25000-30000 tl arası araç muamması

Forumda yeralmayan Skoda modelleri veya farklı marka araçlarınız için teknik bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

25000-30000 tl arası araç muamması

İleti oxmoxtox » 20 May 2013, 18:26

merhaba 25000-30000 tl arası sedan dizel bizim için az yakması,alım-satımı iyi olması,vergisinin düşük olması(max. 1.6 dizel)önemli.fakat bu eski kaliteli markalar acaba bu yeni model kalitesiz araçlardan daha mı iyi?şunda karar kılamadık modeli yüksek km düşük az kullanılmış daha az kaliteli(linea 2010-2011 1.6 multijet,symbol 2011 1.5 dci 85 hp gibi)bir otomobil mi tercih etmeliyiz yoksa modeli düşük kmsi fazla çok kullanılmış daha kaliteli bir otomobil(2002 audi a4 1.9tdi,2000 model 3.20 d bmw,citroen c5 1.6 hdi 2008,ford focus 1,6 dizel 2007-2008,volvo v40 1.6 dizel 2006-2007,vw passat 1.9 tdi 2004, 2007-2008 vw jetta 1.9 tdi,2007 1.4 dizel corolla,skoda octavia 1.9 tdi 2007 ,renault laguna-fluence 1.5 2008 dizel)
ben araç satın alırken aracın piyasasının olması çok mu önemli?yani alım-satımı iyi olan araç ilk tercihim mi olmalı?

oxmoxtox
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: serhat
Nereden: Adana
Arabanız: skoda fabia 1,4 tdi

İleti mustklc » 20 May 2013, 18:56

bildiğim kadarı ile Van da kaliteli mazot zor bulunuyor. Bu yüzden kötü mazota daha az duyarlı bir motoru olan bir aracı alman menfaatinedir.
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti palandoken » 20 May 2013, 20:00

Ben 1 ay önce 2004 model A4 kasa octavia aldım. Bu aracı aldığım fiyata yüksek model, düşük kilometreli bir sembol alabilirdim. Ama ben konfor ve güvenlik istedim. Bu konuda bütçem doğrultusunda iyi bir araba aldığımı düşünüyorum. Satacağım zaman zorlanabileceğimi biliyorum. Ancak satarken fiyatını uygun tutarsam bunu da aşacağımı düşünüyorum. Yakıt konusuna gelince aracımda lpg mevcut, 1.6 MPI motor, uzun yolda kilometrede 21 kuruş yakıyor.

Yani demem o ki beklentileri karşılayan bir araba olmalı bence. Bir audi ile fiat 'ın konforu, güvenliği vs aynı değil.
Kullanıcı avatarı
palandoken
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Adem YEŞİLYURT
Nereden: Erzurum
Arabanız: 2004 Octavia 1.6 Collection Plus

İleti oxmoxtox » 20 May 2013, 20:23

inş 2 ay sonra tayin var vandan gideceğim tayinim batıya çıkacak inş.o zaman şunu mu anlamalıyım eski kaliteli bir araç konfor ve güvenlik açısından yeni kalitesi daha düşük bir otomobilden konfor ve güvenlik açısından daha üstün fakat alım-satımı zor ve sanırım yakıt tüketimi bakımından daha az tatmin ediyor.sadece dizel düşünüyorum lpgden çekmiş biri olarak lpgye çok fazla yanaşmayı düşünmüyorum.peki örneğin eski bir aracın benden önce nasıl kullanıldığını bilmediğim için motorun sorun çıkarma ihtimali yok mu?mesela dizelin turbo ve enjektörleri çok hassas v.b
oxmoxtox
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ONDOKUZ » 20 May 2013, 21:14

Bence bir mutsibishi colt işinizi görecektir örnek ilan verecek olursam
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-o ... 946/detay#

Aracın özellikleri ise tatminkar 1.5 motor 95 bg.

Yakıt tüketimi : şehir içi 5.5 LT şehirdışı : 3.8 lt karma : 4.4 LT. 0 dan 100 e 11.3 saniyede ulaşabiliyor..

Amt şanzıman ve 6 ileri vites.

Bu aracı bence biraz araştırmalısnız performans yol tutuş yakıt tüketimi gerçekten ideal ve iç hacmi çok geniş bir araç aynı zamanda honda jazzlarada bakmanızı önerebilirm.
ONDOKUZ
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ondokuz
Nereden: Ankara
Arabanız: fabia comfort 101 hp

İleti oxmoxtox » 20 May 2013, 21:54

teşekkür ederim yardımınız için.jazze de bakayım da jazzın dizeli var mı bilmiyorum.siz olsaydınız çok satan yeni model bir b segmenti sedanı mı tercih ederdiniz yoksa alım-satımı kötü elinde patlama ihtimali olan kaliteli nasıl kullanıldığı belli olmayan bir d segmenti mi tercih ederdiniz?çevremdeki herkes alım satımı iyi olan araçları tercih ediyor kaliteye bakan yok.yoksa 2004 model octavianın 2011 lineadan çok kaliteli olduğunu biliyorum.yani araç alırken ilk neye dikkat etmeliyim bu konuda şüphelerim var.bir de kaza olduğunda 100 kmye yakın bir hızınız varsa lineadayken de ölebilirsiniz octaviayadayken de ölebilirsiniz.baksanıza euroncap testleri 45 km hızla yapılıyor araba mahfoluyor 100 km hızla siz düşünün.
oxmoxtox
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ONDOKUZ » 20 May 2013, 22:31

öncelikle hiçbir araç elinizde patlamaz satılır bi şekilde. bir araç alırken güvenliginiz en üst kriter olmalı. alacagınız aracın ncap testlerine bakmanızda fayda var. o kazalar bildiğim kadarıyla 65 km hızla yapılıyor. Bilim teknikte okudugum ve aklımda kalan bir sonuc ise büyük araçların küçük araçlara göre daha güvenilir olduguydu. bence dacia 1.5 steapway skoda yeti nissan Qashqai ye bakmaktada fayda var. Sonuçta al satçı değilsiniz sanırım. söylemiş oldugum araçları incelemenizde fayda var.
Araç alırken millete kulak asmayın yok parçası bulunmaz yok satamazsın hepsi hikaye. öce kendiniz begenin içiniz rahat etsin bizim milletimize kalırsanız toros veya clio eşi benzeri bulunmayan araçlardır.
Ben fabia alırken aman ne yapıosun parçası pahalı skodamı alnır diyen o kadar çok kişi vardı ki :)
Ama ben naptım aldım 101 lik fabiayı özellik konfor yakıt ve yol tutuş bakımından beni çok tatmin etti şuan şehir içi 20 kurus yakıo uzun yol 170 180 krs kaporta ve şasisi çok saglam abs asr 4 disk fren torpido sogutuusu kliması ve saymadıgım bir çok özelliği mevcut. 101 hp araç ki lpg de 200 ü gördüm :) ve bu araç 2001 model. İyikide milleti dinlemeyip fabia almısım ona buna suna kalsa suan tipsiz cilioya biniyor olurdum :)
ONDOKUZ
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ondokuz
Arabanız: fabia comfort 101 hp

İleti oxmoxtox » 20 May 2013, 23:28

yani kısacası biz araba alırken aracın kalitesi daha önemli diyorsunuz.ya haklısınız tabi biz sonuçta alım-satım işi yapan galericiler değiliz.işte aklıma takılan kaliteli araçlar eski olduğu kmsi fazla olduğu için parça değiştirmekten korkuyorum.malum bu araçların parçaları da çok pahalı.bir de bu octavia gibi araçların temizini bulamıyoruz.tanıdık olacak ki bu araçları satın alabilesiniz.örneğin gerçekten octavia bir lineadan daha mı konforlu?mesela linea daha yeni daha teknolojik ve konforlu olması grekmez mi?
oxmoxtox
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti palandoken » 21 May 2013, 06:59

Yüksek model bir araç alır sanayiden, servisten çıkamazsınız, düşük model bir araç alır sanayinin yolunu bilmezsiniz. İkinci el araç almak nasip işi biraz. Temiz araba illa ki bulunur. Sonuçta piyasadaki araçların hepsi hırpalanmış değil. Alırken servise, başka ustalara gösterip alırsınız. İkinci el aracın sorun çıkarma ihtimali elbette var. Bu ihtimal bence dizelde daha fazla. Ben aracımı alırken güvenliği ön planda tuttum. Orta donanım seviyesinde, esp'si olmayan, iki hava yastığı olan, dört disk freni olmayan bir golfte alabilirdim belki. Ama abs, asr, esp, dört hava yastığı, dört dis fren, iç hacmi ve bagajı geniş olan octaviayı tercih ettim. Çünkü bu işin ticaretinde değilim, biniciyim. Belki bir golfe, lineaya göre satılması zor olur. Ama satılmaz, elinde patlar diye birşey olmaz. Kör atın kör alıcısı olur. Lİnea, clio, doğan vs ise bir tercihtir. Bizler de bu tercihe saygı duyarız.
Kullanıcı avatarı
palandoken
CLASSIC
CLASSIC

İleti palandoken » 21 May 2013, 07:44

Yukarıda ki mesajlarda araçlardaki güvenlikten bahsettik. Bununla ilgili bir kaza haberi. Allah herkesi kazadan beladan korusun. Bence güvenlik her şeyden önemlidir. Alabileceğiniz en güvenli aracı alın.

http://www.aktifhaber.com/foto-galeri/b ... 803-p1.htm
Kullanıcı avatarı
palandoken
CLASSIC
CLASSIC

İleti MadloveR » 21 May 2013, 09:23

Kia Cerato 1.5 DCİ düşünebilirsiniz. Güvenlik olarak da, performans olarak da, konfor olarak da her yönden tatmin eder sizi. 205-30.000 Tl arası çok temiz bir tane alabilirsiniz. Arkadaşların da dediği gibi satacak olsanız bile her malın bir alıcısı bulunur mutlaka.
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Nereden: Konya
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

İleti oxmoxtox » 21 May 2013, 13:23

evet tabiki güvenlik ve sağlamlık çok önemli.böyle şöyle düşünüyorum bilmiyorum katılır mısınız özellikle son 4-5 senedir tüm otomobillerde bunlara çok sağlam olarak bildiğimiz vw mercedes de dahil saclarında bir incelme,barlarda bir azalma,direklerde bir incelme görüyorum.sanki 2006 ve öncesi otomobiller çok daha sağlam ve oturaklı.bende 2005 fabia var inanın sağlamlık açısından yeni fabia,polo,fiesta yanına dahi yaklaşamaz.bilmiyorum sadece benim gözlemlediğim bu.hatta bir arkadaşımda 1999 model passat var araba resmen kaya.yenisiyle mukayese bile etmiyorum.sadece yeni otomobillerde hava yastığı sayısı arttı ve artık çok önemli olan esp artık hemen hemen standart hale geldi.bu arada kia cerato ile ilgilendim ama bagajı küçük geldi ilk başta eledim.
oxmoxtox
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti oxmoxtox » 21 May 2013, 20:26

bir de şu dacia dokker 1.5 dci stepway ve dfm ducce 1.6 benzinli hakkında bilgisi olan var mı?paylaşımlarınızı bekliyorum.
oxmoxtox
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti erginbkr » 21 May 2013, 21:32

linea almanızı öneririm...yedek parçası ucuz ve 2.eli hızlı...ama hangi dizel olursa olsun 150000 kmyi geçtiği zaman değeri oldukça düşecektir...benzin-lpgli bir araçta düşünebilirsiniz... ;)
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ergin
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: BUGATTİ VEYRON Benzin+LPG

İleti oxmoxtox » 21 May 2013, 21:41

evet zaten lineayı ilk başta yazmıştım.peki bu linea nasıl bir araç?konfor,yol tutuş,sessizlik,malzeme kalitesi,donanım,dayanıklılık,serilik,yakıt tüketimi nasıl?1.3 mü 1.6 multijet mı tercih etmeliyim?tecrübeleriniz nedir?
oxmoxtox
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti umutgiray » 22 May 2013, 08:02

oxmoxtox yazdı:evet zaten lineayı ilk başta yazmıştım.peki bu linea nasıl bir araç?konfor,yol tutuş,sessizlik,malzeme kalitesi,donanım,dayanıklılık,serilik,yakıt tüketimi nasıl?1.3 mü 1.6 multijet mı tercih etmeliyim?tecrübeleriniz nedir?

beş para etmez. şu an kullanıyorum. yol tutuşu çok kötü. konfor, malzeme kalitesi yerlerde. tasarlayan mühendis neyin kafasını yaşıyormuş merek ediyorum doğrusu. cam açma düğmesine ulaşmak için kendinizi paralıyorsunuz mesela. arka taraf çok basık biraz uzun boylu(1,75 gibi) birisi orda ızdırap çekiyor. ön çıtalar görüşü çok engelliyor vs.vs.vs.vs.
Kullanıcı avatarı
umutgiray
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: SALİH TEMİZ
Arabanız: WW Jetta Comfortline 2011 1.6 TDI Ot.

İleti oxmoxtox » 22 May 2013, 12:35

demek bu kadar kötü öylemi?bir de türkiyenin en çok satan otomobili.nasıl böyle oluyor bilmiyorum.bizim türk milleti o zaman araç seçmeyi bilmiyor.siz peki ne önerirsiniz?
oxmoxtox
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti elegance » 22 May 2013, 15:43

3 gün önce a4 kasa Octaviadan a5 kasa 1.9tdiye geçtim öneririm.vergisini kafaya takıyordum ama kullanınca bu vergiye değer diye düşünmeye başladım.
elegance
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: uğur
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Octavia TDI

Sonraki

Diğer model ve markalar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir