LASTİK BİLGİSİ...

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

LASTİK BİLGİSİ...

İleti skodacı » 25 Oca 2007, 21:52

 


SORU:
Lastiklerle ilgili dikkat etmem gereken konular nelerdir ? 

CEVAP:
Lastikler aracın yerle temasını sağlayan, dikkat edilmesi gereken en önemli parçalardan biridir. Lastikleri korumak için; lastiklerinizin hava basınçlarını (yedek lastikte dahil) düzenli olarak kontrol edin, kaldırım gibi yüksek yerlere zorunlu olmadıkça çıkmayın, bozuk yollarda düşük süratle kullanın, lastik subap kapaklarını sürekli olarak kapalı tutun, diş derinliği standartların altında olan lastikleri kullanmayın.


SORU:
Lastiğimin hız endeksini düşürebilir miyim?


CEVAP:
Araba imalatçısının belirttiğinden daha düşük hız endeksine sahip lastik kullanımı tavsiye edilmez. Bir çok insan çok hatalı olarak bir kaç lira ucuza lastik almak için tavsiye edilenden daha düşük hız endeksli lastik satın alırlar. Lastik hız indeksini düşürerek aracınız sürüş ve acil bir durumda kontrol özelliklerini azaltırsınız. Endüstride kabul görmüş tek istisna, kar lastikleri takarken bir alt seviyede hız endeksli lastik takılması kuralıdır. Sonuç olarak küçük otomobilinizin BMW gibi sürüşü olmasını istiyorsanız lastiklerinizin hız endeksini arttırın.


SORU:
Dört mü yoksa iki adet mi kış lastiği satın almalıyım?


CEVAP:
Bu günün kar lastiklerinin sürüş kontrolü geleneksel dört mevsim lastiklerden, iki tip lastik karıştırıldığında arabanızın dengesi bozacak kadar değişiktir. Daha az sayıda kış lastiği takmak emniyetinizi çok azaltacaktır. 


SORU:
Araçtan söktüğüm lastikleri nerde ve nasıl muhafaza etmeliyim?


CEVAP:
Lastikler serin, kuru ve sıcak su boruları ve elektrik jeneratörü gibi ısı ve ozon kaynaklarından uzak ortamlarda muhafaza edilmelidir. Lastik konulan yüzeylerin kauçuğun bozulmasına sebep olacak yağ, benzin ve benzeri malzemelerden temiz olduğuna emin olun. Muhafaza ve sürüş sırasında bu tip malzemelerin etkisinde kalan lastiklerde ani patlamalar meydana gelebilir.


SORU:
Lastiklerimin ömrü ne kadardır?


CEVAP:
Günümüzde lastiklerin ortalama ömrü yaklaşık 70,000 kilometredir. Birçok lastik 125,000 kilometre veya daha yüksek yol yapabilir. Öte yandan dönüş ve sürüş kontrolünü arttıracak, kilometre ömründen feragat ederek, şekilde tasarlanmış performans lastiklerini 30,000 kilometrede aşınabilir. Bunların yanı sıra lastiklerin ömrünü sürüş şekliniz (yumuşak veya sert), yaşadığınız yer (düzlük veya tepelik), iklim (yaz veya kış) ve yol kaplaması (beton veya asfalt) gibi faktörler önemli olarak etkiler.

 
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 25 Eyl 2006, 21:59

İleti skodacı » 25 Oca 2007, 22:01

skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 25 Eyl 2006, 21:59

İleti ünsal » 26 Oca 2007, 02:00

paylaşım için teşekkürler ...Wink
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC
 
İleti: 239
Kayıt: 07 May 2006, 16:21
Ad Soyad: ünsal gündogdu
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Audi A3


Genel TeknikKimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir