2006 FIAT DOBLO 1.4 LPG Lİ. İZLENİMLERİM.

Forumda yeralmayan Skoda modelleri veya farklı marka araçlarınız için teknik bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

2006 FIAT DOBLO 1.4 LPG Lİ. İZLENİMLERİM.

İleti zurna1788 » 01 Ağu 2010, 11:52

Dün sabah 06:00 da bahsi geçen arabayla adanadan sideye doğru yola çıktım.kaputu açtım baktım Zavoli marka lpg var.İyi dedim zavoli nasılmış bir bakalım.birde arabayı merak ediyorum.uzun yolda nasıl acaba diye.bilenler bilir.antalya yolunu.Fena virajlı.Neyse.Bismillah dedik çıktık yola ilk kalkış felaket.Araba gitmiyor. hızlanmak için 5000 devire çıkmayı bekliyor benden.2.vites keza aynı şekilde hızım 30 iken hızlanmaya çalışıyorum araba 3000 devirden sonra kendini gösteriyor.Tabi 3000 devire çıkana kadar en arkada kalıyorum.O başka.Kalkışın ve hızlanmanın böyle oluşu beni tedirgin etti açıkcası.Çünkü 1. vitese düşeceğim yerler olacaktı.Taşucunu geçtim.Başladım virajlı yollara.Yol tutuşu bana fabia yı o kadar çok arattıki...Gaza basmaya korkuyorum.Daha önce aynı yola renault kangoo ile gitmiştim 2000 model 1.9 dizel ile.Ondan iyiydi yalnız yol tutuşu.Fren mesafesi hoşuma gitti ama.Ancak sol balatalardanmı artık disklerdenmi bilemem.Fena bir ses geliyordu.O yolda yapacağım birşey yoktu.Mecbur devam ettim yola.Frenle alakalı bi durum olmadıği kesindi ancak.Sadece ses geliyodu.Dik rampalarda 1. vitese düştüm ve kalkarken bayağı bir zorladı beni.2.vitese atmaya korktum çünkü hızlanmayacağını biliyordum.Neyse öyle yada böyle sağ salim atlattık o yolları.Alışkın olduğumdan rahat gidiyorum o yollarda hemen her yerini bilirim. Anamurda depoyu fulledim. 300 km yola 62 liralık gaz aldı. yani 30 litre.Yollardan dolayı hak verdim arabaya...Bu arada yaklaşık 50 km kadarda km açıktı.Sideden hemen çıkıp Ankaraya doğru yola çıktık.Manavgattan konya yoluna girdim ki iyiki girmişim.Yollara hasta oldum.Mükemmeldi.Anamurdan aldığım gaz ile 310 km sonra yine fulledim. 68 tl ye doldu... Biraz fazla geldi bana bu sefer.Aldığım gaz mogazdı. Mogaz ile düz yolda tam 400 km yaptım. 400 Km sonra ankarada lpg nin birazda ucuzluğundan faydalanarak 56 tl lik gaz aldı.Çok hoşuma gitti 14 kuruş yakmış görünüyordu.Yalnız düz yolda hiç rahat ettirmedi beni.Tattanın üzerinde gidiyor gibi hissettim kendimi. Gölbaşından arkadaşlarımı aldım bastım adanaya doğru saat 10 felandı gölbaşından çıktığımda sabahta 05:30 da adanaya girdim.Yolculuğum boyunca asla Bir FIAT almayacağıma karar verdim.Zavoli fena değildi.Ancak kaputu açtığımda montajın çok kötü yapıldığını gördüm.inanılmaz dağınıktı... enjektörleri yağ çubuğunu dibine koymuşlarki.yağ çubuğunu çıkaramadım... o kadar sıcaktı... yani sözün özü.araba çok geç hızlanıyordu. lpg de son hızı 150 idi. adanaya gelirken biraz yokladım.düz yolda yakıtı çok iyi.ancak virajlı yollarda ve rampalı yerlerde araç yok zorlandığından yakıtta bonkördü.konfor ( 0 ) yol tutuşu iyi değil. ve en önemlisi bana güven veren bi araba olmadı. toplamdan 1430 km yol yaptık bir günde ve 266 tl lik gaz aldı... Bu arada bo yolun hepsini ben yapmadım tabi. Bir abim vardı yanımda yorulunca değişiyorduk. Araba ise kiralıktı... saygılar

Var olduğun için değil,hayallerin ve hedeflerin için yaşa...
Kullanıcı avatarı
zurna1788
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Em-Ka
Nereden: Adana
Arabanız: Skoda Fabia 2001 68 hp ( SATILDI )

İleti alpino » 01 Ağu 2010, 12:03

işim gereği çok sayıda doblo kullandım. hem uzun yol, hem şehir içi hem de arazi şartlarında deneme şansım oldu. yerden yüksekliği hariç şu yönü iyi diyebileceğim tek bir tarafı olmayan bir araba. dediğiniz gibi yol tutuşu kötü, hızlanması kötü. özellikle düşük devirlerde çıldırtıyor. karoser berbat kağıt gibi. koltuklar tahta gibi. direksiyon dururken ne kadar yumuşaksa 100'le giderkende aynı derecede yumuşak.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti mygokhan » 01 Ağu 2010, 12:09

1.4 benzinli o araba için felaket bir motor aslında..1.3 multijet o aracı iyi götürüyor.

İlk binenler dobloyu kötü diyebilir.Haklılarda, fabia,octavia dan sonra yolda durmaz gibi geliyor insana..Ama alışınca kullanımı rahat geliyor.Şehir içinde hafif dieksiyonu ile rahat gidiliyor.Virajlarda yattığı doğru ama kaliteli bir lastikle güzel yol tutuyor.En azından araç yattığında belli bir noktada tamam bu arabanın sınırı bu deyip ona göre hareket edebiliyorsunuz.Ama Roomsterde öyle değil.Aracın yattığı pek belli olmuyor ama ansızın kayıveriyor.Lastiklerdende kaynaklı bu durum elbette..

LPG ile küçük motorlarda anca düz yolda belli bir süratte ekonomi sağlanabiliyor.Rampalarda küçük motorlu araçlar 1.6 ve üzeri araçlarla aynı veya fazlada yakabiliyor.
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti mygokhan » 01 Ağu 2010, 12:10

alpino yazdı:işim gereği çok sayıda doblo kullandım. hem uzun yol, hem şehir içi hem de arazi şartlarında deneme şansım oldu. yerden yüksekliği hariç şu yönü iyi diyebileceğim tek bir tarafı olmayan bir araba. dediğiniz gibi yol tutuşu kötü, hızlanması kötü. özellikle düşük devirlerde çıldırtıyor. karoser berbat kağıt gibi. koltuklar tahta gibi. direksiyon dururken ne kadar yumuşaksa 100'le giderkende aynı derecede yumuşak.

Evet işte hızlandıkça direksiyon sertleşse süper olacak ama...
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti alpino » 01 Ağu 2010, 12:36

mygokhan yazdı:1.4 benzinli o araba için felaket bir motor aslında..1.3 multijet o aracı iyi götürüyor.

İlk binenler dobloyu kötü diyebilir.Haklılarda, fabia,octavia dan sonra yolda durmaz gibi geliyor insana..Ama alışınca kullanımı rahat geliyor.Şehir içinde hafif dieksiyonu ile rahat gidiliyor.Virajlarda yattığı doğru ama kaliteli bir lastikle güzel yol tutuyor.En azından araç yattığında belli bir noktada tamam bu arabanın sınırı bu deyip ona göre hareket edebiliyorsunuz.Ama Roomsterde öyle değil.Aracın yattığı pek belli olmuyor ama ansızın kayıveriyor.Lastiklerdende kaynaklı bu durum elbette..

LPG ile küçük motorlarda anca düz yolda belli bir süratte ekonomi sağlanabiliyor.Rampalarda küçük motorlu araçlar 1.6 ve üzeri araçlarla aynı veya fazlada yakabiliyor.

bu gruptan 3 farklı renault kangoo, 1 yeni 1 eski kasa peugeot partner,1 adet ford connect ve en az 5-6 farklı doblo kullanmışımdır. en az kullandığımı da tahminen bir 15 gün kadar kullanmışımdır dediğim gibi. 3-4 hatta 5-6 ay kullandıklarım bile oldu. tüm grup içinde en kötüleri genel olarak doblolardı. eski kasa peugeot o kadar hor kullanılmıştı ki 1.9 dizel olmasına rağmen arasıra inip itmek istiyordum arabayı. gene de doblo gibi rahatsız ve kalitesiz değildi.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

Diğer model ve markalar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir