araba çalışırken önden su sesi gelmesi

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

araba çalışırken önden su sesi gelmesi

İleti tangut » 09 Oca 2009, 13:19

Arkadaşlar merhaba,

Dün akşam arabamın hararet göstergesinde oynamalar olunca radyatör bölümünde hiç su kalmadığını anladım bu kış antifirizde koymamıştım, bende suyunu koydum ama arabayı çalıştırınca gaza basınca arabadan sanki su sesi gelmeye başladı, önde içten içe su fokurduyomuş gibi ne olmuş olabilir bi bilgisi olan varmı?

tangut
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti 10TOPRAK » 09 Oca 2009, 13:31

Confused Fokurdama bendede var yaw..
10TOPRAK
CLASSIC
CLASSIC

İleti fabialife » 09 Oca 2009, 13:37

su koyduktan sonra motoru termostat açıncaya kadar çalıtırıp havasını almadıyasanız termostat açtıktan sonra su motorun içerisinde dolaşmaya başladığı için içerisindeki havayı dışarı  tahliye etmeye başlamıştır, onun sesidir. havayı attktan sonra tekrar su seviyesini kontrol edin.
fabialife
CLASSIC
CLASSIC

İleti yexplorer » 09 Oca 2009, 13:39

o ses bende de geliyor sanki birileri benzini bidondan boşaltıyor gibi
yexplorer
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Balıkesir
Arabanız: 2003 Business

İleti tangut » 09 Oca 2009, 14:39

[quote="fabialife"]su koyduktan sonra motoru termostat açıncaya kadar çalıtırıp havasını almadıyasanız termostat açtıktan sonra su motorun içerisinde dolaşmaya başladığı için içerisindeki havayı dışarı  tahliye etmeye başlamıştır, onun sesidir. havayı attktan sonra tekrar su seviyesini kontrol edin. [/QUOTE]
tangut
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti tangut » 09 Oca 2009, 14:40

arkadaşım termostattan hava nasıl alınır?

tangut
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alpko » 09 Oca 2009, 14:58

[quote="tangut"]

Arkadaşlar merhaba,

Dün akşam arabamın hararet göstergesinde oynamalar olunca radyatör bölümünde hiç su kalmadığını anladım bu kış antifirizde koymamıştım, bende suyunu koydum ama arabayı çalıştırınca gaza basınca arabadan sanki su sesi gelmeye başladı, önde içten içe su fokurduyomuş gibi ne olmuş olabilir bi bilgisi olan varmı?
[/QUOTE]

bu kis antifriz koymamistim da ne demek kis, yaz daima min. altina dusmemesi lazim, motorunu yorma bu kadar :)
alpko
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fabialife » 09 Oca 2009, 15:15

[quote="tangut"]

arkadaşım termostattan hava nasıl alınır?

[/QUOTE]

hava termostattan değil yedek su deposundan tahliye olur. senin yapacağın  yedek su deposu kapağını açıp radyatöre giren ve cıkan su hotumlarını birkaç kez sıkıp bırakman hortumların içerisinde hava kaldıysa  yedek su deposundan tahliye olur. sen müdahele etmesen bile motor, soğutma suyu motorun içerisinde dolaştıkça havayı zaten kendisi tahliye eder.

şöyle izah edeyim motorda su seviyesi yedek depo boşalıncaya kadar eksildiyse motordaki eksilen suyun yerine hava dolar. yedek su deposuna su eklediğinde o su motora inecektir ancak içerisinde bir miktar daha hava kalır.  arabayı çalıştırdığında motor belirli bir sıcaklığa kadar ısınıp termostat kendiliğinden açıncaya kadar motorun içerisindeki su bekler.  motorun içerisindeki soğutma suyu termostadın açma derecesine kadar ısınınca termostad kendilinden açarak radyatördeki suyun motor içerisinde dolaşmasını sağlar ve böylece ısınan su radyatörden geçerek araba haraket halinde iken önden gelen hava ve radyatör fanı sayesinde soğur.

su motor içerisinde devir daim ettikçe basınçtan dolayı içerisindeki havayı yedek su deposundan dışarı atar ancak attığı havanın hacmi kadar yedek su deposundan motora su dolduğu için yedek su deposundaki suyun seviyesi eksilir. bunuda tekrar kontrol edip su ilave etmek gerekir.

fabialife
CLASSIC
CLASSIC

İleti tangut » 09 Oca 2009, 15:24

evet şimdi anladım teşekkürler

tangut
Yeni Üye
Yeni Üye

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir