SuperB ile 4000km devirdim...

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

SuperB ile 4000km devirdim...

İleti AV-2006 » 09 Kas 2010, 12:24

enoktakenokta yazdı:Aracı alalı 2 ay oldu; 2 kere uzun yaptım ve bugün 4.000km'yi devirdim... Plazaya TDI DSG Octi almaya gidip Superb 1.4TSI Elegance alan biri olarak iyiki bu aracı almışım diyorum... Elbette TDI yakıt tüketimi konusunda çok daha iyi ve DSG şanzımanın eksikliği var...

En son geçen hafta Ankara-Amasra seyehatim oldu uzun yol olarak; otobandan sonra o yolun halini bilen bilir, resmen rezalet; çukurlarla dolu, yer yer dar, sürekli virajlı bir yol; bazı yerlerine yol bile diyemeceğim aslında... Buna rağmen 5,5 saatlik bir seyehatin ardından ki aracıma düşkün olduğum için bozuk yollara, çukura vs aşırı konsantre gittim, yolun sonunda fiziki bir yorgunluk olmadı, sadece aşırı dikkatten mental bir yorgunluk vardı...
Araç uzun yolda gerçekten çok keyif veriyor; çok rahat ve konforlu bir araç, yol tutuşu da gayet iyi, hızlı girilen virajlarda bile son derece güven veriyor... Yüksek süratte yanal kuvvetlerden etkilenmemesi ve rüzgar sesi olmaması çok güzel. Fakat, belki benim araçla gelen Pirelli P7 Cinturato lastiklerden kaynaklı olabilir, pürüzlü asfaltta zaman zaman yol sesi hissedildiğini belirtmem gerek...

Performans konusu göreceli bir konu elbet, ancak araç beni yeterince tatmin ediyor, klasik bu motor bu kasayı çeker mi araç gitmez vs lafları haksızlık bence; gayet yeterli geliyor bu motor. Elbette sizin beklentiniz uçan kaçan bir araçsa bu araç yanlış adres olacaktır. Özellikle 2. ve 3. viteste gaz pedalına yüklendiğinizde aracın tepkileri çok hızlı ve net, bir anda ibre yükseliyor... 5. ve 6. viteste ise aynı tepki yok, çabuk hızlanmak için vites düşürmek gerek...

Yakıt tüketimi konusunda ise bu aracı nasıl kullanırsanız öyle yakar diyebilirim. Zira aynı güzergahta hakikaten çok devirli kullandığımda araç 100km'de 9 litre yakarken sakin kullanımda aynı güzergahta tüketimi 5,2 litreye kadar düşürebildim. Ankara'yı bilenler için bahsettiğim güzergah Ankara şehir içinde Yaşamkent-Balgat arası 20 km. civarında bir güzergah. Sabah yer yer açık, belli kısımlarında sürekli dur-kalk olan bu güzergahta çok kasmadan 7 litrenin altına düşülebiliyor. Ancak çok çok sıkışık İstanbul iş saati trafiğinde elbette bu değerleri yakalamak mümkün olamaz tabiki... Uzun yolda aracı biraz zorladığım için yakıt tüketimi konusunda şimdilik birşey söyleyemeyeceğim, fakat bayramda Ankara-Amasya güzergahında sakin kullanımda elde ettiğim değerleri de yazarım...

Aracı çok iyi anlatmışsın.Teşekkürler..

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan murat bilgin
Nereden: Ankara
Arabanız: fabia

İleti cnydn » 09 Kas 2010, 14:55

Amaç tartışmak elbette değil ancak kimsenin yanlış bilgi almasına da razı olamam.
Ben yanıtladığım mesajdaki üslupla yanıt vermek zorunda kaldım, üzgünüm..
Bırakın octaviayı, Superb gibi 1.5tona yaklaşan bir araçta bile 1.4TSI, octinin 105-110bg 1.9tdi motorundan üstündür.
Eğer sakin ve düzeyli (kçını kaldırmadan...üzerinden atlamazsam noliyim..!) bir mesaj atılmış olsaydı en başta, bu tartışma noktasına gelmezdi konu..
Herneyse..
cnydn
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: 2010 Octavia 1.4TSI Elegance

İleti can.tasan » 09 Kas 2010, 19:58

skodaizm yazdı:
can.tasan yazdı:

Benzinli motorlar her zaman için dizelden daha performanslıdır. Dizeli daha performanslı yapan şey turbodur. TSI da ise turbo olduğundan bu eksiklik kapanır. 1.6 TDI ile tamam daha dolu araba ile yokuşlarda daha az zorlanırsınız ama bunun sebebide motor hacminin biraz daha büyük olmasıdır. SuperB'in katoloğundan aldığım şu değerlere bir bakın 1.4 TSI motorun 1.9 TDI dan bile rakamlarda daha iyi olduğunu göreceksiniz...

Başka 1.9 TDI leri bilmem ama bizim Octavia orada yazan max hız değerlerinin üzerine daha (190)+ 45 km daha ( 235 km/h ile) koyulmuş şekilde Ankara İstanbul arasında yol aldı. Daha önceki Fabiamla da yakın hızı hafif aşağı rampada görmüştüm ama bu Octavia düz yolda bu hıza rahat ulaşıyor. Bunları herhangi bir üstünlük taslamak veya hız merakından değil bazan grafiklerin değil reel olayların daha geçerli olduğunu söylemek için belirttim.

1.4TSI için ise bir bilgim veya tecrübem yok ama düz 1.4 Fabiada 230 ları görüyorsa turbo daha da ataktır mutlaka. Torku için ise beklentim bu kadar iyi değil; zira motor ne yapsanda 1.4 grafiklerinin ötesine geçmıyor.
__Hakan Ün__

Haklısınız yalnız önemli olan fabrika test değerleridir. Çünkü aynı şartlarda alınmış sonuçlardır. Bu arada %1 bile yokuş aşağı iniş maksimum hızı çok fazla etkiler. Fabrika verileri gerçek değerlerin genelde altında da kalsa asıl kale alınması gerekenler onlardır.

Saygılar...
Kullanıcı avatarı
can.tasan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Can TASAN
Arabanız: 2003 Fabia Elegance 101

Önceki

Superb

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir