araçla seyir halinde yakıt tasarrufu nasıl olur

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

araçla seyir halinde yakıt tasarrufu nasıl olur

İleti memo » 17 Ekm 2008, 07:00

selam arkadaşlar aracla seyir halindeyken yakıttan tasarruf etme yollarını bilen var mı??

memo
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mustisahin » 17 Ekm 2008, 11:16

Günaydın, gaza basmadan :-)

mustisahin
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti muratogretmen25 » 17 Ekm 2008, 11:37

1. siz bir ralli ya da f1 pilotu değilsiniz. kırmızı ışıkta yanınızda ki araçla drag( en hızlı kalkan kazanır) yarışı yapmayın. hele sizin gücünüz yetmediği için alamadığınız bi modelse yan taraftaki hiç denemeyin. :)
kalkarken 2000- 2500 devir aralığını kullanın.

2. asla aragaz vermeyin (vites geçişlerinde)
3. mümkünse ve çok da gerekli değilse rampa yukarı vites yükseltmeye kalkmayın.,

4.en önemlisi!!!!!  diyelim ki 500 m. ileri de kırmızı ışık var ve kırmızı yanıyor ayağınızı gazdan çekin arabayı ( tabi aracınızn frenleri iyi- yük de azsa) boşa alın.
5. özellkle uzun yolda ve bildiğiniz bir rotada giderken uzun rampa aşağı inişlerde vitesi boşa alın. hem araba rahatlar hem de cebiniz.

6. klimayı uzun süre çalıştırmaktansa; 5 dak. çalıştırın, sonra soğuk ayarda devam edin. yani normal fandan.

7.kırmızı ışıkta  dururken yan taraftaki bayanı ,motorunuza ara gaz vererk inanın tavlayamassınız. bundan vazgeçin.
8. freni az ve pompalayarak kullanın. önde yavaslayan adamın ...çına kadar gidip freni köklemeyin.

benim bildiklerim bunlar...........  :)
muratogretmen25
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ufuk » 17 Ekm 2008, 11:50

vitesi boşa almak kısımlarına kesinlik ile katılmıyorum.Siz siz olun hiçbir zaman vitesi boşa almayın...Ne uzun yolda rampa inişlerinde ne kırmızı ışık gördüğünüzde...

Gaz pedalı ile fazla oynamayarak sakin bir kullanım iyi bir yakıt tasarufu sağlar...
ufuk
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti BlueVRS » 17 Ekm 2008, 12:00

4.en önemlisi!!!!!  diyelim ki 500 m. ileri de kırmızı ışık var ve kırmızı yanıyor ayağınızı gazdan çekin arabayı ( tabi aracınızn frenleri iyi- yük de azsa) boşa alın.

Doğru bilinen ve aslında en önemli yanlış olan bu maddedir,yeni nesil araçların birçoğunda bulunan cut-off ünitesi araç viteste iken ayağımızı gazdan tamamen çektiğimizde,motor minimum 1.500 d/d devire inene kadar benzini tamamen keser yani yakıt yüketimini sıfırdır..

Gerçek tasarruf boşa atarak değil bu şekilde sağlanır..

BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti muratogretmen25 » 17 Ekm 2008, 12:10

iii ama vites boşta devin 1000 den de aşağı geliyor ve hızınız d a diyelim ki 50 km ne sakıncası var , pompalayarak basarsan zaten sen yaklasıncaya kadar aracın hızı 35km olmuştur rahatlıkla durursun. her araçta o sistem yok. bence gayet mantıklı. ama şartlar ve kullananın tecrübesi önemli tabii :)
muratogretmen25
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ufuk » 17 Ekm 2008, 13:08

Vitesi boşa atmanın ne tecrübesi olur nede tasarrufu, güvenlik açısından son derece sakıncalıdır...Hatta vitesi boşa atarak daha fazla yakıt harcarsınız....
ufuk
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Haluk » 17 Ekm 2008, 15:05

bence mümkün olduğunca gaza narin davranmak lazım.gaz pedalının altında yumurta varmış gibi yapın veya varsa hızsabitleyici ile gitmeye özen gösterin
Haluk
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Erzurum
Arabanız: Peugeot 308 1.6 HDI SPORTİUM

İleti crash » 17 Ekm 2008, 15:21

Gazla fazla oynamayın yeter :)
crash
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 17 Ekm 2008, 16:14

Yeni nesil araçlarda sürücünün kayda değer bir tasarruf yapabileceğini  düşünmüyorum. Bir gün 90-100 km hızı aşmamaya çalışarak memlekete gittim birkaç saat geç vardım hemde yol boyunca kamyonlarla sağ şeriti kullanmak zorunda kaldım canım sıkıldı ve 100 km de 1 litre bile tasarruf edemedim. Adam gibi basıp gitseydim hiç değilse zamandan kazanırdım yolda canım sıkılmazdı.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti ufuk05 » 17 Ekm 2008, 17:13

[quote="?"]Yeni nesil araçlarda sürücünün kayda değer bir tasarruf yapabileceğini  düşünmüyorum. Bir gün 90-100 km hızı aşmamaya çalışarak memlekete gittim birkaç saat geç vardım hemde yol boyunca kamyonlarla sağ şeriti kullanmak zorunda kaldım canım sıkıldı ve 100 km de 1 litre bile tasarruf edemedim. Adam gibi basıp gitseydim hiç değilse zamandan kazanırdım yolda canım sıkılmazdı. [/QUOTE]
Ben 650 km yolu 3 kişi artı full bagajla 120 130 arası giderek 0.18 km yakmayı başardım.Şehir içinde ise gaza yüklenmiceksin düşük devirli kullanacaksın bu motoru yemene neden olur ozaman az yakarsın
ufuk05
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 17 Ekm 2008, 18:35

okula dün süratli gittim çevreyolundan (sadece son saat sınava girecektim geç kaldık bastım 150-160, çevreyolunu kullanıyorum eryaman-gölbaşı)  5.9 yaktı, normal gidişlerimde 4-4.2 civarı yakıyorum. basıp basmamak arasında deli gibi fark var. Emir abiye katılmıyorum. yada dizelde fark ediyor.

aracınızı tanımanız gerekli en önce, en az yaktığı bir kombinasyon (devir-vites) vardır muhakkak. bu TDI fabialarda 4. vites 1750-2000 d/d aralığıdır, deneyip sonucu gören var.

gelelim tekniklere, basitçe herkes açıklamış doğru bilgiyi vermiş. evet cevap bunlar, en önemlisi ise hızlanma, hızlanmada önce gaz, sonra devir gelmesin, gazda aşağı doğru insin, devirde paralel yükselsin, kabaca gaza yavaş bas...

vitesi boşa atma konusuna gelince, boşta daha ekonomiktir! bu benim fikrim, inerken gazı bırakıyorum eyvallah 0.0 yazıyor ama gitmiyor ki, konya yolundan aşağı bi sallıyorum peygamber vitesine kilometrelerce gidiyor araç, bunun ne derece güvenli olup olmadığı tartışılır ama nerede boşa alınacağını, nerede çıktığın vitesle inileceğini bildiğim için, yada kendime güvendiğim için böyle yapıyorum...

yoksa gidiş gelişli dağ yollarında boşa atmıyoruz icabında inişlerde, 4 şeritli otobanda inişi görünce hiç acımadan atarım boşa, önüm açık görünüyor...

veya trafikte yavaş seyrediyoruz mesela hızımız 60 filan, ilerde ışık kırmızı mı, gazı bıraksam araba duruyor ışığa varmadan zaten, at boşa tak ışığın ordasın...
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti yonetici » 17 Ekm 2008, 19:08

[quote="hakanerdogan"]okula dün süratli gittim çevreyolundan (sadece son saat sınava girecektim geç kaldık bastım 150-160, çevreyolunu kullanıyorum eryaman-gölbaşı)  5.9 yaktı, normal gidişlerimde 4-4.2 civarı yakıyorum. basıp basmamak arasında deli gibi fark var. Emir abiye katılmıyorum. yada dizelde fark ediyor.
[/QUOTE]

Dizel araba fazla devire gelmediği için onu zorlarsanız tüketimi aşırı artabilir benzinli motorda tüketim değerleriniz çok fazla oynamıyor.

Benim demek istediğim şehir içinde bir noktaya hızlı gidebilecekken yavaş gitmenin kayda değer bir faydası olmuyor. Fabia ya bindiğim dönemde birkaç rekor denemem vardı ama böyle araba sürülmez ona araba sürmek denmez alışkanlık haline getirilebilecek bir sürüş olmaktan uzak. Küçük şehirlerde belki olabilir ama İstanbul'da çekilmez.

Benzine zam geldikçe haber sitelerinde böyle yazılar çıkıyor okuyunca gülüyorum birçoğu 3 kuruşluk fayda sağlamayacak yöntemler çekilen çileye değmez.

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti memo » 18 Ekm 2008, 10:22

arkadaşlar hepinize teşekkür ediyorum ancak genel olarak yeni nesil motorları ele almışsınız. benim araba 93 favorit. bende boşa alındığında raha az yaktığını düşünüyorum. sizce bu benim araç için böyle midir yoksa ayağımı gazdan kesmem yeterli olur mu
memo
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti muzaffer » 18 Ekm 2008, 11:50

Senin araç zaten az yakan bir araç. Aracını orta bir kullanımla (ne pasif nede spor) yol durumuna göre inişlerde boşta , yokuşlarda uygun viteste az meyilli ve düz yolda 80-100 arası kullanarak en iyi tassarrufu yaparsın.+ Aracın rutin bakımlarını (yağ, buşi , filitreler , lastkk vb.) mutlaka zamanında yaptıtmanda yakıt tasarrufunda bence çok önem arz eder.
muzaffer
CLASSIC
CLASSIC

İleti fmaka » 18 Ekm 2008, 19:08

[quote="?"]Yeni nesil araçlarda sürücünün kayda değer bir tasarruf yapabileceğini  düşünmüyorum. Bir gün 90-100 km hızı aşmamaya çalışarak memlekete gittim birkaç saat geç vardım hemde yol boyunca kamyonlarla sağ şeriti kullanmak zorunda kaldım canım sıkıldı ve 100 km de 1 litre bile tasarruf edemedim. Adam gibi basıp gitseydim hiç değilse zamandan kazanırdım yolda canım sıkılmazdı. [/QUOTE]

bayram dönüşü konya aksaray arasında radar e yol durumundan dolayı cc ayarlı 100 km de geldım ortalamam 6,3 idi.

basarsam eger bunun katlayacagını bılıyorum.

tek yapmanız gereken bakımlarınızı yaptırın ve ayagınızın altında yumurta varmıs gıbı gaza basınWink
fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti sonerx » 19 Ekm 2008, 00:40

BOŞA ATMANIN TEHLİKESİ NE ANLAMADIM.Bazı kişiler rampaları inerken (önü açık , sakin trafikte)kontak açık olmak şartıyla motoru STOP edip kilometrelerce yol alabiliyorlar.Ve pekiala fren mesafesi uzuyor ama yinede araç duruyor.Olmadı kademeli el freni.Bende bazen ıssız köy yollarında bunu yapıyorum.Tabi bu ani durma ihtimali yüksek yollarda yapılmamalı.
Ayrıca boşa atınca fren çalışıyor neden tehlikeli olsun ki.Taş yüklü kamyon değil ya bu.Desen ki kolay duramaz.
Bu ustalar adamı USTA eder!
Kullanıcı avatarı
sonerx
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: yaşar balcı(soner)
Nereden: Trabzon
Arabanız: Hyundai Getz 1.5 CRDİ 2006

İleti lazianke » 19 Ekm 2008, 17:00

tdi fabia için 90-100 arası syretmekle daha süratli syretmek arasında en fazla 1 lt fark eder. emir beyin dediği bini yolda sizi sıkacaksa, bunaltacaksa, misalen 1000 km lik bir yolda 30 ytl tasarrufun da bir anlamı yoktur diyorum...
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

Sonraki

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir