Chevrolet Aveo LPG test

Forumda yeralmayan Skoda modelleri veya farklı marka araçlarınız için teknik bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Chevrolet Aveo LPG test

İleti loveskoda » 04 Arl 2007, 22:45

Tüketici dostuAveo, küçük sınıf sedanlar arasındaki rekabete LPG donanım seçeneğiyle katılarak tüketicilerin yakıt ekonomisine katkıda bulunuyor


Bundan 10 yıl önce ‘otomobilime LPG taktıracağım’ diye biri gelip size söylese ne derdiniz? Büyük bir ihtimalle çok tehlikeli olduğunu ve vazgeçmesini söylerdiniz her halde… Tabii aradan çok uzun bir süre geçti ve LPG’li araçlar da pazarda daha fazla yer almaya başladı. Özellikle artan petrol fiyatları tüketicileri farklı çözüm yollarına zorluyor. Bu esnada pazarda dizel araç sayısı da patladı. Öyle ki Türkiye binek otomobil pazarının yarısı artık dizel araçlardan oluşuyor. Fakat dizel araç seçeneği olmayan marka ve modeller de boş durmuyor. Onlar da fabrika çıkışlı LPG opsiyonlu araçlarla pazarda yer almaya başladılar. İşte Chevrolet Aveo Sedan’da bu modellerden biri…

 


2006 yılında Kalos’un yerini alan Aveo General Motors ve Daewoo işbirliğiyle geliştirilmiş bir model. Fiat Albea ve Renault Symbol gibi küçük sınıftaki modellerin başarısı bir çok markanın olduğu gibi Chevrolet’in de bu sınıfa ağırlık vermesine sebep oldu. Dizel seçeneği olmadığı zaman bu sınıfta başarılı olmanın çok zor olduğunu Chevrolet yöneticileri de bildikleri için bir çözüm üretme yoluna gitmişler ve İtalya’da başarıya ulaşan LPG’li otomobil stratejisini Türkiye’de uygulamaya karar vermişler. 1.900 YTL ödenerek opsiyonel olarak satın alınabilen LPG otomobilin garanti koşullarını da değiştirmiyor.


 


İtalya’da BRC firması tarafından yapılan sıralı tip LPG sistemi kullanılan Aveo’nun 1.2 lt 72 HP ve 1.2 lt 94 HP gücündeki her iki motoruna da uygulanıyor. Testimizin konuğu olan 1.4 lt 94 HP’lik versiyonun LPG’li fiyatı 24.563 YTL’den başlıyor. 


Bilindiği gibi LPG sistemleri ülkemizde birçok noktada uygulanıyor. Bunlardan bir kısmı başarılı çalışmalar olsa da bir kısmı standartları zorladığı için tehlike yaratmaktadır. Aveo’nun fabrika çıkışlı LPG sistemi hem araca monte edilişi hem de kullanım açısından son derece başarılı olmuş. 38 litrelik LPG tankı bagaj zeminine yerleştirilmiş ve böylece bagajdan çalmamış. Sistemi açıp kapamaya yarayan küçük kumanda düğmesi ön konsolun sol alt bölümüne yerleştirilmiş; kumanda düğmesinin üzerindeki LED’ler sayesinde gaz seviyesini kontrol edebiliyorsunuz.


 
loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 05 Şub 2007, 16:42

İleti fabialife » 04 Arl 2007, 23:22

bu arabaya bulaşmayın kardeşim. çarpışma testlerinden 3 yıldız aldı, aracın direği koptuğu için 1 yıldızını geri aldılar, kaldı yıldızı.
fabialife
CLASSIC
CLASSIC
 
İleti: 11
Kayıt: 29 Ağu 2007, 13:26

İleti loveskoda » 04 Arl 2007, 23:34

Aslında 3 yıldızdan aşağı arabalara trafiğe çıkış izni verilmemeli...
loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 05 Şub 2007, 16:42


Diğer model ve markalarKimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir