Superb Yedek Depo

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Superb Yedek Depo

İleti enoktakenokta » 13 Kas 2010, 20:53

Klavuza göre 60 litre deponun yanısıra 9 litrelik yedek depo olması gerekiyor aracımda; bugün benzin alırken pompacıya yedek depoyu da doldurmasını da söyledim ama "bunlarda yedek depo yok" dedi, daha doğrusu yedek depo için sanırım bir düğme olması gerekiyor onu bulamadı. Yedek depoyu doldurmak için ne yapmak lazım arkadaşlar?

Kullanıcı avatarı
enoktakenokta
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara
Arabanız: Superb 1.4 TSI Elegance

İleti mustklc » 13 Kas 2010, 20:55

yedek depo, yakıtın genleşme payı için bırakılmıştır. doldurulması tavsiye edilmez
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti alpino » 13 Kas 2010, 21:04

şu yedek depo inancını bir yıkamadık gitti.
ARKADAŞLAR ARAÇLARINIZDA YEDEK DEPO DİYE BİR ŞEY YOKTUR. GENLEŞME TANKI VARDIR.

yakıtınız sıcaklıkla genleştiğinde yakıtın dışarı akmaması için vardır bu hacim. BU HACMİ DOLDURTMAYIN. zaten buranın da doldurulması normal olsaydı akaryakıt tabancaları orası dolmadan otomatik olarak durmazdı.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti enoktakenokta » 13 Kas 2010, 21:28

Anladım arkadaşlar, açıklamalar için teşekkürler. Pompayı attığı yerde bıraktırıyorum zaten ben de. Kendi adıma bir yanlış anlama olmuş; kullanma klavuzunda "yakıt deposu hacmi/içindeki yedek hacim" sırasıyla "60/9" olarak verildiği için böyle bir yanılgıya düştüm.
Kullanıcı avatarı
enoktakenokta
CLASSIC
CLASSIC

İleti cnydn » 14 Kas 2010, 00:06

Valla 2 gün evvel fullettm depoyu yarıya yakınken

105.6 lirada attı pompa..
Tam yapma etme diyecekken 110 a tamamladı bile
kabaca 1.5 lt daha koymuş oldu yani..
Bundan da zarar gelmez herhalde ya.. :(
cnydn
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: 2010 Octavia 1.4TSI Elegance

İleti alpino » 14 Kas 2010, 09:47

yok hemen anında bir sorun olmaz. aslında herhangi bir arızaya neden olmaz. fakat araç biraz yan yatarsa vs yakıt dışarı akabilir. verdiğiniz para dışarı gider. ayrıca akan yakıt boyaya zarar verebilir. sızdırmayan bir depo kapağınız varsa basıncın zorlamasıyla soruna neden olabilir.
işim gereği arazi araçlarını (pick-up ve jeep) gerçek kullanım alanları olan arazide çokça kullanıyorum. ve özellikle çok engebeli arazilerden geçtikten sonra depodan mazot aktığını oldukça sık görüyorum.

bu nedenle ben pompacının başında beklerim. kabaca ne kadar alacağını zaten biliyorum. dolmasına yakın tabanca atınca bırak diyorum doldurmayı. zaten arazi araçlarına taşıt tanıma ile yakıt alıyoruz. kendi aracıma da kredi kartıyla alıyorum. küsurat olmuş olmamış hiçbir önemi yok.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hdoner » 14 Kas 2010, 10:03

alpino yazdı:yok hemen anında bir sorun olmaz. aslında herhangi bir arızaya neden olmaz. fakat araç biraz yan yatarsa vs yakıt dışarı akabilir. verdiğiniz para dışarı gider. ayrıca akan yakıt boyaya zarar verebilir. sızdırmayan bir depo kapağınız varsa basıncın zorlamasıyla soruna neden olabilir.
işim gereği arazi araçlarını (pick-up ve jeep) gerçek kullanım alanları olan arazide çokça kullanıyorum. ve özellikle çok engebeli arazilerden geçtikten sonra depodan mazot aktığını oldukça sık görüyorum.

bu nedenle ben pompacının başında beklerim. kabaca ne kadar alacağını zaten biliyorum. dolmasına yakın tabanca atınca bırak diyorum doldurmayı. zaten arazi araçlarına taşıt tanıma ile yakıt alıyoruz. kendi aracıma da kredi kartıyla alıyorum. küsurat olmuş olmamış hiçbir önemi yok.

+100000000

Ayrıca güvenlik olarak çok riskli bir durumdur.Mesela tam depo doldurup kesin viraj alırken yakıtın sesini ve kokusunu duyarsınız işte bu esnada yakıt depo kapağından arka lastiğe doğru süzülmeye başlamıştır.Allah korusun bi kıvılcım alsa çok rahat depo havaya uçar.Dikkat etmek gerekli.
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti özkan82 » 14 Kas 2010, 10:28

Aracı ilk aldığımda yedek deposu var diye pompacı onuda doldurdu, depoda bi mandal var onu kenara itince yakıtı doldurmaya devam etti, ve 200 liraya yakın fullendi depo, henüz 50 km yol yaptım, bu fazla yakıtın aracıma bi zararı olurmu ?
Kullanıcı avatarı
özkan82
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Özkan '
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 HTP Dinamik

İleti hdoner » 14 Kas 2010, 10:33

Yukarda anlatıldığının haricinde birde yazın aşırı sıcaklarda buharlaşma ve genleşme çok oalcağından genleşme ve buharlaşma sonucu epey yakıt uçacaktır .Oluşan gaz basıncı patlamaya hazır bomba konumuna gelebiir.Aldığınız yakıtı düz yolda yakarsanız sorun olacağını sanmıyorum.

Zaten 50km yol yapmışınız 2-5,3 litre harcadığınızdan bir sorun olmayacaktır.
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti alpino » 14 Kas 2010, 10:45

özkan82 yazdı:Aracı ilk aldığımda yedek deposu var diye pompacı onuda doldurdu, depoda bi mandal var onu kenara itince yakıtı doldurmaya devam etti, ve 200 liraya yakın fullendi depo, henüz 50 km yol yaptım, bu fazla yakıtın aracıma bi zararı olurmu ?

bir daha yaptırma dostum. ben kendi aracımda pompacının öyle bir şey yaptığını görsem adamı bi güzel fırçalar sonra da istasyonun yetkilisine şikayet ederim. ne demek deponun içindeki mandalı kenara ittirmek. o mandal vs bozulsa kırılsa uğraş dur.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hdoner » 14 Kas 2010, 11:06

Zaten araba üreticileri mümkün olduğunca büyük depo eklemek isterler.Madem genleşme odasının bi önemi yok neden fabrika verisinde 40 değilde 45 litre yakıt deposu hacmi göstermiyorlar? Pompacı Coşkun mühendisten dahamı iyi biliyor :D Ben sokarım gerisine karışmam :D
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti alpino » 14 Kas 2010, 12:19

pompacı diyor ki o hacmi de doldurursam daha fazla yakıt satmış olurum diyor. istasyon da daha fazla para kazanırım diyor. haliyle bu işlemi yapmakta ısrar ediyorlar.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti cnydn » 14 Kas 2010, 14:43

Abi yerim öyle pompacıyı ya gerçekten düşünce o ise..
Bitince yine gidip alıyoruz zaten aynı yerden..
Artık dikkat edeceğim ben de..
105.6 lirayı 106 ya tamamlasa neyse, 110 a tamamlıyor.. gerçekten saçma..yuvarlak 150 yap bari bana da 2 bidon doldur :D
zaten kart ile ödüyorum 106 çekse ne olur yani
Yok artık bu konuda müsamaha yok, pompa attığı anda tamamdır
:x
cnydn
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: 2010 Octavia 1.4TSI Elegance

İleti enoktakenokta » 15 Kas 2010, 15:10

Ben de her defasında aynı muhabbeti yaşıyorum pompacılarla; hepsi alışmış illa parasal olarak net bi rakama tamamlayacak. Eskiden kalma bir alışkanlık mı acaba diye düşünmeye başladım; neticede artık hemen hemen herkes kredi kartıyla alıyor yakıtı ve noktasına virgülüne kadar pos cihazından geçiriyorlar. Nakit alsam neyse diyeceğim, küsürat işine girmemek için... Depoyu doldurana kadar başında bekliyorum hepsinin...
Kullanıcı avatarı
enoktakenokta
CLASSIC
CLASSIC

İleti themarine » 14 Şub 2011, 14:03

böyle adamlarla uğraşmak çok sinir bozucu arkdaşlar! :x
themarine
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ardahan
Arabanız: superb tsi

İleti ekolukisa » 27 Kas 2012, 12:11

tabanca attıkdan sonra geriye kalan boru octivialarda 2.5 litre yakıt alıyor arkadaşlar 75 liraya dolmuştu 80 yaptırdım sıkıntı olmadı sıkıntı bundan sonrasında başlar attıkdan sonra 1.2 litre mazot almışım 20 km gittikden sonra zaten bitcek
ekolukisa
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Enes KOLUKISA
Arabanız: 2012 Octavıa Elegance 1,6 TDI

Superb

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir