Superb vites geçişlerinde tekleme yapıyor...

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Superb vites geçişlerinde tekleme yapıyor...

İleti LokumTozu » 20 Ağu 2013, 12:19

Öncelikle herkese iyi forumlar. 2012 model Skoda Superb Comfort paket aracım var. Aracı kullanırken vites değişikliğinde (1'den 6'ya kadar) geçiş esnasında tekleme oluyor. Sebebi ne olabilir? Bakımlarını daha 3 hafta önce Erzurum'da yaptırmıştım. Aracım şuan 17.000km'de bakıma 15.500km'de girdi. Yakıtla alakası olabilir mi yoksa vites ya da debriyaj ayarı ile mi ilgili? Yetkili servise gitmek için şuan vaktim yok bu şekil 1-2 ay daha kullansam sıkıntı çıkarır mı? Şimdiden teşekkürler...

LokumTozu
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Erdinç TURAN
Nereden: Iğdır
Arabanız: Superb

İleti AhmetH » 20 Ağu 2013, 12:27

Elektronik arıza kaydı vermeden yada ışık yakmadan tekleme yapması mümkün değil.

devrinde değiştirmiyor olabilirmisiniz vitesleri ?

debriyajı tam bıraktığınız anda devir uygun değilse motor olması gereken devire birden kilitlenip düşürüleceğinden sarsıntı olması normaldir.
sonuçta araç büyük motor ise nispeten ufak.

bunu bir sorun olarak değerlendirmeyip biraz daha dikkatli vites geçirip daha nazik debriyaj haraketleri ile denemenizi tavsiye ederim. bakalım gelişme olacak mı
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti LokumTozu » 24 Ağu 2013, 18:22

Vitesleri genelde 2000 devirde değişiyorum. Normal değil mi? Zaten 2000 devirden sonra ekranda vites değiştir şeklinde ikaz veriyor zaten.
LokumTozu
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Erdinç TURAN
Nereden: Iğdır
Arabanız: Superb

İleti AhmetH » 25 Ağu 2013, 21:32

aracınızı dizelmiş gibi kullanmayın devirlenmesi gerek.
1.4 TSi değil mi yakıtı dolu araç birazda yolcu bagaj vs ile ile 1.5 tona yakın eder :)

2000 devirle aracınız zorlanır diye düşünüyorum, hemde fazla yakıyor olmanız lazım.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti paranoia » 27 Ağu 2013, 07:49

Kaçak benzin olabilir mi ? Normal da kırmızı benzin gayet güzel yakıt hatta Toyotalar falan deliksiz su gibi içiyorlar . Doğuda normal popülasyona göre oldukça fazladır mesela dikkat ettiniz mi bilmem . Honda aksine genelde çok azdır kaçağı hiç sevmez hemen arıza yapar.
Ama bizim satıcılar onu bizde satılan benzine benzeticez diye içine bayağı bir katkı koyuyorlar garip bir yakıt çıkıyor ortaya . TSI motorlar pek öyle kirli benzine gelecek motorlar değil. Yakıt olabilir yani sonuçta biliyorsunuzdur ama gene de hatırlatmak istedim :)
paranoia
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Nuri Şalk
Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia 1.6 TDI DSG Otomatik 2011 Makyajlı Ambient

Superb

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir