hızlı direksiyon tepkileri

Eksiler:
- Düşük hızlarda motor gürültüsü (diğer arabalara göre normal ama SuperB'e yakışmamış)
- DSG şanzumanın olmaması
- Motor üstü kapaksız, sanki değer verilmemiş gibi.
- Şemsiye gözüne bundan sonra Skoda şemsiye koymayacakMIŞ. (Yüce oto arabanın reklamındaki logolu şemsiyeden bile ........ neyse)

Aklıma bu saatte gelenler bunlar, sonra yine eklerim yeni maddeler.

Okuyan herkese teşekkürler.
Süleyman

Kullanıcı avatarı
sufe
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Suleyman
Nereden: Bursa
Arabanız: SuperB 1.4TSI Elegance

İleti hakanerdogan » 07 Ekm 2010, 23:21

Paylaşım için teşekkürler.

Düşük hızlarda gaza yüklenince gelen gürültü pistonların tepesindeki patlama olayı değil, titreşimdir muhtemelen.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti can.tasan » 07 Ekm 2010, 23:24

Guzel paylasim tesekkur ederiz fikirlerinizi paylastiginiz icin...
Kullanıcı avatarı
can.tasan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Can TASAN
Nereden: Ankara
Arabanız: 2003 Fabia Elegance 101

İleti emre_tokay » 07 Ekm 2010, 23:27

O kadar para verip memnun kalmana sevindim çünkü para kolay kazanılmıyor. Bu şekilde detaylı anlatımında çok hoşuma gitti yazdıklarını okurken kendi arabam gibi hissettim hayalimde canlandı. Çok prof biri değilim ama zamanla yakıt tüketimi biraz daha aşağılar inecektir bunu söyliyebilirim.

İlk 15binKM yi atlattıktan sonra araba dahada oturmaya başlar sanırım. Kazasız belasız kullanmak nasip olur inşallah.

.
emre_tokay
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre TOKAY
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: A4 Octavia Elegance 2004 (SATILDI) Felicia GLXi

İleti sufe » 07 Ekm 2010, 23:28

hakanerdogan yazdı:Paylaşım için teşekkürler.

Düşük hızlarda gaza yüklenince gelen gürültü pistonların tepesindeki patlama olayı değil, titreşimdir muhtemelen.

1000 devir civarında o titreşimi yapıyor. zaten ekranda 6 dan 5 e düşür uyarısını veriyor. benim söylediğim titreşim değil sadece ses. motorun içinden gelen bir gürültü. Ayrıca turbonun bastığı havanın bile gürültüsüde bu sese karışıyor. Lastik ve rüzgar gürültüsü olmayınca (50-60km) bu ses duyuluyor sadece.
Kullanıcı avatarı
sufe
CLASSIC
CLASSIC

İleti sufe » 07 Ekm 2010, 23:31

emre_tokay yazdı:O kadar para verip memnun kalmana sevindim çünkü para kolay kazanılmıyor. Bu şekilde detaylı anlatımında çok hoşuma gitti yazdıklarını okurken kendi arabam gibi hissettim hayalimde canlandı. Çok prof biri değilim ama zamanla yakıt tüketimi biraz daha aşağılar inecektir bunu söyliyebilirim.

İlk 15binKM yi atlattıktan sonra araba dahada oturmaya başlar sanırım. Kazasız belasız kullanmak nasip olur inşallah.

.

Emin olun verdiğiniz paranın karşılığını diğer arabalara göre çok daha fazla veriyor. Ellerim havada park ederken etraftaki bakışları hayal edebilirsiniz :D
Kullanıcı avatarı
sufe
CLASSIC
CLASSIC

İleti delidolu » 08 Ekm 2010, 12:12

bizleri düşünüp detaylı paylaşım yaptığınız için tşkler...
aracınıza kazasız, belasız güle güle binin, Allah sağlığınızı ve ağzınızın tadını bozmasın. ;)
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti e144552 » 08 Ekm 2010, 13:29

Zevkle okudum, teşekkürler...
Oturman mümkünse ayakta durma, yatman mümkün ise, oturma!
Kullanıcı avatarı
e144552
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: OCTAVIA 1.4 TSI Elegance

İleti emre_tokay » 08 Ekm 2010, 13:49

sufe yazdı:
emre_tokay yazdı:O kadar para verip memnun kalmana sevindim çünkü para kolay kazanılmıyor. Bu şekilde detaylı anlatımında çok hoşuma gitti yazdıklarını okurken kendi arabam gibi hissettim hayalimde canlandı. Çok prof biri değilim ama zamanla yakıt tüketimi biraz daha aşağılar inecektir bunu söyliyebilirim.

.

Emin olun verdiğiniz paranın karşılığını diğer arabalara göre çok daha fazla veriyor. Ellerim havada park ederken etraftaki bakışları hayal edebilirsiniz :D

En çok merakettiğim konuda o. Çok merak ediyorum çevremdede kimsede yok artık askerden gelince öle bi aramız olursa görcez :D
emre_tokay
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre TOKAY
Arabanız: A4 Octavia Elegance 2004 (SATILDI) Felicia GLXi

İleti kemal1135 » 08 Ekm 2010, 20:33

sufe yazdı:Öncelikle 1 ay gibi bir aradan sonra herkese merhaba. Bayram öncesi aldığım SuperB 1.4Tsi Elegance ile 3000km yi geride bıraktım. Olumlu ve olumsuz izlenimlerimi herkesle paylaşmak istedim. Öncelikle genel bir anlatım, ardından maddeler halinde artı ve eksileri belirteceğim.
Arabayı aldığımda ilk yaptığım test bu motor bu kasayı kaldırıyormu oldu. Fabia 1.4 75bg den sonra çok rahat bir şekilde kaldırdığını söyleyebilirim. Turbo doldurduktan sonra devir göstergesinde yavaş bir çıkış varken araç ona inat yüksek hacim motorlu gibi hızlanıyor. Rahatlıkla 2.0lt atmosferik motor gibi tepki verdiğini söyleyebilirim. İki farklı 520d ile ara hızlanma testi yaptık, SuperB çok kopmuyor ama hafifçe arayı açıyor. 5. ve 6. viteslerde sollamaya çıkmak gerçekten çok zevkli oluyor. rampalarda 110 120 ile giderken 5. vitese düşmek gibi bir ihtiyaç hissettirmiyor, aksine gaza bastıkça yavaşta olsa hızlanıyor. Tüketim, ilk depoda ve genelde uzun yolda 30 krş/km.idi. İkinci ve üçüncü depoda ve yine %75 uzunyolda 22 krş/km tüketim değeri elde ettim. Kullanım şartları genelde 110 -120 km, nadirde olsa (520d ve volvo ve 407 ler yüzünden) 200km lik hızlarda seyahat ettim. Çok çaba sarfetmeden Fabia benzinliye yakın değerler elde edilebilir. Direksiyonun düşük tur sayılı olmasına rağmen düşük hızlarda yumuşaklığı gayet iyi. Yüksek hızlarda biraz fazla sertleşiyormuş gibi geldi. iç konfor ve sessizlik yüksek hızlarda gayet başarılı. Fakat düşük hızlarda turbo aşırı yüklemeye başlayınca pistonlardaki patlama gürültüsü biraz rahatsız ediyor. Genel ergonomi oldukça başarılı, zaten herşey otomatik, düğmelere dokunmaya gerek kalmıyor. 6 vites olması gayet iyi, fakat DSG eksikliği şehir içinde kendini bayağı gösteriyor. işçilik kalitesi gayet başarılı, kusur bulamadım, her nokta üzerinde iyice düşünüldüğü belli. Aracın arkasındaki rahatlıktan söz bile etmiyorum. Bi xenon farlar ile selektör yapmak öndekinde bir anlık körlüğe neden oluyor tahminimce, çünkü herkes panikle kendini sağa atıyor. Kullanırken kesinlikle zevk veren, etraftan soru sorulmasına neden olan ve parasının hakkını fazlasıyla veren bir araba.

Artılar:
+ Tüketim/performans oranı
+ Konfor
+ İşçilik kalitesi
+ iyi düşünülmüş akıllıca ayrıntılar (iç aydınlatma, gösterge ve ses ile ilgili küçük hoş detaylar)
+ aktif güvenlik (frenleme sırasında sol ve sağ farklı tutunur ve yan dönme eğilimi başlarsa, sistem direksiyonun kontrolünü alıyor)
+ otomatik park (her seferinde sol tarafı öndeki arabaya hizalamayı başarması. Boşluğa göre manevra şeklini ayarlaması)
+ arka baş boşluğu (arka cam geri alınmış, bagaj kapağı küçülmüş, bu sorun çift açılım ile bertaraf edilmiş)
+ arka diz mesafesi (5 serisi ile kendim kıyasladım, tartışılmayacak kadar bariz büyük. 7 serisini test edemedim)
+ Yol tutuş ve hızlı direksiyon tepkileri

Eksiler:
- Düşük hızlarda motor gürültüsü (diğer arabalara göre normal ama SuperB'e yakışmamış)
- DSG şanzumanın olmaması
- Motor üstü kapaksız, sanki değer verilmemiş gibi.
- Şemsiye gözüne bundan sonra Skoda şemsiye koymayacakMIŞ. (Yüce oto arabanın reklamındaki logolu şemsiyeden bile ........ neyse)

Aklıma bu saatte gelenler bunlar, sonra yine eklerim yeni maddeler.

Okuyan herkese teşekkürler.
Süleyman

arabanız hayırlı olsun allah kaza bela vermesin öyle bir anlatmışsınız ki sanki o sürüş keyfini bilgisayarımın başında ben yaşadım resmen hayal ettim
Kullanıcı avatarı
kemal1135
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: 2011 1.4 polo comfortline

İleti oguz » 08 Ekm 2010, 20:43

hayırlı olsun, kazasız belasız sürüşler dilerim... bugun skoda servisindeydim araç servisteyken bizde showroomdaydık, annemle birlikte gitmiştik adapazarını gezmek istedi, o sırada anneme araçları gezdireyim dedim superb'e bi bindi, her tarafını kurcaladı, o şemsiye gözünün içine kadar baktı, koltuklarıyla oynadı falan filan, neyse o sırada servis sorumlusu geldi aracınız hazır dedi bizde çayların sonunu yudumladık cıktık, bizim arabaya geri bindigimizde annemin bizim arabaya bakısını ve suratındaki ifadeyi gorunce bi anda araçta sogudum :D ve yazınızı okudum yine sogudum yapmayın böyle şeyler:D aman nazar degmesin, yazınız için teşekkürler...

2005 fabia htp classic
2011 fabia 1.4 16v ambiante dynamic^^
Kullanıcı avatarı
oguz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti sufe » 09 Ekm 2010, 19:52

İyi dilekler için çok Teşekkür ediyorum. Allah herkese nasip etsin. Bir önceki arabam olan Fabia benim az kahrımı çekmedi. Hele yaz tatillerinde bagaja 4 kişinin 1 aylık eşyasını sığdırabilme savaşımı hiç unutmuyorum. oğlum kırmızı fabia'yı bırakırken bayağı üzülmüştü!..
Kullanıcı avatarı
sufe
CLASSIC
CLASSIC

İleti malatyalı » 13 Ekm 2010, 01:20

hayırlı olsun
malatyalı
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: necdet talas
Nereden: Malatya
Arabanız: favorit

İleti ocavia » 13 Ekm 2010, 12:29

yakında 5.20 lerlede kapışcak skoda gelişiyo kanımca.....hayırlı olsun bizde karsa gittik octavia1.6 eleganceyle yokuşlara geldiğinde 120kmhyi geçtikten sonra araçı sanki bişey itio o biçim..:D
ocavia
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: azat
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: octavia 1.6 elegance

İleti themarine » 14 Şub 2011, 14:09

kars mı? ben ardahamn gölede öğretmenlik yapıyorumbenim aracıım comfort zaten ama bolero ekran cc falan da var.genelde memnunum bende de polo 2004 vardı önceden.bagaj olayında artık çok rahatım bende.yanlız geçen yaz o bagajı eşim doldurdu 1 aylık tatil için hayert ettim :?
themarine
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ardahan
Arabanız: superb tsi

Superb

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir