Mitsubishi Carisma 1.8 GDI MOTOR HAKKINDA

Forumda yeralmayan Skoda modelleri veya farklı marka araçlarınız için teknik bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Mitsubishi Carisma 1.8 GDI MOTOR HAKKINDA

İleti emre_tokay » 07 Eyl 2014, 11:54

Arkadaslar bazilariniz biliyordur feliciami satmaya çalışıyorum. Allah kısmet ederse sattiktan sonra ne alirim diye piyasaya bakiyorum. Genelde 13-14bin tl civarinda ki araclari arastiriyorum. Kafamda bir kac secenek vardi ancak dun aksam enistemle internette araba bakarken Mitsubishi Carisma 1.8 gdi motor arabalara denk geldik. Belliki piyasada hak ettigi iliyi göremeyen arabalardan biri. Ancak gerek donanimi gerek goruntusu gerekse Mitsubishi olmasi kafama yatti. Fakat bu GDI motorlara lpg takilamiyormus calisma prensibine lpg uyum saglayamiyormus. Ama internett aleminde ki arastirmalarimda gördüğüm 1.8gdi motor fiat'in dizel motorlari kadar az yaktigi oldu.

Aranizda cok bilgili tecrubeli arkadaslar olduguna eminim o yuzden sizin degerli fikirlerinizi yorumlarinizi almak isterim. Bu arac ve motor hakkinda yorumlariniz fikirleriniz ve varsa deneyimlerinizden faydalanmak isterim. Ama rica ediyorum konu hakkinda bilgisi olmayan kulaktan dolma yalan yanlis bilgileri olan arkadaslar bilgi kirliligi olusturmasin.

Arac cok guzel gercekten hatiri sayilir donanimlari mevcut. Suanda piyasada ki 30-40bin tl lik arabalarda ki donanimlar var. Simdiden verdiginiz bilgiler icin teşekkür ederim.

emre_tokay
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre TOKAY
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: A4 Octavia Elegance 2004 (SATILDI) Felicia GLXi

İleti sainz » 07 Eyl 2014, 14:49

Hatırladığım kadarıyla Mitsubishi' nin GDI teknolojisi ile VW' nin FSI teknolojisi hemen hemen birbirinin aynı. İkisi de direkt benzin enjeksiyonlu.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti blauzahn » 07 Eyl 2014, 16:19

Bir dönem bu aracı bende yakın takibe almıştım. Fiyatının ucuz olmasının sebebi öncelikle parçalar pahalı. Bildiğim bir kronik (bence değil) problemi var şöför cam kumanda arızası. Genelinin arızalı oluyor. Vergi sıkıntısı var 1.8 olmasından dolayı. Uzun yol için gerçekten az yakıyor ama fabrika verisi ş.içi için 9-10 lt civarı diyor ki full bakımlı olmayan bir araç kim bilir nasıl yakar. Bunlar benim daha önce bu araç için elde ettiğim veriler.

Vergiye ödeyeceğiniz 644 lira ile bir çok aracın yıllık bakım masrafları hayli hayli karşılanır düşüncesindeyim. Belki 16 yaşından sonra düşünülebilir ama yinede azımsanacak rakam değil o yaş araç için.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Nereden: Ankara
Arabanız: Honda Jazz

İleti SKDFORMAN » 07 Eyl 2014, 18:01

emre_tokay yazdı:Arkadaslar bazilariniz biliyordur feliciami satmaya çalışıyorum. Allah kısmet ederse sattiktan sonra ne alirim diye piyasaya bakiyorum. Genelde 13-14bin tl civarinda ki araclari arastiriyorum. Kafamda bir kac secenek vardi ancak dun aksam enistemle internette araba bakarken Mitsubishi Carisma 1.8 gdi motor arabalara denk geldik. Belliki piyasada hak ettigi iliyi göremeyen arabalardan biri. Ancak gerek donanimi gerek goruntusu gerekse Mitsubishi olmasi kafama yatti. Fakat bu GDI motorlara lpg takilamiyormus calisma prensibine lpg uyum saglayamiyormus. Ama internett aleminde ki arastirmalarimda gördüğüm 1.8gdi motor fiat'in dizel motorlari kadar az yaktigi oldu.

Aranizda cok bilgili tecrubeli arkadaslar olduguna eminim o yuzden sizin degerli fikirlerinizi yorumlarinizi almak isterim. Bu arac ve motor hakkinda yorumlariniz fikirleriniz ve varsa deneyimlerinizden faydalanmak isterim. Ama rica ediyorum konu hakkinda bilgisi olmayan kulaktan dolma yalan yanlis bilgileri olan arkadaslar bilgi kirliligi olusturmasin.

Arac cok guzel gercekten hatiri sayilir donanimlari mevcut. Suanda piyasada ki 30-40bin tl lik arabalarda ki donanimlar var. Simdiden verdiginiz bilgiler icin teşekkür ederim.

Öncelikle şunu belirteyim: Kötü araba yoktur, bakımsız araba vardır.

uzun yıllar japon araç kullanan biri olarak mitsubishiye kötü araç diyemem. felicia dan sora ucak gibi gelecektir size. Kolay kolay arıza yapmaz.
Gelelim ayrıntılara; evet 1.8 gdi motora LPG uyumsuz diye biliyorum bende. ben şahsen hiç LPG li olanını görmedim. Billemiyorum belki int. vardır. ( senede 5bin km den fazla yapıyorsanız ve bunun çoğu ş.içi ise bunu düşünmelisiniz)

1.8 aracın, dizel yeni nesil motorlu bi araçla aynı yakması bana inandırıcı gelmiyor. Ama ş.dışında az yakacağını söyleyebilirim ki yine dizel kadar olacağını sanmam. fabrika verileri zaten ortadadır. bakabilirsiniz.

30-40 bin tl lik araçtaki donanımlardan fazlası 5-10bin tl ye satılan araçlarda da var, biliyoruz. hatta 30-40bin tl diye bahsettiğiniz çoğu araçta deri göğüs, deri direksiyon deri kapı döşemeleri vs. vs. yokken yine 5-10bin tl lik bazı araçlarda bu özellikler standart. (mersedes-mazda- kia-daiatsu-proton vs vs.)

Araçta 1.8 olması sebebiyle vergi dezavantajı mevcut. Diğer arkadaşlarda belirtmiş. Ama tabiyki ekonomik durumla alakalı, karar sizin. bakımlı bir araç düşünelim; bakım masrafı ve bakıma ve sanayiye harcıycağınız zamanı vergiye verir ustalarla parçacılarla uğraşmassınız, buda var ;)

Büyükşehirlerde parça sıkıntısı yoktur. Parçasıda avrupa aracın parçası ne kadarsa o kadardır ortalama. felicia ya göre biraz tuzludur diyebilirim. Ama taktığınız parçada evladiyelik diyebiliriz. bakımlı araç fazla parçada gerektirmez.

İkinci eli fiat-reno lara göre biraz nazlıdır

Bence biniciye uçak gibi arabadır. bakımlısını bulursanız ve eksileri artıları size uyarsa neden olmasın? karar sizin.

Nissan Maxima 'yıda bi araştırın 2000 motor 6 silindir. Onunda yakıtı inanılmaz düşük ve LPG yede uyumlu. Oda tam bir uçaktır.

diye düşünüyorum. Nacizane fikrim.....
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti emre_tokay » 07 Eyl 2014, 20:15

kkkk945 yazdı:
emre_tokay yazdı:Arkadaslar bazilariniz biliyordur feliciami satmaya çalışıyorum. Allah kısmet ederse sattiktan sonra ne alirim diye piyasaya bakiyorum. Genelde 13-14bin tl civarinda ki araclari arastiriyorum. Kafamda bir kac secenek vardi ancak dun aksam enistemle internette araba bakarken Mitsubishi Carisma 1.8 gdi motor arabalara denk geldik. Belliki piyasada hak ettigi iliyi göremeyen arabalardan biri. Ancak gerek donanimi gerek goruntusu gerekse Mitsubishi olmasi kafama yatti. Fakat bu GDI motorlara lpg takilamiyormus calisma prensibine lpg uyum saglayamiyormus. Ama internett aleminde ki arastirmalarimda gördüğüm 1.8gdi motor fiat'in dizel motorlari kadar az yaktigi oldu.

Öncelikle şunu belirteyim: Kötü araba yoktur, bakımsız araba vardır.

uzun yıllar japon araç kullanan biri olarak mitsubishiye kötü araç diyemem. felicia dan sora ucak gibi gelecektir size. Kolay kolay arıza yapmaz.
Gelelim ayrıntılara; evet 1.8 gdi motora LPG uyumsuz diye biliyorum bende. ben şahsen hiç LPG li olanını görmedim. Billemiyorum belki int. vardır. ( senede 5bin km den fazla yapıyorsanız ve bunun çoğu ş.içi ise bunu düşünmelisiniz)

1.8 aracın, dizel yeni nesil motorlu bi araçla aynı yakması bana inandırıcı gelmiyor. Ama ş.dışında az yakacağını söyleyebilirim ki yine dizel kadar olacağını sanmam. fabrika verileri zaten ortadadır. bakabilirsiniz.

30-40 bin tl lik araçtaki donanımlardan fazlası 5-10bin tl ye satılan araçlarda da var, biliyoruz. hatta 30-40bin tl diye bahsettiğiniz çoğu araçta deri göğüs, deri direksiyon deri kapı döşemeleri vs. vs. yokken yine 5-10bin tl lik bazı araçlarda bu özellikler standart. (mersedes-mazda- kia-daiatsu-proton vs vs.)

Araçta 1.8 olması sebebiyle vergi dezavantajı mevcut. Diğer arkadaşlarda belirtmiş. Ama tabiyki ekonomik durumla alakalı, karar sizin. bakımlı bir araç düşünelim; bakım masrafı ve bakıma ve sanayiye harcıycağınız zamanı vergiye verir ustalarla parçacılarla uğraşmassınız, buda var ;)

Büyükşehirlerde parça sıkıntısı yoktur. Parçasıda avrupa aracın parçası ne kadarsa o kadardır ortalama. felicia ya göre biraz tuzludur diyebilirim. Ama taktığınız parçada evladiyelik diyebiliriz. bakımlı araç fazla parçada gerektirmez.

İkinci eli fiat-reno lara göre biraz nazlıdır

Bence biniciye uçak gibi arabadır. bakımlısını bulursanız ve eksileri artıları size uyarsa neden olmasın? karar sizin.

Nissan Maxima 'yıda bi araştırın 2000 motor 6 silindir. Onunda yakıtı inanılmaz düşük ve LPG yede uyumlu. Oda tam bir uçaktır.

diye düşünüyorum. Nacizane fikrim.....

Gercekten bilgilendirici ve yonlendirici bir yorum olmus. Aciklamaniz icin tesekkur ederim. Bakalim biraz arastirip sonuca gore karar vericem ama nasip bakalim. Inanin paraya gore araba begenmek gercekten cok zormus :(
emre_tokay
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre TOKAY
Arabanız: A4 Octavia Elegance 2004 (SATILDI) Felicia GLXi

Diğer model ve markalar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir