Park sensörü montajı

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Park sensörü montajı

İleti miyidogan » 02 Ekm 2008, 22:36

Arkadaşlar fabia'ma park sensörü taktırmayı düşünüyorum. Çok uygun fiyatlı ürünler var. Ancak kablolu olanların kablo montajı nereden yapılıyor, nereler sökülüyor? Kablosuz olanları var bunları mı tercih etmeli, ne dersiniz?

miyidogan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti abdullah » 02 Ekm 2008, 23:43

bence kablosuz olanını tercih edin hem aracınızda tahribatta olmaz kablosuzun fiyatı nekadarmış acaba benimde ilgimi çekti şimdi birde nasıl monta ediliyor acaba
Kullanıcı avatarı
abdullah
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: 2005 fabia special gıranit gıri

İleti miyidogan » 03 Ekm 2008, 00:10

[quote="abdullah"]bence kablosuz olanını tercih edin hem aracınızda tahribatta olmaz kablosuzun fiyatı nekadarmış acaba benimde ilgimi çekti şimdi birde nasıl monta ediliyor acaba
[/QUOTE]

Kablolu ve kablosuz seçenek olarak bunlardan birini alacağım. Kablolu olanda biryerleri söküp ön konsola taşımaya gerek yok gibi, tampona monte edip bagajda haporlör kabini altında bırakılsa olur mu acaba? Kablolu model için takanlar sesi epey yüksek demişler olur heralde. Görüntülü olmasına hiç gerek yok zaten...

bir de plakalığa takılanı varmış, tampon delmeden

miyidogan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti umt_d » 03 Ekm 2008, 00:47

Peki montajı nasıl yapılıyor bende öğrenmek istiyorum 45 YTL park sensörüne verip bi 40 YTL2de montaja vermek istemiyorum...
umt_d
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 03 Ekm 2008, 01:20

Bu ucuz ürünlerden alıp ben kendi aracıma taktım çokta memnunum. Sadece sesli uyarı yapanlar gayet yetrli ayrıca montaj açısından çok kolay oluyor aracın orijinalliğine müdahale etmemiş oluyorsunuz.

Park sensörünün montaj kılavuzunda hangi yükseklikte olması gerektiğine dair bilgiler bulunuyor. Buna göre tamponda uygun yerlere eşit aralıklarla sensör için işaret alıyoruz. Sensörleri mümkün olduğunca kenarlara yaklaştırmayın 2 araç arasına girişlerde yada bir duvara yanaşırken gereksiz uyarılar alırsınız. Daha sonra sensörün kutusundan çıkan delme aparatını herhangi bir matkabın ucuna takarak tamponda işaretlediğiniz noktalardan yuvarlak delikler açıyorsunuz. Delerken değil ama sensörleri takıp kablo tesisatını bagajın içerisine götürürken tamponu sökmek çok kolaylık sağlar. Bu durumdada uzman yardımı almanız gerekebilir. Sensörleri açılan deliklere yerleştirip ardındanda numaralandırılmış kabloları kendi yerlerine takıp bagajın içerisinden park sensörü kontrol kutusuna getiriyoruz. Hemen hemen tüm araçlarda bu kabloları geçirecek kadar aralıklar, delikler vs kaportada bulunuyor yoksada uygun bir yerden kendi deliğinizi açmanız gerekir. Benim aracımda kaportayı delmeden kablo geçirebileceğim yerler vardı. Son olarak geri vites lambasına giden kablo üzerinden park sensörüne paralel çekip araç geri vitese girdiğinde sensörün kontrol kutusunun elektrik almasını sağlamış oluyoruz. Kontrol kutusunu bagajda uygun bir yerde döşeme altına gizleyip sabitledikten sonra işlem tamamdır. El aletlerini kullanma beceriniz varsa ve bu tarz işlere yatkınsanız kendiniz kolaylıkla yapabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti miyidogan » 03 Ekm 2008, 16:28

Emir bey açıklamanız için teşekkürler. Plakalığa monte edilen bir model buldum. Ne dersiniz işe yarar mı , tamponu delmemek cazip geldi bana. Ama fabia ya plaka biraz yüksek isteneni verebilir mi bu açıdan?

teşekkürler.
miyidogan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fabialife » 03 Ekm 2008, 17:27

plakalığa takılan modellerin çok kullanışlı olacağını zannetmiyorum, zira sensörlerin tamamı sacdece plakalık üzerinde ve yanlardaki engellere uzak kaldığı için işlevini tam yerine getirmeyebilir. ayrıca kablosuz modellerinde problem çıkaracağını düşünüyorum. çünkü piyasadaki satılan sensörlerin tamamına yakını çin malı ve kaliteleri düşük. kaliteli  bir sensörün ise fiatları çok yüksek bu nedenle kablosuz modeller frekensla veri iletişimi yaptığı için aynı frekensta çalışan diğer cihaz yada teçhizatlarla yakınlaşırsa promlem çıkabileceğini düşünüyorum. bence en güzeli denenmiş, problemlemsiz kablolu modellerden birini taktırmak. ekran istemiyor ve sadece sesli ikaz bana yeter diyorsanız işiniz daha kolay zira aracın arkasından önüne kadar söküp ekran kablosunu geçirmek gibi bir derdiniz olmayacak. sanılanın aksine sensör montajında asıl zor olan tamponu delip sensörleri monte etmek değil, ekran kablosunu arkadaki beyinden itibaren ön dikiz aynasına kadar her yeri sökerek ekran kablosunu taşımak. araç markasına ve modeline bağlı olmakla birlikte büyük çoğunlukla oto elektrikçileri tamponları sökmeden monte ediyorlar. benim corsaya da oto elektrikçisi arkadaşın dükkanında bereber tamponu sökmeden monte ettik. tamponun sökükülüp takılması hem eziyet hamde yerine takılan tamponu, büyük çoğunlukla orjinali gibi monte edemiyorlar. ya uçlarda çıkıntılar oluyor yada kaporta ile tampon arasında boşluk mesafeleri eşit olmuyor. siz montaj parasından kaçmayıp işinin ehli bir oto elektrikçisine montaj yaptırın ki sonra başınız ağrımasın. zira  montaj yaparken aracın elektrik tesisatına bağlantı yapılacak ( hem 12 volt, hemde geri vites lambasına). bu bağlantı düzgün yapılmazsa ileride arabada yangın çıkmasına kadar  birçok problemlerle karşı karşıya kalabilirsiniz.
ekranlı modellerin bir avantajıda eğer bu özellik varsa sensör çalışmaya başlayınca tampondaki sensörlerden arızalı olan varsa ekrandan gördüğünüz için değiştirtebiliyorsunuz., ayrıca tamponun neresindeki kaç numaralı sensörün çalıştığını ve engele ne kadar mesafe kaldığını yani engelin arabanın ne tarafında ve ne kadar mesafede olduğunu görebiliyorsunuz. ekransız modellerde ise sensörlerden bir yada birkaçı arızalanırsa farkedemiyeceksiniz ve sensöre güvenip geri manevra yaparsanız bir yere vurma ihtimalinizde var. 

hem mesleğimle ilgili olduğu ve hemde kendi arabama takmadan önce araştırma yaptığım ve kendi arabama taktığım  aşağıda resmi ve özellikleri bulunan (alışveriş sitelerinde değişik kod numaraları ile satılıyor ama orjinal ve kutusunun üzerinde yazan kod numarası cyclone 066-II modelini  tavsiye ederim. sensör setinin 1 ay öncekiindirimli fiatı  yaklaşık  100 ytl civarında idi (90 ytl ye toptan geliyor). 30-40 ytl civarında da montaj parası verirseniz kaliteli bir sensör sahibi olursunuz.

Cyclone%202,5%20mt%20Plazma%20Ekran%20Park%20Sensör%20341141

fabialife
CLASSIC
CLASSIC

İleti feyzahid » 24 Şub 2010, 14:34

Tampona takılan sensörün üzerinde küçük bir ok ve "up" yazısı var. Benim usta buna hiç dikkat etmedi söylediğimde farkeden birşey olmaz dedi. ben yine de söküp ok işaretini yukarı gelecek şekilde taktım.  Ne dersiniz farkeder mi etmez mi?

feyzahid
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Melih » 24 Şub 2010, 15:48

İşinize yarayacak bütün bilgi burada
http://www.skodam.com/forum_posts.asp?T ... 261#258261
DOĞRU SENDELER AMA YIKILMAZ...
Kullanıcı avatarı
Melih
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Melih