motor freni(kompresyon freni)

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

motor freni(kompresyon freni)

İleti skodacı » 14 Oca 2007, 16:16

arkadaşlar, motor freni hakkında bilgi edinmek istiyorum...bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan bilgi edinmek istiyorum...

skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ünsal » 14 Oca 2007, 16:24

teknik olarak nasıl açıklanır bilmem ama dilimin döndünce araç misal 100 km 5. vitesde giderken anı yavaşlama , kaygan zemin veya bayır aşağı vb.durumlarda  kontrollü inmek için 4.vites veya 3.vitese alarak gaz vermeden aracı yavaşlatma işlemini denir diye biliyorum ....
yeterince açıklayıcı olmuştur umarım ...
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ünsal gündogdu
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Audi A3

İleti skodacı » 14 Oca 2007, 16:29

peki minik kardeş bu fren türü nün arızalı olmasını neye veya nelere bağlayabiliriz?

skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ünsal » 14 Oca 2007, 16:34

tamamen motorla alakalı bi konu diye biliyom ama tam detaylı bilgim yok motor yüksek devirdeyken birden düşük devire alınca vitesi araç o devirde hıza yetişemez bu sebepten bağırır ve vites devrini yakalyana kadar yavaşlamaya devam eder diye biliyorum ama bi arızaya bağlanacak durum değil ....

AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ünsal gündogdu
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Audi A3

İleti lazianke » 15 Oca 2007, 07:09

motor freni bildiğim aracın kompresyon yapmasıdır. o da tahminen yüksek viteste giderken, vitesi küçülttüğümüzde bir alt vites dişlisi hazırdaki devire göre daha büyük olduğundan verilmiş devrin gazını hıza çevirmez, ekstradan devir yüklemesi gibi algılar ama araç yavaşlar. ben de özellikle vites küçültünce yokuş aşağı niçin yavaşladığını va arabanın niçin kendini kastığını anlayabilmiş değilim.
bir de otobüslerdeki vites küçültmeden, bir kol yardımıyla yapılan bir fren var.duyduğuma göre şanzımana (diferansiyel de olabilir) baskı yaparak hız vites düşmeden aracı yavaşlatıyormuş. ama onu hangi kategoriye koyuyorlar bilmiyorum.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir