Etox görücüye çıkıyor

Forumda yeralmayan Skoda modelleri veya farklı marka araçlarınız için teknik bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Etox görücüye çıkıyor

İleti loveskoda » 26 Ekm 2007, 21:21

Etox görücüye çıkıyor

Yerli spor otomobil ''Etox''un tanıtımı 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda İstanbul'da yapılacak. Ertex Oto Dekorasyon Genel Müdürü Ercan Malkoç, Türkiye'nin ilk yerli spor otomobilini üreterek hayalini gerçekleştirdiğini belirterek, buna herkesin sahip çıkması gerektiğini söyledi.

%20Etox%20görücüye%20çıkıyor

Türkiye'nin ilk otomobilini (Devrim) 1965 yılında yaptığını hatırlatan Malkoç, şunları kaydetti:

''Korelilerin o zaman bir otomobili yoktu. İlk 1970 yılında otomobil ürettiler. Şu anda milli gelirlerinin yüzde 80'ini otomotiv sektörü oluşturuyor. Bütün dünyaya araba ihraç ediyorlar. Adamlar araba sattıktan sonra en az bir araba fiyatı kadar da yedek parça satıyorlar. Bizi yıllarca bastırmışlar 'sen yapamazsın, sen edemezsin' diye. Elalem uzaya çıkıyor, biz hala otomobil üretmeyi tartışıyoruz. Biz Osmanlı'nın torunları, Atatürk'ün çocuklarıyız. Bu ülke için bir şeyler yapmamız gerekiyordu. Etox'u geliştirip, ürettik. Bu benim hayalimdi ve gerçekleştirdik. Bunun Türkiye'de herkese örnek olması gerekiyor. Türkiye'de yapılamayacak hiç bir şey yok, istenirse her şeyi başarabileceğimizi gösterdik. Biz öncü olduk. İnanıyorum ki, bizim ardımızdan en az 8-10 firma daha yakın zamanda benzer çalışmalar yapacak ve bir çok insanımız bu işten ekmek yiyecek. Bugüne kadar tekerler hep ABD, Almanya, İtalya, Japonya gibi ülkeler için dönüyordu. İnşallah bundan sonra Türkiye için dönecek.''

Etox'un test aşamasında eski Ankara Sanayi Odası Başkanı olan Zafer Çağlayan'ın çok destek olduğunu anlatan Malkoç, Çağlayan'a verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

GELEN TEPKİLER ÇOK OLUMLU

Etox'la ilgili haberlerin basında yer almasından sonra çok yoğun ve olumlu tepkiler aldıklarını dile getiren Malkoç, şöyle devam etti:

''Toplumun her kesiminden çok olumlu tepkiler aldık. Gelen tepkiler bizi çok sevindirdi. Açıkçası biz bu kadar pozitif tepki beklemiyorduk. Geçenlerde Devlet Bakanımız Kürşat Tüzmen'le İstanbul'da bir fuarda karşılaştık. Sayın Tüzmen çok önemli bir iş başardığımızı belirterek, takdirlerini iletti. Hükümet olarak ellerinden gelen desteği vereceklerini söyledi. Bir başka bakanımız da Bakanlar Kurulu'nda Etox'un sözünün edildiğini ve bütün bakanların çok olumlu tepkiler verdiğini anlattı. Tek rahatsızlığımız, Etox'un bazı basın organlarında 'yerli Ferrari' olarak tanıtılması oldu. Bu tamamen Türk mühendislerinin tasarladığı ve Türk işçilerini yaptığı bize has bir araç. Bu nedenle hiç bir başka arabanın ismiyle anılmasını istemiyoruz.''

''SİPARİŞ SAYISI 9'A ÇIKTI''

Henüz Etox'un lansmanının yapılmamış olmasına rağmen 2'si sanatçılardan olmak üzere 9 sipariş aldıklarını belirten Malkoç, bu siparişleri yıl sonuna kadar teslim edeceklerini bildirdi. Bu sanatçılardan birinin Murat Göğebakan olduğunu belirten Malkoç, diğer sanatçının henüz isminin açıklanmasını istemediğini ifade etti.

Daha önce yılda 500 araç üretme hedefine en erken 2010 yılında ulaşmayı planladıklarını, ancak gelen olumlu tepkiler ve taleplerin 2008 yılında bu hedefi yakalayacaklarını gösterdiğini belirten Malkoç, Etox'a daha geniş kitledeki insanların sahip olabilmesi için fiyatını 75-85 bin YTL'ye indirdiklerini bildirdi.

Gelecek yıl kendi motorlarını da üretmeyi planladıklarını ifade eden Malkoç, Etox'un bir kaç yıl içerisinde motor dahil her şeyiyle Türk malı bir otomobil olarak üretileceğini belirtti.

Bu segmentte hiçbir rakiplerinin olmadığını savunan Malkoç, ''Çünkü biz hem yerli, hem spor, hem de dizel bir araba yapıyoruz. Bu özelliklere sahip başka bir araba üretilmiyor. O yüzden birazda espri olsun diye tek rakibimiz Türk Hava Yolları diyoruz'' diye konuştu.

''FENERBAHÇE'YE TEKLİF GÖTÜRDÜK''

Ercan Malkoç, Fenerbahçe Spor Kulübü'ne özel Etox üretmek üzere teklif götürdüklerini belirterek, şunları kaydetti:

''Fenerbahçe'

loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti loveskoda » 27 Ekm 2007, 02:25

Arkadaşlar ülkemize sahip çıkma çerçevesinde bu 2. DEVRİM'e sahip çıkalım...

Bu vatana sadece bayrak sallayıp tezavrat yaparak katkı sağlayamayız....
loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti loveskoda » 27 Ekm 2007, 02:53

loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti umutkubat » 27 Ekm 2007, 03:03

yerli otomobilin tanıtım fiyatı 85000 ytl olur mu hiçDeadkeşke daha ucuz olsa da herkes bu yerli araca sahip olsa.inşallah sonu Devrim'e benzemez.
umutkubat
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Ankara
Arabanız: 2014 Octavia Elegance 1.6 TDI DSG

İleti lazianke » 27 Ekm 2007, 09:08

paylaşım için sağol
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti ahmetva » 27 Ekm 2007, 09:56

Kim alacak bunu söyler misiniz? Baştan kaybetmiş...
ahmetva
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti loveskoda » 27 Ekm 2007, 11:02

[quote="ahmetva"]Kim alacak bunu söyler misiniz? Baştan kaybetmiş...[/QUOTE]

O halde Devrim 2, aynı devrim gibi çöktü....Dead

Ya alıcı kitlesi vardır...

Hem ETOX tek bu modelle değilki... İlk modeli bu. Daha çok modelini göreceğiz...Disapprove

Ancak olay bu değil. Benim söylemek istediğim şey, vatandaşımızın emeğine saygı ve Milli kalkınma çerçevesinde buna sahip çıkmamız.

Alamadığımız için "BAŞTAN KAYBETMİŞ" dersek bitiririz bu markayı, yine biz kaybederiz...Angry

Biz bu yapılanlara sahip çıkmazsak tabbiki gelişemeyiz. Alıcısı olmasak da bu markanın arkasındayız...

BU BİR TÜRK MARKASI VE DÜNYAYA TÜRKLERİN KİM OLDUĞUNU GÖSTERECEK diye düşünüyorum... ClapClapClapClapClapClap

loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ahmetva » 27 Ekm 2007, 11:44

[quote="skoda-auto"][quote="ahmetva"]Kim alacak bunu söyler misiniz? Baştan kaybetmiş...[/QUOTE]

O halde Devrim 2, aynı devrim gibi çöktü....Dead

Ya alıcı kitlesi vardır...

Hem ETOX tek bu modelle değilki... İlk modeli bu. Daha çok modelini göreceğiz...Disapprove

Ancak olay bu değil. Benim söylemek istediğim şey, vatandaşımızın emeğine saygı ve Milli kalkınma çerçevesinde buna sahip çıkmamız.

Alamadığımız için "BAŞTAN KAYBETMİŞ" dersek bitiririz bu markayı, yine biz kaybederiz...Angry

Biz bu yapılanlara sahip çıkmazsak tabbiki gelişemeyiz. Alıcısı olmasak da bu markanın arkasındayız...

BU BİR TÜRK MARKASI VE DÜNYAYA TÜRKLERİN KİM OLDUĞUNU GÖSTERECEK diye düşünüyorum... ClapClapClapClapClapClap

[/QUOTE]

Sen sahip çık al bir tane kardeş... türk markası adı etox... adı ofsayt
ahmetva
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ali » 27 Ekm 2007, 12:34

Türk markası diye sahip çıkarız tamam, ama daha piyasaya çıkmamış, ne olduğu belli olmayan bir araca sırf türk markası diye 85.000 ytl mizi verecek kadar sağlım ineği değiliz. hem madem türk markası adı neden türkçe değil? madem yerli neden bu kadar pahalı?
ali
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti tayel » 27 Ekm 2007, 13:24

[quote="octa"]Türk markası diye sahip çıkarız tamam, ama daha piyasaya çıkmamış, ne olduğu belli olmayan bir araca sırf türk markası diye 85.000 ytl mizi verecek kadar sağlım ineği değiliz. hem madem türk markası adı neden türkçe değil? madem yerli neden bu kadar pahalı?[/QUOTE]
+1000ClapClapClapClapClapClapClapClap
tayel
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti loveskoda » 27 Ekm 2007, 14:13

ETOX açılımı: Ertex Türk Otomotiv Sanayi
loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti BaTeRRiiSStt » 27 Ekm 2007, 14:17

İlla Türk arabasına sahip çıkalım dıyorsak TOFAŞ var nıye ona sahıp cıkan yok.. Hem fıyatlarıda makul yani :)..
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Bursa

İleti loveskoda » 27 Ekm 2007, 14:19

[quote="BaTeRRiiSStt"]İlla Türk arabasına sahip çıkalım dıyorsak TOFAŞ var nıye ona sahıp cıkan yok.. Hem fıyatlarıda makul yani :)..[/QUOTE]

SmileTOFAŞ iyi ama Fİat sonuçta İtalyan...

Etox saf Türk...Clap
loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti aytekin041 » 27 Ekm 2007, 14:26

saf falan bilmem  ben fiyatlar çok uçuk  millet o paraya ev alıo  ...
   biraz daha piyasa otomobili yapabilirlerdi  şahin gibi falan değilde  sağlam konforlu donanımlı vs.  fiyatlarıda 25-30 000 ytl olsaydı  belki tutulurdu?
aytekin041
CLASSIC
CLASSIC

İleti loveskoda » 27 Ekm 2007, 14:28

[quote="aytekin041"]saf falan bilmem  ben fiyatlar çok uçuk  millet o paraya ev alıo  ...
   biraz daha piyasa otomobili yapabilirlerdi  şahin gibi falan değilde  sağlam konforlu donanımlı vs.  fiyatlarıda 25-30 000 ytl olsaydı  belki tutulurdu?
[/QUOTE]

Haklısınız tabiiki ama zamanla gelişecek...
loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti aytekin041 » 27 Ekm 2007, 14:30

inşallah  ihracatada katkısı  olur  pazarlarız avrupaya...
  ( insan hayalsiz yaşayamaz)
aytekin041
CLASSIC
CLASSIC

İleti BaTeRRiiSStt » 27 Ekm 2007, 14:32

tofaş diyorum zaten fiat yazmadım. kartal,serce,dogan.şahın bunların yenı versıyonları murat124 heyttt kocum be..
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Bursa

İleti fabialife » 27 Ekm 2007, 14:32

bu konunun devrimle alakası falan yok, devrim ulusal bir araba projesiydi ve yazık oldu. bu ise; bir müteşebbis toplama araba yapmış ve pazarlıyor. o arabayı ben otoshow fuarında inceledim. prototip bir kasa ve isteğe göre motor koyup topluyorlar. bu ülkenin insanları o anlamdaki ilk araba olan ve ismi de öz türkçe olan anadol'a sahip çıktı ve aldı ama fiatı etox gibi 3 araba parası değildi. o arabayı parası bol farklı olmak isteyen insanlar alsın. karşında muhatabı, servisi, parçası olmayan 85 milyarlıkaraba bizi bozar, biz almayalım.
kaldıki sahip çıkmak sadece almakla olmaz o anlamda ülkemin insanı böyle bir girişimde bulunmuşsa gönlümcü destekledim ve desteklemeye devam ediyorum. inşaallah böyle projeler tutar ve seri üretim aşamasına gelir. hatırlarsanız bir zamanlar jet fadılın İMZA isimli araba öeneğini de yaşamıştık.
fabialife
CLASSIC
CLASSIC

Sonraki

Diğer model ve markalar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir