Yardım. Nitrojen hakkında

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

İleti erbilgs » 25 Ekm 2008, 00:47

arkadaşlar. edindiğim bilgiler doğrultusunda..

lastiklere nitrojen basmak için.. çok km le yapmak gerekiyormuş. yoksa faydası yokmuş.diyorlar.

bide nitrojen basınca lastik sertleşiyormuş.

soruma gelince::::

sert lastik iyimidir?????

ve benim şuan lastiklerde nitrojen basılı günde en fazla 50 kmle yapıyorum..

sizce ne yapmalıyım..

lastikler kumho

erbilgs
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ufuk05 » 25 Ekm 2008, 00:56

nitrojenin lastiği sertleştirdiğini hiç duymadım.Havadan hafiftir uzun yol için iyidir.Sert lastikse iyi değildir.Yumuşak lastiğin yol tutuşu daha iyidir.Bozuk yolda sert lastik takırtılı yol almana sebeb olur
ufuk05
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 25 Ekm 2008, 01:35

Lastiğe bir yan etkisi olduğunu duymadım. Nitrojen hava gibi kolay genleşip büzüşmeyen bir gaz olduğu için kullanılıyor başka bir espirisi yok. Bana kalırsa binek bir araç için para tuzağı. 1 liralık sibopu bulunan lastiğe kaç liralık gaz basacaksınız uçup gidecek er yada geç.

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti fabialife » 25 Ekm 2008, 20:47

nitrojenin yapılan km. ile uzaktan yakından ilgisi yok. sadece hava gibi sıcakta genleşip lastiğin içerisindeki basınç artmıyor. bu forumda ve diğer platformlarda bilimsel olarak faydalarından bahsedildi. lastiğin ömrünü uzattığı falan söyleniyor ama tabi bunlar uzun zaman sonra belli olacak şeyler. test ler esnasında tespit edilsede bizim kullanırken pek tespit edebileceğimiz şeyler değil. benim arabaya bastırdım ama pek bir fark görmedim.
yani arabanın konforunu bir katkısı yok. ayrıca herhangi bir sebeple lastik patlar yada havası inerse üzerine yine nitrojen bastırmak zorundasın. yani üzerine hava basıp yoluna devam edebilirsin ama sonra yine havasını boşalttırıp nitrojen bastırman gerekiyor. buralarda lastiğin tanesine 5 ytl gibi nitrojen basıyorlar, çok büyük bir para değil istersen bir defa bastır ve dene. belki senin araçta farklı olabilir.
fabialife
CLASSIC
CLASSIC

İleti ufuk05 » 25 Ekm 2008, 21:38

testlerde belkı bişeyler kanıtlanmıs olabılır ama 3 hafta önce bende lastiklere nitrojen bastırdım kullanımda bişey değişmedı

ufuk05
Yeni Üye
Yeni Üye

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir