Çözülemeyen Ses Sorunu(Ön Takımlar)-Videolu

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Çözülemeyen Ses Sorunu(Ön Takımlar)-Videolu

İleti enoktakenokta » 15 Şub 2012, 17:51

Kasım ayından beri araç hız kesici tümseklerden geçerken ön takımlardan garç-gurç sesler geliyor. Konuyla ilgili video linkini aşağda veriyorum, videoda sesler net şekilde duyuluyor. Sorunla ilgili parçaların yağlanması yoluna gidildi, çözüm olmadı. Tabla fişekleri ve viraj demir çubuğu değişti yine sorun çözülmedi. Bu ses beni araçtan soğuttu diyebilirim. Bunun çözümü nedir arkadaşlar?

Araç: Skoda Superb 1.4TSI Elegance-2011

http://www.youtube.com/watch?v=Uq3N2wx1nJ0&feature=g-upl&context=G227b06fAUAAAAAAAAAA

Kullanıcı avatarı
enoktakenokta
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara
Arabanız: Superb 1.4 TSI Elegance

İleti kuğu beyazı FORMAN » 15 Şub 2012, 18:19

slm arkadaşım aynı dert bende de vardı opel vectra b vardı bende yaptıklarının hiçbiri çözüm değil bende çok uğraştım olmadı

sonra opis e gittim ordaki ustalar kış mevsiminde amartisör yuvalarına giden so ve toz kalıntılarının birleşip çamur haline geldiği için bu ses oluyormuş yani ya sık sık ön lastiğin ordan amartisör kafalarına doğru tazzikli su ile yıkatacan yada o sese aldırış etmicen çünkü başka çözümü yok...

emin ol bu ses herhangi bir arıza değil dediğim gibi hepsi bu yani kafana takma kış bitince bu seste gidecek çünkü amartisör kafalarındaki pilatik sıcak soğuk olayı ile karşılaştığı için genleşip sertleşio sesin kaynağı o yüzden
yeni bile taktırsan aynı olur bir müddet sonra

kendini üzme boşten yere

saygılar sevgiler
Kullanıcı avatarı
kuğu beyazı FORMAN
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: bora genç
Arabanız: skoda forman 1994

İleti dursu » 15 Şub 2012, 20:11

resmen kapı gacırtısı gibi.İnşallah sorunun kaynağını enkısa sürede bulursun.
İnsan, alışkanlıklarının çocuğudur.
Kullanıcı avatarı
dursu
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: HARUN YIMAZ
Nereden: Bilecik
Arabanız: OKTAVİA 2013

İleti enoktakenokta » 15 Şub 2012, 21:17

Aracı yıkattığımda özellikle alt takımlara su tutturdum ancak bir faydası olmadı.Bugün Ankara hafif karlı ve yağışlığıydı bu ses de azaldı.Ne zaman yeerler kuru ve kuru soğuk olunca ses tekrarlıyor.Ses tahammül edilir gibi değil.Bir şekilde çözüm olmalı
Kullanıcı avatarı
enoktakenokta
CLASSIC
CLASSIC

İleti muhammed emin » 15 Şub 2012, 23:14

aynı sorun bende de var ve bakımı da yapıldı bu ses kesilmiyor o kadar canımı sıkıyor ki anlatamam sanki 98 model bi arabaya biniyomuş gibi oluyorum araba 2011 olmasına rağmen
muhammed emin
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: muhammed emin
Arabanız: skoda octavia 1,6 classic

İleti firtcik » 06 Mar 2012, 01:43

arac garantisi devam etmiyormu eger ediyosa bu soruna cozum bulmak zorundalar gerekırse komple on takımı degıstırmek zorundalar eger servıs ılgılenmıyorsa kesinlikle skoda merkeze mail veya telefon yoluyla ulasin en kisa surede size dönecekler ve sorunun cozulecegıne inaniyorum.
Kullanıcı avatarı
firtcik
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: FERHAt
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda SuperB

İleti AhmetH » 06 Mar 2012, 03:40

Opel vectra B nin kronik kış mevsimi sorunudur bu tek taraftan ne kadar çukra kasise girerseniz ses yapmaz uçak gibi.. ama ne zaman ön aks komple kasisten geçer gacırt gucurt..
Z rot un bağlantılarından geldiğini gözlemlemiştim ama tamiri ile hiç uğraşmadım sanırım Z rotun bağlantı kauçuklarını daha kaliteli olanlar ile değiştirsem sorun çözülür.

yabancı forumlardan anladığıma göre aynı sorunu çeken çok insan var.
birisi güzelce basınçlı su ile yıkatıp 3M in bir yağlayıcı spreyini sıkarak dertten büyük ölçüde kurtulmuş.
http://www.briskoda.net/forums/topic/222121-suspension-sqeak/
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti murat11h1 » 06 Mar 2012, 08:12

Bende de aynı sorun var amortisörden kaynaklandığını düşündüğüm için ve uzun süre kullanmama rağmen bu ses dışında herhangi bir sorun yapmadığı için çok sorun etmedim. Yalnız araç yüklü olduğu zaman daha az yapıyor. Birde bu tip ses yapan araçların amortisörleri daha yumuşak yani normal aracın kasisten geçmesine göre daha fazla esniyor ve sallanıyor. Arkadaşın honda civicle geçtiği kasisten ben daha fazla yaylanarak geçtiğimi farkettim. Bu durum sesten daha çok rahatsız ediyo.Araç biraz paldır küldür gidiomuş gibi geliyo bana. Amortisörlere baktırdım "bişey yok normaldir" geçişmeleriyle karşılaştım.Volkwagenlere münhasır bişey mi ki bu onuda anlamadım.
Kullanıcı avatarı
murat11h1
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Murat
Nereden: Çorum
Arabanız: Fabia 2005 101Hp Special

İleti enoktakenokta » 06 Mar 2012, 09:16

Bu sizin videodan duyduğunuz sesi ismini vermeyeceğim bir servis araçta duyamıyordu arkadaşlar.. Yani araçtan böyle bir ses gelmesine rağmen "ses yok" diyordu.. Sonra bu ses "yağmur mazgalından gelen ses" oldu, sonra "koltuk gıcırdıyor" oldu.. Oldu da oldu.. Yani sizin muhatap olduğunuz servis ses yok derse ya da ön takımlarda sorun yok derse ne yapacaksınız?

Ben Yüce ile görüştüm bu konuda, servis benden önce davranmış, aracı da sert kullanıyormuşum onu da belirtmişler.. Şaka gibi yani.. Yolların bozuk olması nedeniyle paso çukura girp çıkmak da bizim suçumuz..

Başka bir servise gittim, konuyla ilgili Yüce de görüşmüştü onlarla zaten, onların da ilk söylediği "kış aylarında bu sesler oluyor" idi.. yarım günü aşkın araçla uğraştılar, salıncak burçları tekrar değişti, şu an havalar da eskisi kadar soğuk değil, bu nedenle şu aşamada ses yok..

Bu arada sesi başka araçta test için bayiinin 8.000kmdeki Octavia ile kasisten geçtik benim araçtan beter ses geliyor ön taraftan. Ben bu sorunun artık kronik olduğunu düşünüyorum.. Seneye havalar soğuyunca yine olacak ve yine çözülmeyecek..
Kullanıcı avatarı
enoktakenokta
CLASSIC
CLASSIC

Superb

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir