Kumanda Kazığı !

Forumda yeralmayan Skoda modelleri veya farklı marka araçlarınız için teknik bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Kumanda Kazığı !

İleti unlztrk » 29 May 2011, 18:24

2001 toledonun uzaktan kumandası arızalandı, kumandanın içini açtım içinde tornavida ile dönebilen bir potansiyometre var, bu parçanın işi bitmiş. Karaköyde bulamadım bu parçayı, anahtarcılar orjinalin tamirini yapamayız diyorlar servis ise 290 TL yeni kumanda fiyatı veriyor. Siz ne diyorsunuz bu işe?

Bunu nasıl halledebilirim veya sahibinden.com'da sadece kapı açıp kapatan bir kumanda devresi var bunu alsam arabaya taksam ne gibi durumlar oluşur?

Kullanıcı avatarı
unlztrk
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ünal
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Seat TOLEDO

İleti hetepe » 30 May 2011, 07:15

Öncelikle aç kapa kumanda devresini önermem, takılması için ilaaki tesisat kablolarına kesilerek, sıyrılarak takılacağı için...
Arızalı devre elemanını piyasada bulman, onarman çok zor, piyasada bu işi yapabilecek elektronikçi yok sayılır.
Orjinal anahtarı pahalı geldiyse orjinalinin aynısını ya da katlanabilir tipte olanını birçok oto anahtarcısında bulabilirsin, birkaç tuşlama ile kolayca adapte edilebiliyor, 100 tl gibi malolur, sorun çıkarmaz, daha ucuza iş biter.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti diseqc » 30 May 2011, 07:21

o potansiyometre kolay kolay bozulmaz ama frekens ayarı onun üzerinden yapıldığı için frekans ayarı değişebiliyor o parçanın plastikten özel bir tornavidası oluyor onunla ayarlanıyor sanırım sen yerinden sökmüşsün aynı parçayı bulabilceğini sanmıyorum anca bu kumanda dan bir tane hurda bulman lazım ama o da cok zor.
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti felicia042 » 30 May 2011, 11:17

söktüğün parçanın değerlerini okuyabiliyorsun onun yerine uyabilecek parça bulabilirsin ama kaliteli olması gerek parçanın sağlam bir elektronikçi onarabilir bence.
Kullanıcı avatarı
felicia042
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ayhan
Nereden: Konya
Arabanız: VW POLO 1.0

İleti unlztrk » 30 May 2011, 20:06

Yabancı bir forumda buldum parçanın değerini ama muadilini uydurmak zor gibi. Kumanda satan var 100 liraya ama kodlamada sıkıntı çıkarırlar diye güvenemiyorum. (yok aldığın yere kodlat, yok bu orjinal falan gibi şeyler duyarım diye düşünüyorum. Ankarada satıyor bir anahtarcı 100 liraya ama ben İstanbuldayım). Bakacaz artık dediğiniz gibi 100 lirayı riske atıp deneyeceğim hayırlısı. Yorumlarınıza teşekkür ederim arkadaşlar. Bu arada bu forumdan iyi bir araç forumu daha yok sanırım
Kullanıcı avatarı
unlztrk
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ünal
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Seat TOLEDO

İleti ayhani » 30 May 2011, 22:43

ebay'da aratın ucuza getirtip orjinal anahtarınızı kopyalatırsınız.

Buradan 12.99 dolara alabilirsin üstelik kargo yok (free shiping)
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/1998-199 ... ccessories
ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

Diğer model ve markalar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir