Superb yakıt tüketimi hakknda bilgsi olanlar varmı

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Superb yakıt tüketimi hakknda bilgsi olanlar varmı

İleti yasardelazi » 12 Eyl 2007, 23:41

bu arabanın nasıl yaktığını bilmek istiyorum..düz vites tabi..

yasardelazi
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti aytekin041 » 13 Eyl 2007, 02:44

hiç bir bilgim yok ama pek iç  açıcı olduğunu sanmıorum
aytekin041
CLASSIC
CLASSIC

İleti mygokhan » 13 Eyl 2007, 12:04

1.9TDI super b  şehir dışı 5.5 - 6  lt civarı yakar.şehir içi 9lt civarı..
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti engint » 13 Eyl 2007, 17:04

Superb 1.9 TDI Tiptronik'in yakit tuketimi icin verilen teorik verilerin pratikte pek tuttugu soylenemez...

Size gecenlerde yakit tuketim verilerinin nasil bulundugu ile ilgili bir masaj atmistim... Asagida tekrarliyorum...

Federal Test Procedure (FTP)

The Federal Test Procedure (FTP) is a standardized laboratory test method used in Canada and the United States for new vehicle testing. Selected pre-production prototypes of new vehicle models are driven by a trained driver in a laboratory on a dynamometer. The same test parameters and driving cycles are used to ensure that each vehicle is tested under identical conditions, and that the results are consistent and repeatable.
The FTP is composed of two tests; for fuel efficiency purposes they may be referred to as the city test and the highway test.
The city test simulates a 12-kilometre, stop-and-go trip with an average speed of 32 kph and a top speed of 91 kph. The test runs for 23 minutes and includes 18 stops. Approximately 4 minutes of test time are spent idling to represent waiting at traffic lights. This test begins from a cold engine start which is similar to starting a vehicle after it has been parked overnight. When the test is completed, the test cycle starts again with a hot engine start and the first 8 minutes of the test are repeated. This simulates restarting a vehicle after it has been warmed up, driven, and then stopped for a short time.
The highway test simulates a 16-kilometre trip with an average speed of 77 kph and a top speed of 97 kph. The test runs for 13 minutes and does not include any stops, however, the speed varies to simulate different kinds of rural and highway roads. This test begins from a hot engine start.
The FTP is used to certify that vehicles meet the canadian emission standards. In addition, fuel economy estimates may be calculated from the emissions generated during the city and highway tests.
The FTP uses a standardized test fuel with a known carbon content. During a test, carbon compounds expelled in the exhaust are measured and a fuel economy test value is calculated using a specific carbon balance equation.

Burada da goruldugu uzere, laboratuvar ortaminda ve yukaridaki kistaslarla elde edilen sehir ici ve disi verilerini, ozellikle Istanbul trafiginde tutturmak pek mumkun degil... Superb'in 62 lt alan deposu ile sehir ici ortalama 600-650 km, sehir disi (uzun yolda) ise 950 km yapabiliyorum...
Tabii, burada gorulen o ki, pratikte sehir icinde dusuk kalan teorik yakit tuketimi, sehir disi verilerinde yuksek kaliyor... Aslinda daha cimri bir kullanimla sehir disi yakit tuketimini 1000 km uzerine cikaranlari da biliyorum...

Sevgiler     
engint
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ersenb » 30 Nis 2008, 16:05

Merhaba ,
Superb 2008 Model 19.TDCI Triptonic aracım var. Deposu 170YTL ile doluyor. Şehir içinde 850Km yol yapıyorum.Artık isz hesaplayın.
ersenb
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti zoran » 30 Nis 2008, 18:09

basmazsan az yakar basarsan cok sonucta tdı dusunuyorsan soz zamlar bıraz etkıler ama yınede sen bılırsın performanslı ve kalıtelı bır araba gercekten

zoran
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodasuperb » 13 Eyl 2010, 09:09

Merhaba,

Bir tanıdığımdan 2005 model Skoda Superb 1.9 TDI Elegance Tiptronic almayı düşünüyorum. Araç temiz ve güzel. Ancak kafama en çok takılan husus yakıt tüketimi. Şu an 2009 model, manuel vites benzinli bir Honda'ya sahibim. Piyasadaki benzinli araçlara göre daha az yakıyor. Arkadaşların yazdıklarını okudum ancak aracın modeline göre bu yakıt performansı değişebilir, motor/motor performansı değişmiş olabilir diye düşündüm.

Katalog değerlerine göre şehir içi 10, şehir dışı 7 litre mazot tüketiyor Super Elegance 1.9 TDI tiptronic. Bu değerler benim aracımdan daha yüksek tabii. Sonuçta bambaşka bir araç Superb, ağırlığı, motor gücü vs. farklı, ama bu değerler doğru mudur? Yukarıda bir arkadaş bu değerlerin nasıl hesaplandığını açıklamış ve bu değerlerin iyimser olduğunu söylemiş, İstanbul trafiğine göre. Ben tam tersi kötümser olabilir mi diye düşünmüştüm. Özellikle şehir dışı tüketim için bu 7 litre bana yüksek geldi.

Elimde bu araca sahip iki tanıdıktan aldığım bilgi var, ama bu bilgiyi veren kişiler yakıt tüketimini pek önemseyen kişiler değil.

1) 2008 model Superb 1.9 TDI elegance sahibi bir arkadaşım da 180-190 km/s hızlarla 1 depo ile yaklaşık 950 km gittiğini söyledi. Eğer 2005-2008 aynı motora ve performansa sahipse bu değer çok iyi. O kadar yüksek hıza rağmen 6.5 litre yakıyor demektir. Ben bu yüksek hızlarda kullanmam zaten. Aynı kişi aynı mesafede aracını 100-120 km/s hız ile kullandığında çeyrek depo arttığını söylüyor. Bu da 5 litre/100km gibi düşük bir değer demek.

2) Bir diğer veri; 2005 model Superb 1.9 TDI Tiptronic elegance, 1250 km'yi 83 litre ile gitmiş, hız sınırları içerisinde kullanarak. Bu durumda da 6.6 litre tüketmiş oluyor.

Şehir dışında tiptronic ile manuel arasında bu kadar fark olmaması gerekiyor gibi geliyor bana. Şehir dışında tiptronic vites, yakıt tüketimini %30 artırabilir mi? Kafam karıştı veriler içerisinde. Sahip olduğunuz aracın model, otomatik-manuel vites vb bilgilerini vererek yardımcı olabilecek birisi varsa sevinirim. ???

Yakıt tüketiminden bağımsız bir soru, bu aracın trigger kayışı ne zaman değişir?
skodasuperb
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Ankara

İleti sampionibo » 13 Eyl 2010, 13:20

Araç gayet güzel bir araç 05 ile 08 modeller arasında ki motor birebir aynıdır bu konuda kafanız karışmasın ama sizin 180-190 la 950 km giden arkadaşınız biraz atmış herhal çünki bu değeri bu hızlarda yakalayamazsınız ancak 100-120 arasında bu değer yakalanır.Ama şehirler arası bu aracın konforunu sakın hondayla bir tutmayın arabada ses denen bişey yok sankiuçaktasınız tek ses motor sesidir o da basarsanız :D
Siz eğer ilk defa bu segmetteki aracı kullanacaksanız şiddetle bu aracı tavsiye ederim bu arada aracın km si kaç ve ne kadara alacaksınız ...
2012 VW Passat 1.4 TSİ Highline DSG
+
2004 Skoda Octavia Collection Plus
Kullanıcı avatarı
sampionibo
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: halil ibrahim üvet
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2004 Octavia Collection Plus

İleti armutcu61 » 22 Kas 2010, 00:41

2004 1.9 tdi elegance 388000 kmde. kocaelı trabzon 960 km. 2 saat dur kalkla ve ortalama 120nın altına hıc dusmemekle beraber tam 1 depo
armutcu61
Yeni Üye
Yeni Üye

Superb

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir