SuperB ile 4000km devirdim...

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

SuperB ile 4000km devirdim...

İleti enoktakenokta » 06 Kas 2010, 21:08

Aracı alalı 2 ay oldu; 2 kere uzun yaptım ve bugün 4.000km'yi devirdim... Plazaya TDI DSG Octi almaya gidip Superb 1.4TSI Elegance alan biri olarak iyiki bu aracı almışım diyorum... Elbette TDI yakıt tüketimi konusunda çok daha iyi ve DSG şanzımanın eksikliği var...

En son geçen hafta Ankara-Amasra seyehatim oldu uzun yol olarak; otobandan sonra o yolun halini bilen bilir, resmen rezalet; çukurlarla dolu, yer yer dar, sürekli virajlı bir yol; bazı yerlerine yol bile diyemeceğim aslında... Buna rağmen 5,5 saatlik bir seyehatin ardından ki aracıma düşkün olduğum için bozuk yollara, çukura vs aşırı konsantre gittim, yolun sonunda fiziki bir yorgunluk olmadı, sadece aşırı dikkatten mental bir yorgunluk vardı...
Araç uzun yolda gerçekten çok keyif veriyor; çok rahat ve konforlu bir araç, yol tutuşu da gayet iyi, hızlı girilen virajlarda bile son derece güven veriyor... Yüksek süratte yanal kuvvetlerden etkilenmemesi ve rüzgar sesi olmaması çok güzel. Fakat, belki benim araçla gelen Pirelli P7 Cinturato lastiklerden kaynaklı olabilir, pürüzlü asfaltta zaman zaman yol sesi hissedildiğini belirtmem gerek...

Performans konusu göreceli bir konu elbet, ancak araç beni yeterince tatmin ediyor, klasik bu motor bu kasayı çeker mi araç gitmez vs lafları haksızlık bence; gayet yeterli geliyor bu motor. Elbette sizin beklentiniz uçan kaçan bir araçsa bu araç yanlış adres olacaktır. Özellikle 2. ve 3. viteste gaz pedalına yüklendiğinizde aracın tepkileri çok hızlı ve net, bir anda ibre yükseliyor... 5. ve 6. viteste ise aynı tepki yok, çabuk hızlanmak için vites düşürmek gerek...

Yakıt tüketimi konusunda ise bu aracı nasıl kullanırsanız öyle yakar diyebilirim. Zira aynı güzergahta hakikaten çok devirli kullandığımda araç 100km'de 9 litre yakarken sakin kullanımda aynı güzergahta tüketimi 5,2 litreye kadar düşürebildim. Ankara'yı bilenler için bahsettiğim güzergah Ankara şehir içinde Yaşamkent-Balgat arası 20 km. civarında bir güzergah. Sabah yer yer açık, belli kısımlarında sürekli dur-kalk olan bu güzergahta çok kasmadan 7 litrenin altına düşülebiliyor. Ancak çok çok sıkışık İstanbul iş saati trafiğinde elbette bu değerleri yakalamak mümkün olamaz tabiki... Uzun yolda aracı biraz zorladığım için yakıt tüketimi konusunda şimdilik birşey söyleyemeyeceğim, fakat bayramda Ankara-Amasya güzergahında sakin kullanımda elde ettiğim değerleri de yazarım...

Kullanıcı avatarı
enoktakenokta
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara
Arabanız: Superb 1.4 TSI Elegance

İleti alpino » 06 Kas 2010, 21:42

özellikle yakıt tüketimi hakkında söylediklerinden sonra tsi motor iyice aklıma yatmaya başladı. 2013 yılında octi'nin kasa değiştireceği yönünde duyumlar var. bu dönemde bir tsi dsg çekmeyi düşünüyorum.

ayrıca rüzgar ve yol sesinden şikayetçi olmaman da skoda adına sevindirici. zira octide bu ikisi de yeterince fazla rahatsız ediyor. ama skoda'nın amiral gemisi superb'de bunların olmaması güzel haber. darısı octi'nin başına :)
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti hdoner » 06 Kas 2010, 22:04

Demekki 1.6 tdi dsg olsaydı arabanız dan %100 A dan Z ye menun kalacaktınız....
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti enoktakenokta » 06 Kas 2010, 22:23

Yol sesi konusunda lastiklerden kaynaklı da olabileceğini de düşündüğüm hafif pürüzlü asfaltta ses alma var salında, sanırım yanlış anlaşıldı o kısım. Ama dediğim gibi araçtan mı yoksa lastikten mi emin değilim.

TDI ve DSG sahibi olabilmem mümkün değildi, en azından Superb için. Zira 80.000li rakamlara çıkabilecek bütçem yok, zaten aslında bu aracı da biraz bütçemi zorlayarak aldım. Eğer Octavia alsaydınız demek istiyorsanız; memnun olmayacağım eminim, zira plazaya gittiğimde iki aracı da uzun süre inceledim; biraz da kalıplı olduğum için Octi'ye sığmadım zaten, yani rahatsız oldum aracın sürücü kolduğunda. Arka koltuğa oturunca da çok rahat ettiğimi söyleyemem. Aynı zamanda aradaki detay, tasarım, işçilik ve malzeme kalitesi gibi faktörler de var. Ama bunların hepsi göreceli kavramlar tabi.
Kullanıcı avatarı
enoktakenokta
CLASSIC
CLASSIC

İleti hdoner » 06 Kas 2010, 22:42

Super B sonuçta markanın amiral gemisi.Lüx ve konforun en üst düzeyde olan bi araç.Lastikler konusunda haklısınız eğerki pirelli yerine michelin takılı olsaydı aracınızda o sesleri çok çok daha az olacağına menim.Ayrıca yol tutuşu ve konforun dahada artacağından şüphem yok.Benim kasdettiğim eğerki tdi ve dsg aracınızda olsaydı motor performansı ve yakıt olarak dahada menun kalacaktınız.Bütçem bu kadar diyorsunuz doğrudur olsun yinede hayırlı olsun .Octavia ile super B ayrı kategoride olan karşılaştırılamayacak araçlar.
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti cnydn » 06 Kas 2010, 23:59

Ben de alırken octi elegance ile superb arasında kaldım..
Superb Comfort hoşuma gitmedi donanım olarak.
Ambiente olunca da fiyat artıyordu..
İçe sinen Superb elegance olan, orada ise fiyat iyice yukarıda..
Sonuçta Octi elegance da karar kıldım..

Bir de şehir içinde dar sokakta yaşayan biri olarak, Superb ile rahat edemeyeceğimi, hem de gereğinden fazla dikkat çekeceğini düşündüm..
Seçimimden memnunum ama hala içimde kalmıştır Superb..

Octide rüzgar ve yol gürültüsü almasa süper olucak ama malesef 120den sonra gürültü artıyor..
Yeni octinin aynalar da daha büyük..Sanırım etkendir gürültüde..

Siz de aracınızdan memnunsanız ki öylesiniz, hiçbir sorun yok. Zaten Skoda alıp yaptığı alış verişten memnun olmayan insan tanımıyorum..
cnydn
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: 2010 Octavia 1.4TSI Elegance

İleti enoktakenokta » 07 Kas 2010, 00:55

hdoner yazdı:Super B sonuçta markanın amiral gemisi.Lüx ve konforun en üst düzeyde olan bi araç.Lastikler konusunda haklısınız eğerki pirelli yerine michelin takılı olsaydı aracınızda o sesleri çok çok daha az olacağına menim.Ayrıca yol tutuşu ve konforun dahada artacağından şüphem yok.Benim kasdettiğim eğerki tdi ve dsg aracınızda olsaydı motor performansı ve yakıt olarak dahada menun kalacaktınız.Bütçem bu kadar diyorsunuz doğrudur olsun yinede hayırlı olsun .Octavia ile super B ayrı kategoride olan karşılaştırılamayacak araçlar.

Haklısınız; özellikle DSG şanzıman olsaydı üzerine son bir krema gibi olurdu tatlının :) Octi'yi karşılaştırmaktan ziyade plazada niye karar değiştirdiğimi anlatmak için yazmıştım. Diğer dediğiniz lastik konusunu ben de düşündüm, zaten aracı teslim alırken bir şok yaşamıştım, yani michelin, dunlop, continental gelebilecekken şansa bakın ki Pirelli düştü payımıza, sert bir lastik diğerlerine göre...
Kullanıcı avatarı
enoktakenokta
CLASSIC
CLASSIC

İleti octaviaman » 07 Kas 2010, 01:26

Paylaşım için teşekkürler.Güle güle kullanın aracınızı.
Görüşüm odur ki: Superb 1.4 Tsi, içi ve bagajı yüklüyken ve kliması açıkken kişiye göre göreceli performans kaybı yaşayabilir.
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia Ambiente 1.9TDI

İleti can.tasan » 07 Kas 2010, 10:56

hdoner yazdı:Super B sonuçta markanın amiral gemisi.Lüx ve konforun en üst düzeyde olan bi araç.Lastikler konusunda haklısınız eğerki pirelli yerine michelin takılı olsaydı aracınızda o sesleri çok çok daha az olacağına menim.Ayrıca yol tutuşu ve konforun dahada artacağından şüphem yok.Benim kasdettiğim eğerki tdi ve dsg aracınızda olsaydı motor performansı ve yakıt olarak dahada menun kalacaktınız.Bütçem bu kadar diyorsunuz doğrudur olsun yinede hayırlı olsun .Octavia ile super B ayrı kategoride olan karşılaştırılamayacak araçlar.

Yakıt olarak söyleyecek bir sözüm yok elbet ama performans olarak 1.4 TSI çok daha fazla memnun eder, benzinli motorlar her zaman dizellere göre daha performanslıdır. Hem 0-100 olsun hem maksimum hız olsun 1.4 bile olsa TSI da daha iyi.
Kullanıcı avatarı
can.tasan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Can TASAN
Arabanız: 2003 Fabia Elegance 101

İleti can.tasan » 07 Kas 2010, 10:57

Yakıt olarak söyleyecek bir sözüm yok elbet ama performans olarak 1.4 TSI çok daha fazla memnun eder, benzinli motorlar her zaman dizellere göre daha performanslıdır. Hem 0-100 olsun hem maksimum hız olsun 1.4 bile olsa TSI da daha iyi.
Kullanıcı avatarı
can.tasan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti octaviaman » 07 Kas 2010, 18:47

can.tasan yazdı:Yakıt olarak söyleyecek bir sözüm yok elbet ama performans olarak 1.4 TSI çok daha fazla memnun eder, benzinli motorlar her zaman dizellere göre daha performanslıdır. Hem 0-100 olsun hem maksimum hız olsun 1.4 bile olsa TSI da daha iyi.

1.4 Superb için çok duygusal ve iddialı olmuş.Dizelin yanında ne performansı canım hayal kurmaya gerek yok.Koy içine 3-4 kişi, koy bavulları bagaja, aç klimayı,ya da boşver boş git ,klimayı da açma...1450 kg luk Superb 1.4 tsi la ne yapacakmış dizelin yanında, Daha kıçını kaldıramadan Benim düldülle 2 km giderim.Onun üstünden atlamazsam bir şey de bilmiyorum.8-)
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia Ambiente 1.9TDI

İleti cnydn » 07 Kas 2010, 19:38

Dizelin torkuna mı güveniyorsunuz anlamadım
Bu büyük bir yanılgı..
Sizin 1.9tdi henüz nefes alamadan 1.4TSI superb basar gider
Hiçbir sürat ve devir aralığında 1.4TSI ile başa çıkamazsınız.
O kadar iddaalı konuşmuşsunuz ki(üzerinden atlarım vs) bence gerçekten birşey bilmiyorsunuz.
1.4TSI aracın koltuğuna hiç oturmadınız sanırım.
1.4TSI ın ivmelenmesini ve ara hızlanmalarını, ne 1.6tdi ne de 1.9 tdi octavia yakalayamaz.
Çok çocukça bir iddaada bulunmuşsunuz.
cnydn
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: 2010 Octavia 1.4TSI Elegance

İleti can.tasan » 07 Kas 2010, 22:57

octaviaman yazdı:
can.tasan yazdı:Yakıt olarak söyleyecek bir sözüm yok elbet ama performans olarak 1.4 TSI çok daha fazla memnun eder, benzinli motorlar her zaman dizellere göre daha performanslıdır. Hem 0-100 olsun hem maksimum hız olsun 1.4 bile olsa TSI da daha iyi.

1.4 Superb için çok duygusal ve iddialı olmuş.Dizelin yanında ne performansı canım hayal kurmaya gerek yok.Koy içine 3-4 kişi, koy bavulları bagaja, aç klimayı,ya da boşver boş git ,klimayı da açma...1450 kg luk Superb 1.4 tsi la ne yapacakmış dizelin yanında, Daha kıçını kaldıramadan Benim düldülle 2 km giderim.Onun üstünden atlamazsam bir şey de bilmiyorum.8-)

Benzinli motorlar her zaman için dizelden daha performanslıdır. Dizeli daha performanslı yapan şey turbodur. TSI da ise turbo olduğundan bu eksiklik kapanır. 1.6 TDI ile tamam daha dolu araba ile yokuşlarda daha az zorlanırsınız ama bunun sebebide motor hacminin biraz daha büyük olmasıdır. SuperB'in katoloğundan aldığım şu değerlere bir bakın 1.4 TSI motorun 1.9 TDI dan bile rakamlarda daha iyi olduğunu göreceksiniz...

Kullanıcı avatarı
can.tasan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti enoktakenokta » 08 Kas 2010, 08:43

Üzülerek görüyorum ki benim bu konuyu açmaktaki amacımdan tamamen farklı olarak konu bambaşka bir yere gitmiş, klasik ve artık her konuda görmeye alışkın olduğumuz kısır tartışmalar içine girilmiş...
Ben bu tartışmaya girmeyeceğim, zaten daha ilk başta yazdığım bazı şeylerin, özellikle de performans konusunun göreceli olduğunu belirtmiştim. Sadece şunu belirtmek isterim ve polemik niyetim asla yok; aracı ilk aldığımda araçta 4 kişi, bagaj tamamen dolu ve yol boyunca klima da açık şekilde Ankara-Giresun seyehati yaptık; araç yol boyunca beni üzecek bir performans kaybı yaşamadı....
Kullanıcı avatarı
enoktakenokta
CLASSIC
CLASSIC

İleti can.tasan » 08 Kas 2010, 21:23

Konunun farklı yerlere gittiği doğru kusura bakmayın ama tartışmamız kavga boyutunda değil tabiki, sadece bilgi paylaşımı diyelim buna. Yeri burada geldiği için burada tartıştık ama konunuzu biraz dağıttık kusura bakmayın. Ama zaten konunuz amacına ulaştı ve düşüncelerinizi paylaştınız bizimle. Daha sonra okuyan arkadaşlar bizim yazdıklarımızdan da belki birşeyler öğrenirler.
Kullanıcı avatarı
can.tasan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti skodaizm » 08 Kas 2010, 21:44

can.tasan yazdı:

Benzinli motorlar her zaman için dizelden daha performanslıdır. Dizeli daha performanslı yapan şey turbodur. TSI da ise turbo olduğundan bu eksiklik kapanır. 1.6 TDI ile tamam daha dolu araba ile yokuşlarda daha az zorlanırsınız ama bunun sebebide motor hacminin biraz daha büyük olmasıdır. SuperB'in katoloğundan aldığım şu değerlere bir bakın 1.4 TSI motorun 1.9 TDI dan bile rakamlarda daha iyi olduğunu göreceksiniz...

Başka 1.9 TDI leri bilmem ama bizim Octavia orada yazan max hız değerlerinin üzerine daha (190)+ 45 km daha ( 235 km/h ile) koyulmuş şekilde Ankara İstanbul arasında yol aldı. Daha önceki Fabiamla da yakın hızı hafif aşağı rampada görmüştüm ama bu Octavia düz yolda bu hıza rahat ulaşıyor. Bunları herhangi bir üstünlük taslamak veya hız merakından değil bazan grafiklerin değil reel olayların daha geçerli olduğunu söylemek için belirttim.

1.4TSI için ise bir bilgim veya tecrübem yok ama düz 1.4 Fabiada 230 ları görüyorsa turbo daha da ataktır mutlaka. Torku için ise beklentim bu kadar iyi değil; zira motor ne yapsanda 1.4 grafiklerinin ötesine geçmıyor.
__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti epelek » 09 Kas 2010, 01:38

Arkadaşlar OCTİ ile SUPERB i kıyaslamayın. Ancak 1.4 TSI DSG hangi araçta daha iyi derseniz elbette OCTİ de daha güzel. 1.6 ile zaten kıyas götürmez. SUPERB de bile 1.4 TSI 1.6 dizele göre her zaman daha iyidir. Bunu tartışmanız bile yanlış bence. Eğer derdiniz yakıt ise gidin arabanıza tüp taktırın;)
SUPERB TDI 2.0 ELEGANCE DSG 170 HP
epelek
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet Muhsin Fırat
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Süperb Eleg DSG 170 Hp

İleti enoktakenokta » 09 Kas 2010, 08:38

can.tasan yazdı:Konunun farklı yerlere gittiği doğru kusura bakmayın ama tartışmamız kavga boyutunda değil tabiki, sadece bilgi paylaşımı diyelim buna. Yeri burada geldiği için burada tartıştık ama konunuzu biraz dağıttık kusura bakmayın. Ama zaten konunuz amacına ulaştı ve düşüncelerinizi paylaştınız bizimle. Daha sonra okuyan arkadaşlar bizim yazdıklarımızdan da belki birşeyler öğrenirler.

Konunun dağılması mühim değil; hatta açtığım konuyla bir tartışma ortamı yaratabildiysem ne mutlu bana... benim takıldığım tek nokta o bildik kısır polemiklerin içine düşülmüş olması...
Kullanıcı avatarı
enoktakenokta
CLASSIC
CLASSIC

Sonraki

Superb

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir