gaz yememe-silkeleme

Forumda yeralmayan Skoda modelleri veya farklı marka araçlarınız için teknik bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

gaz yememe-silkeleme

İleti lazianke » 01 Haz 2016, 07:51

merhabalar,
benzer konu açılmış olmasına, hatta forumlarda yüzlercesi açılmış ve çoğunu okumuş olmama rağmen aracımdaki sorunun tam benzerini bulamadığımdan tekrardan Nasrettin Hoca misali damdan düşenlere sormak istedim.

*aracım kia sephia 1.5 dohc 2000 model. 14 aydır sıkıntısız kullandığım lpg li aracımın son bir haftada ilk çalıştırma akabinde (çalışmada sorun yok, ilk harekette sorun yok) biraz gidince yığılma başlıyor ve gaz yemiyor,

* pedalı bir kaç kez dipliyorum isteksizce toparlanıyor, gaza geçene kadar gaz yemiyor, geçiş esnasında da silkeleme yapıyor, gaza geçince iyi bir silkelemeden sonra normale döner gibi oluyor.

* ancak gazda da eskisi kadar istekli değil, gaz verince sanki çok hafif bir silkeleme ile ilk dokunuşta tepkili gaz yiyor ama yığılma yaşamadım (hatırlamıyorum), yavaş yavaş verince hissedilmiyor.

* bazen rolantinin dengesiz çalıştığını ve motor ritminin dengesiz olduğunu hissediyorum.

YAPILANLAR:

* lpg ciye götürdüm, aracı benzinde çalıştırdı, sorun benzinde, motorcuya götür, rolanti motorunu ve boğaz kelebeğini kontrol etsin dedi.

* motorcu bujileri kontrol etti, birinin dibi yanık gibiydi, bujileri değiştirdik. zaten yeni bakım oldu ve değişmesi gerekiyordu, ama sorun çözülmedi,

*boğaz kelebeği silindi gene tekrar ediyor,

* araç sıcakken pek yaşanmıyor.

tecrübe paylaşımlarınızı istirham ediyorum.

şimdiden teşekkürler...

lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti sainz » 01 Haz 2016, 08:35

lazianke yazdı:...*aracım kia sephia 1.5 dohc 2000 model. 14 aydır sıkıntısız kullandığım lpg li aracımın son bir haftada ilk çalıştırma akabinde (çalışmada sorun yok, ilk harekette sorun yok) biraz gidince yığılma başlıyor ve gaz yemiyor,

* pedalı bir kaç kez dipliyorum isteksizce toparlanıyor, gaza geçene kadar gaz yemiyor, geçiş esnasında da silkeleme yapıyor, gaza geçince iyi bir silkelemeden sonra normale döner gibi oluyor...

Selam Ömer.

Sıkıntı nerededir yardımcı olamayacağım ancak normal ilk çalıştırmanın peşine başlıyorsa yığılma ya yakıt çok geliyor ya da hava çok az geliyor ve motor boğuluyor diyebilirim. Hemen hemen aynısı benim Favorit' te ve İrfan Hoca' nın Roomster' da oluyordu. Favorit' in sıkıntısı ince jikle ayarıyla; Roomster' ın sıkıntısı da fazla yakıt sevkeden depo içerisindeki yakıt pompasının değişimiyle çözülmüştü. Hele ki ikinci paragrafta bahsettiklerinle birlikte sıkıntıların çok çok benzer olduğunu söyleyebilirim. Normal ilk çalıştırma sonrası hareket etmeyip gaz da vermeden beklediğinde de motorun çalışmasında anormallik oluyorsa, sorunlar iyice birbirine benzer haldedir demektir.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

Diğer model ve markalar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir