Chevrolet Cruze EuroNcap tan 5 yıldız almış !!!!!!

Forumda yeralmayan Skoda modelleri veya farklı marka araçlarınız için teknik bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Chevrolet Cruze EuroNcap tan 5 yıldız almış !!!!!!

İleti mayham85 » 28 Kas 2009, 14:03

[quote="alpino"]opel ile cruze arasındaki tek ortak nokta ikisinin de motor sağlayıcılarının general motors olması. opel almanya, türkiye ve bazı avrupa ülkelerinde OPEL markası ile satılır. İngilterede ise VAUXHALL markası ile satılır. ama Chevrolet için ortak nokta motordur.[/QUOTE]

http://www.arabam.com/TestDetay.aspx?id ... B1m%202009

"Cruze, GM markasının Delta 2 ismini verdiği yepyeni bir platform üzerine geliştirilmiş. Bu platform yeni nesil Opel Astra modelinde de kullanılılıyor. "

mayham85
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alpino » 28 Kas 2009, 14:06

ilgünç
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti mayham85 » 28 Kas 2009, 14:08

[quote="dr.camouflage"]

Peki şöyle bir soru sorayım, Chevrolet bu sonuç için euroncap a sizce ne kadar para ödemiştir ?? LOL LOL 100 üzerinden 96 almak ne demek ya daha düne kadar araçları 3 yıldız alan bir firma için Wacko

Başlığı görünce benim de aklımdan benzer düşünceler geçti.Bu firmanın Aveo adlı modelinin yeni kasası 3 yıl önce aynı teste girmiş ve sadece 1.5 yıldız alabilmişti.Geçmişte alınmış böyle bir sonuçtan sonra insana ister istemez tuhaf geliyor.

9-10  ay oldu zannedersem; bi araba dergisinde Çinli bir markanın Türkiye müdürüyle ropörtaj yapmışlardı.Niye modellerininizi çarpışma testlerine sokmuyorsunuz diye bi soru sorulmuştu adama.O da EURO NCAP'in artık bağımsız bir kuruluş olmadığını büyük üreticilerin etkisi altında olduğunu ima etmişti.Hatta isim bile vererek ünlü bir Fransız üreticinin bunlardan başı çektiğini ve nerdeyse tüm modellerinin 5 yıldız almasının imkansız olduğunu ve  bunun gerçeği yansıtmadığını söylemişti.Hakkaten EURONCAP'de son zamanlarda ilginç  olaylar oluyor.Mesela bazı modellerde ilk testte ölümcül hatalar tespit edilirse aracın bu haliyle düşük puan alacağı firmaya söylenip  hatalarını düzelt tekrarlayalım deniyor,bunu bizzat kendim internette okudum.Tabii bu arada üretilen arabalarda kaza yapıp yaralanan insanların akibetini kimse bilmiyor.

Herkese iyi bayramlar.
[/QUOTE]

teste girse rezaletleri ortaya çıkacağı için onun yerine çamur at izi kalsın mantalitesi altında yapılan yorumlara inanmamanız gerekir.

öyle yada böyle n-cap dünyada en saygın çarpışma testi kuruluşlarından birisidir. dünyada güvenlik açısından üreticileri en çok zorlayan ve yönlendirende odur.

önyargılarınızdan ve beğenmediğiniz bir aracn sizinkinden daha iyi bir sonuç almış olmasından kalan içinizdeki sıkıntıyı  şike var düşüncesi kullanarak kendinizi kandırma sayesinde geçirmeye çalışmayın derim.
mayham85
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti iceman70 » 28 Kas 2009, 14:11

Yaw opeli o kadar övmeyin pek işe yaramaz marka şimdi birileri bırak canım diyecek ama onlara lafım yok türkiyede bi opel hayranlığı ve çılgınlığı aldı başını gidiyor binilecek tek arabası insignia
iceman70
CLASSIC
CLASSIC

İleti mayham85 » 28 Kas 2009, 14:12

[quote="alpino"]ilgünç [/QUOTE]
 geçmişte vw için söylemediği laf kalmayan üreticiler artık aynı taktikleri uyguluyor. bence bu vw grubunun ileri görüşlülüğünü kanıtlıyor :)

[quote="iceman70"]Yaw opeli o kadar övmeyin pek işe yaramaz marka şimdi birileri bırak canım diyecek ama onlara lafım yok türkiyede bi opel hayranlığı ve çılgınlığı aldı başını gidiyor binilecek tek arabası insignia[/QUOTE]

opelin ürettiği araçların toplama vurunca çok iyi olduğunu söylemedik zaten. ama başarılı oldukları yanlarını çok güzel şekilde iletmişler cruzeye. adamlar güvenlik yol tutuş gibi alanlarda çok çok iyiler. hakkını vermek gerek.

bu yiğidi öldür hakkını yeme demektir hayranlık değil. ntekim opel markasınıda sevmem :)
mayham85
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti isikayhan » 28 Kas 2009, 18:31

Geçen ay Almanya'da sadece VW Golf ve Jetta satışları bile OPEL'in bütün modellerinin satışından daha fazla.

Almanya'da 2009 Ekim ayı satış rakamları:

OPEL:

VW:

Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir.

Bilgi paylaştıkça çoğalır.

M.Niyazi Saral
Kullanıcı avatarı
isikayhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Octavia 2009 1.6 MPI Facelift Elegance Tipt.

İleti tolga_kaan_ » 29 Kas 2009, 01:22

Cruze u ilk çıktığından beri   takip ediyorum.
Hakkında  yapılmış  2- 3 farklı incelemeden okduğum kadarıyla   şasisi
ve karose sınıfındaki en sağlam şasilerden birisi. Motoru  belirtildiği
gibi  GM kaynaklı opel ile ortak kullanılıyor. Euro Ncap'ın
tarfsızlığını yitirdiğini düşünebiliriz belki ama yine de  aracın en
az  octavia kadar  sağlam olduğunu düşünüyorum. Ayrıca fiyatına göre
sunduğu donanım  hiç yabana atılır gibi değil. Okuduğum genel
eleştiriler aracın  motorunun  kasaya göre  hantal  kaldığı. Özellikle
otomatik olanı hakkında çok iyi şeyler okumadım. Tasarım olarak 
özellikle iç tasarım olarak  sınıfındaki araçlardan bence  ötede (Civic
çok güzel geliyordu taa ki  Cruze u görene kadar ) Ncap'ı bilmem ama 
benden  5 yıldız alır Clap

Şöyle bi de afilli bi resim ekleyelim...

tolga_kaan_
CLASSIC
CLASSIC

İleti muca » 29 Kas 2009, 01:41

Herkesin Kurban bayramı kutlu olsun arkadaşlar.

Şaşırarak forumun bu sayfasını okuyorum. Dünyanın otorite olarak kaydettiği, Az önce bahsedilen markalardan renault un ortalama yılda 100 üzerinde araç parçaladığı, firmaların tanıtım kataloglarında EuroNCAP dan aldığı 5 yıldızları birer referans olarak yazdığı şu günde Bu tartışmayı yersiz buluyorum. KAtılan olur -olmaz o ayrı konu.

Bu güvenilirlik testlerinde sınıfta kalıp ta araçta revizyona giden bir sürü firma marka modelinin olduğunu sizde en az benim kadar biliyorusunuz.

fanatizm demek ayıp olacak eminim ama marka fanatizmini bir kenara bırakmak lazım bence.

EuroNCAP da tüm araçlar eşdeğer şartlarda değerlendirmeye alınıyor. Biliyorsunuz ki orada görev alan mankenlerki oluşan hasara göre de sürücü, yolcu, çocuk vs değerlendirme yapılıyor. Aynı hızda aynı şartlarda yapılan testlerde ki değerlendirme budur.

2004 ten 2009 a kadar Tüm araçlarda çok şey değişti. Elma ile armudu kıyaslamak gibi olur belki ama sonuç ortada. Sürücü korumada Mankenlerde meydana gelen hasara göre chevrolet CRUZE maalesef OCTAVİA dan daha güvenli sürücü korumaktadır.

işte burada da tam değerlendirmenin işaretidir.

SONUÇ; eğer bundan SKODA rahatsız olsa idi, 2009 model aracını Yeniden EuroNCAP testine tabi tutardı.

Ha bu arada 60KM lik hızda zaten bukkadar hasar alan araçların 80-90Km hızda ne olacağını hepimiz biliyoruz.

Ama şuradan da görüleceği gibi 2009 öncesi değerlendirmelerde VW in bile araçlarında GOLF dışında 5 yıldız görmek biraz zor ne dersiniz??

Ama herşeye Rağmen VW group bünyesindeki Küçük evlat SKODA nın övünebileceği araçları VW in kendi araçlarından daha çok??

Kullanıcı avatarı
muca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti tolga_kaan_ » 29 Kas 2009, 01:53

Bence  durumu maalesef diye nitelendirmek yanlış çünki  önemli olan  kişilerin daha güvenli araçlarla trafikte hareket  etmesi. Gönlümüz skodadan yana da olsa. Farklı firmanın daha  güvenli bir otomobil çıkarması gayet normal. Umarız  skoda da daha iyi işler çıkarır. Unutmamalı ki  Skodanın  VW  bünyesine girmeden önceki hali belli.  Gelişim konusunda  bundan güzel örnek olmaz sanırım.
tolga_kaan_
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakan07 » 29 Kas 2009, 01:56

arakdaslar babamda cruze var ve gunduzlerı ben ona bınıyorum öncelikle bana fabianın surus keyfını ve rahatlıgını vermıyo yol tutuşu super donanım olarakta iyi güvenlik olarakta bence yeterli aldıgı puanı hakeder aracın motoru cok ıyı ama kasası agır gelıyo 3000 devırı gectıgınız zaman dırek ıcerı motor sesini alıyo ve arac bagırıyo aksıne otomatık olan modelı okadar deıl 6 vites olması bence bi avantaj cok yormuyosun arabayı 5 vitese nazaran bizdekide aynen böle kırmızı ama babam gayet memnun lpg li araç tabi şimdi otomatık beyazıyla degıstırıcem dıye tutturdu
Kullanıcı avatarı
hakan07
CLASSIC
CLASSIC

İleti muca » 29 Kas 2009, 01:58

[quote="tolga_kaan_"]Bence  durumu maalesef diye nitelendirmek yanlış çünki  önemli olan  kişilerin daha güvenli araçlarla trafikte hareket  etmesi. Gönlümüz skodadan yana da olsa. Farklı firmanın daha  güvenli bir otomobil çıkarması gayet normal. Umarız  skoda da daha iyi işler çıkarır. Unutmamalı ki  Skodanın  VW  bünyesine girmeden önceki hali belli.  Gelişim konusunda  bundan güzel örnek olmaz sanırım.
[/QUOTE]

Sevgili Tolga_Kaan,   Maalesef Sözünü bilinçlü olarak kullandım. Çünki burası bir skoda FUN sitesi. Kimseyi üzmek değil niyetim.( üzülmek gerekse bile yumuşak geçiş lazımSmile

AMAA yinede bir gerçeği kabul etmek lazım. Chevrolet ciddi bir atılım yapmak zorunda ve bunu da gerçekleştirdi. Krizden çıkmanın en doğal yolu En yüksek kalite,güvenlik,donanım, görsel sunum vb.vb..... kim sunarsa pazardan payı kapar.

Hakan07_ bende test drive ettim bu aracı. Evet motor eski teknoloji  180bg gücünde 1.6 araç üreten bir firma küçük evlat'a da eskiyi layık görmüş tabiii doğal olarak. bunu VW de yapıyor zaten. ( opel e göre bu da normal Aynen VW in skodaya yaptığı gibi. Eskiyi de satmak amaç)
Kullanıcı avatarı
muca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti tolga_kaan_ » 29 Kas 2009, 02:04

[quote="muca"][quote="tolga_kaan_"]Bence  durumu maalesef diye nitelendirmek yanlış çünki  önemli olan  kişilerin daha güvenli araçlarla trafikte hareket  etmesi. Gönlümüz skodadan yana da olsa. Farklı firmanın daha  güvenli bir otomobil çıkarması gayet normal. Umarız  skoda da daha iyi işler çıkarır. Unutmamalı ki  Skodanın  VW  bünyesine girmeden önceki hali belli.  Gelişim konusunda  bundan güzel örnek olmaz sanırım.
[/QUOTE]

Sevgili Tolaga_Kaan,   Maalesef Sözünü bilinçlü olarak kullandım. Çünki burası bir skoda FUN sitesi. Kimseyi üzmek değil niyetim.( üzülmek gerekse bile yumuşak geçiş lazımSmile

AMAA yinede bir gerçeği kabul etmek lazım. Chevrolet ciddi bir atılım yapmak zorunda ve bunu da gerçekleştirdi. Krizden çıkmanın en doğal yolu En yüksek kalite,güvenlik,donanım, görsel sunum vb.vb..... kim sunarsa pazardan payı kapar.

[/QUOTE]

Üzülecek bişey yok Smile Skodaya  gönül bağımız  olsa da   herkese hakkını vermek lazım.  Rasyonel bi tüketici olarak ben faydamı maksimize etmeye çalışırım    olaya bu mantıkla bakıyorum. Gönül bağı ayrı Smile  Zaten sen de  son cümlende      [/QUOTE] .... kim sunarsa pazardan payı kapar. [/QUOTE]  olayı özetlemişsin.  Saygılar.

We  love    S K O D A
tolga_kaan_
CLASSIC
CLASSIC

İleti mayham85 » 29 Kas 2009, 02:45

çok güzel yorumlar yapılmış tebrikler beyler.
mayham85
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti isikayhan » 29 Kas 2009, 10:48

@muca, sanırım siz üstteki ekran görüntülerinde 2001 model octavia'yı (A4 kasa) vermişsiniz: http://www.euroncap.com/tests/skoda_oct ... 1/102.aspx

oysa 2004 model octavia (A5 kasa) sonucu da var, her ne kadar ikisi de 4 yıldız aldıysa da puan olarak bu daha yüksek: http://www.euroncap.com/tests/skoda_oct ... 4/206.aspx

Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir.

M.Niyazi Saral
Kullanıcı avatarı
isikayhan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti isikayhan » 29 Kas 2009, 11:14

skoda ve vw grubu markaları genellikle yeni model veya yeni kasa çıkardıkça euroncap testi yaptırıyor

bundan sonra çıkması beklenen octavia III (A6 kasa) muhtemelen teste sokulur

bu yüzden büyük ihtimalle makyajlı octavia II teste sokulmayacaktır, girseydi belki o da 5 yıldız alırdı çünkü makyajsız olanda olmayan yeni güvenlik özellikleri var:

"Konu: Yeni Skoda Octavia Ürün Tanıtımı Sunusu"
http://www.skodam.com/forum_posts.asp?TID=15473

M.Niyazi Saral
Kullanıcı avatarı
isikayhan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti alpino » 29 Kas 2009, 11:18

bu arada euro ncap için bir hatırlatma yanlış hatırlamıyorsam 2008 yılı içerisinde puanlama sistemi değiştirildi ve arkadan çarpma testleri de yapılan testler arasına eklendi. zaten yukarıda verilen testleri dikkatli şekilde incelerseniz çok rahat şekilde görülüyor. skoda 25-27 puanla 4 yıldız alırken cruze 97 puanla 4 yıldız aldı. ve yine cruze için arkadan çarpma testi de mevcut.

açıkçası şu anda chevrolet markası dahilinde ve kendi sınıfındaki araçlar içerisinde alınması en mantıklı araçlardan birisi cruze.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti isikayhan » 29 Kas 2009, 12:00

yıldızlar aynen verilmeye devam ediyor fakat eskiden sonuçlar puan ile veriliyordu şimdi ise yüzde (%) ile veriliyor

M.Niyazi Saral
Kullanıcı avatarı
isikayhan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Fırat Cağlar » 01 Arl 2009, 00:30

Cruze, kesinlikle kağıt üzerinde mükemmel bir otomobil, iskeleti üzerinde GM mühendislerinin çok çalıştığı ve ncapten hakettiklerini aldıkları da bir gerçek.

Octavia'ya başarısız diyemeyiz, çünkü aslında skoda 1999 da ilk octavia'yı çıkardığından beri o kasayı sadece makyajlıyor, sıfırdan bir platform üretmiyor 10 senedir. İlk çıktığında kesinlikle sağlam olan bu kasa, yeni octavianın da 4 yıldız almasının nedeni aslında. kompakt sınıfta olup da 1999 senesinde çıkardığı kasayı kullanan başka bir marka var mı? Skoda ayıp ediyor bence bu konuda, umarım yeni octaviada ncap'in bütün gerekliliklerini karşılayan sağlam bir şasi üretilir.

Kaldı ki octavia ucuz bir araba da değil, cruzeden çok daha pahalı. Bu sınıfta octaviaya pek şans vermiyorum, yeni octavia'yı beklemek gerekli.

En başta demiştim, cruze kağıt üzerinde çok iyi bir araba. Ama gerçek sağlamlık ncap testleriyle değil, uzun süreli yol kullanımında anlaşılır, malzeme kalitesi, ince mühendislik, parça fiyatları, otonun genel yapısı.. octavianın başarılı olduğu konular da bunlar işte. Kendini çeşitli bağımsız anketlerle kanıtlamış bir otomobil octavia, pahalı olmasının bir sebebi de bu. Ben bu fiyatla cruzeye şüpheyle yaklaşıyorum açıkçası.

Ha, ikisinden birini tercih edecek olsam.. Cruze'yi alırdım. Eksik gedik hatalı noktalarım varsa affola, bu msjla ilgili soracağınız her soruya cevap verebilirim içtenlikle.
Fırat Cağlar
Yeni Üye
Yeni Üye

Önceki

Diğer model ve markalar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir