hyundai 1.5 dizel i20 ile 280 tlye 1980 km yapılırmı.

Forumda yeralmayan Skoda modelleri veya farklı marka araçlarınız için teknik bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

hyundai 1.5 dizel i20 ile 280 tlye 1980 km yapılırmı.

İleti Fabian » 17 Mar 2012, 12:19

Arkadaşım,

Aracı yapan mühendislerle bir ilgisi yok !Fabrika verileri sana fikir verebilir, ama aracın kullanım tarzına göre değişkenlik gösterebilir !

Fabrika verisi nasıl elde edilir?
Şehir içi: Motor soğuk halde çalıştırılır ve maksimum 50 km hıza çıkılarak, ortalama 19 km ile 4 kilometrelik bir mesafede gerçekleştirilen test sonucu elde edilen veridir.

Şehir dışı: Maksimum 120 km hıza çıkılarak 7 kilometrelik bir mesafede yapılır. Hız yarı zamanlı sabit, yarı zamanlı değişkendir. Bu test şehir içi testinden hemen sonra yapıldığı için motor ideal ısıdadır.

Ortalama: Şehir içi tüketiminin yüzde 37’si ve şehir dışı tüketiminin yüzde 63’ü toplanarak elde edilen değerdir.

Test sonucunda şehir içi ortalama 19 km yapılırken, şehir dışı ortalama 60 km hız yapılmaktadır.

...

Şimdi Şehir dışı fabrika verisi 4,0 diye 4,0 mü yakmam lazım ? Tamam o zaman 60'la gidelim ortalama :))

Eğer aracın dilinden anlayıp Optimum kullanamayı bilmiyorsan, ''1 Depo İle En Uzun Katedilen Mesafe'' yarışmalarında çıkan değerleri öğrenince , EVREKA EVREKA diye bağırırsın !! (Az yaktığın için seni tenzih ediyorum, ama mesnetsiz 3,3 e rağmen hala benden az değil :))) )

Fabian
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Fabian
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Fabia

İleti snopy28 » 17 Mar 2012, 14:28

bende aynı şeyi diyorum zaten sen 60 lamı gidiyosun fabrika verilerini yakalayabilesin hadi yakaladın nasıl daha fazla altına inebilirsin sen zorlasan mazot koymadan gideceksin ayrıca senden az yaktıgımı iddam yok idda olabilmesi icin karşındaki hayalperst olmaması lazım.... kısmet olursada bulursursak trafige kapalı alanda yarışırız yanlış anlama ben arabaya degil kendi surusume guveniyorum ikimizdede aynı sayılan araclar var
snopy28
CLASSIC
CLASSIC

İleti Fabian » 19 Mar 2012, 10:23

snopy28 yazdı:bende aynı şeyi diyorum zaten sen 60 lamı gidiyosun fabrika verilerini yakalayabilesin hadi yakaladın nasıl daha fazla altına inebilirsin sen zorlasan mazot koymadan gideceksin ayrıca senden az yaktıgımı iddam yok idda olabilmesi icin karşındaki hayalperst olmaması lazım.... kısmet olursada bulursursak trafige kapalı alanda yarışırız yanlış anlama ben arabaya degil kendi surusume guveniyorum ikimizdede aynı sayılan araclar var

Sürüşün Beş, muhakemen Sıfır!

Ortalama 60 Km hız yaparak ancak fabrika verilerini yakalarsın ! Aracı çok yavaş kullanırsan az yakacak diye bir durum söz konusu değildir. 20-30 km/hızla seyreden bir araçla, 120-130 km/hızla seyreden bir araç arasında ne kadar fark vardır sence? İki türlü de çok yakar !Önemli olan ''Optimum'' seyretmektir. Bununla birlikte aracın az yakıt yakması için İVME en önemli unsurdur arkadaşım.

Misal : Düz bir yolda 110 'la giderken takriben 2750 devirle, 4,2-4,4lt tüketirken, aynı yolu 90 km hızla 1900-2000 devirde gidersen 3,0-3,2 lt yakıt tüketmektesin.( Kendi aracım için söylüyorum ) İki hız ve devirle de aracın kasasını rahat kaldırmana rağmen 110 'la gitmenin tek avantajı ''Zamandan Tasarruftur.''

İnsanlar şehir dışında benim gibi sağ şeritten usanmadan 90 'la gitmeyi maalesef sevmiyorlar. Kamyonlar bile : )))

Bu arada İVME'yi nasıl yakalarsın :

- Sürükli durup kalkmazsan,
- Gereksiz/ani frene basmazsan,
- Gereksiz/ani gaza basmazsan,
- Sürekli ve gereksiz vites değiştirmezsen,
- Aracın aerodinamiğini bozmazsan.(Sürekli sağa/sola geçmez, bozuk yolda ilerlemezsen ,camları açmazsan vb.)

Bundan sonraki faktörler :

- Mazotun kalitesi, motor yağının inceliği, filtrelerin temizliği, baskı balatanın ömrü, enjektörlerin temizliği, lastiklerin ebatı ve basıncı vs. iyi olmalıdır.
- Sürüş tekniği : Aracın kasasını kaldıracak kadar gaza basarsın. Rampaya en hızlı şekilde girersin. İnerken önce istediği viteste gaza basmadan inersin. Sonra düz yola girmeden boşa alırsın , alırsın ki araba kendi ağırlığıyla hız kazanıp düz yola hızla girip mesafe katetsin. Katediş sırasında hızın çok düşmeye başlamadan tekrar 5.vitese alıp gaza hafifçe basarsın. Aracın istediği devri ve vitesi verir ,aracı titretip yormazsın !
- Klimanın ne denli açık olduğu da kısmen önemlidir.

İlk şehir dışına çıktığımda kamerayla çekip, siteye koyacağım merak etme...

Ciao !
Fabian
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Fabian
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Fabia

İleti bora-feat » 25 Mar 2012, 03:28

kesinlikle gidemez ne şartlarda olursa olsun yinede bu yolu bu fiyatlarda mazotla yapamaz bide yol bilgisayarına fazla güvenmeyin eğer yıol bilgisayarı doğru ise 1,2 htp fabia istanbuldan çıktım adapazarına 80 km süratle gittim geldim ortalam 2,8-3,1 oldu toplam 250 km yol yapmışım buda demek oluyorki bu arac 250 km de 7,5 litre benzin yakmış 7,5 litre benzin litre fiyatı 4,5x 7,5 33.750 tl benzin yakmışım ama tabiki hemen 250 km yoldan sonra benzin aldım 51 lira benzin aldı araç ortalamay bakarsak 33 yakıyo ama araç 51 lira lıyo yol bilgisayarına fazla inanmayın 280 tl ye 1980 km yol yapılması imkansız araca chıp atsan +box taksan belki bir ihtimal yapar bu uygulamayıda i20 beyni kaldırmaz başınç yüzünden uyarı verir arıza ışığı yakar bilginize
bora-feat
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mustafa yılmaz
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: oktavia

Önceki

Diğer model ve markalar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir