octavia xenon arızası...

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

octavia xenon arızası...

İleti delidolu » 11 Şub 2009, 23:04

Hikaye: Aracı aldığımda xenon farlar normal olarak çalışıordu. Daha sonra sağ farın bazen çalışıp bazen de çalışmadığını farkettim.

Teşhis: Far ampülünün patladığını farzederek ank-and otoya gittim. Far ampülünün 110 küsür TL olduğunu öğrenince vazgeçtim.

Gelişim aşaması: Bir müddet idare ettim aracın 100 bin bakımı gelince zeki ünaldı servisine gittim bakım esnasındavakom cihazına soktuk far ateşleme tertibatı denen bir zımbırtı varmış, bu arızalı dediler. Fiyatını 850 TL deyince tırstım; ancak elektrikçi bir sök-tak işlemi yaptı far daimi olarak çalışmaya başladı! :)

Süreç: Yaklaşık 3 ay bu şekilde sorunsuz olarak kullandım taki dün akşam bir çukur ile akraba olana kadar -en azından benim tahminim bu yönde-...

Durum değerlendirme:1-Far ateşleyicisinde problem olduğunu düşünmüyorum. 2-Soketler sarsıntı ile gevşemiş olabilir. 3-Çalışma nedeniyle sıcak olan farklar sarsıntı ile kopmuş ve böylece far rahmetli olmuş olabilir; eğer öyle olsa yine aynı sağ far neden olsun ki!

Çözüm önerim: Hafta sonuna kadar sislerle idare edip farı sökerek soketleri kontrol etmeyi wd40 ile temizleyip tektar takmayı ve bu sırada da far ampülünü kontrol etmeyi düşünüyorum. Eğer bunlar da bir sonuç vermezse ÇARESİZİM...

www skodam com üyleri: BURAYI SİZE BIRAKIYORUM....

Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti alpino » 11 Şub 2009, 23:14

senin de bileceğin gibi xenon farlar elektronik bir beyin yardımıyla çalışıyor. bu beyin dün akşam çukurla olan ilişkin sırasında sarsıntıdan zarar görmüş olabilir. belki sadece beynin değişmesi sorunu çözebilir. servis kaç para ister bunun için bilmiyorum ama kalitelisini 300-350 aralığında bulabileceğini sanıyorum
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti delidolu » 11 Şub 2009, 23:57

[quote="alpino"]senin de bileceğin gibi xenon farlar elektronik bir beyin yardımıyla çalışıyor. bu beyin dün akşam çukurla olan ilişkin sırasında sarsıntıdan zarar görmüş olabilir. belki sadece beynin değişmesi sorunu çözebilir. servis kaç para ister bunun için bilmiyorum ama kalitelisini 300-350 aralığında bulabileceğini sanıyorum[/QUOTE]

850 PARÇA+50 İŞÇİLİK=900 TL

Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti alpino » 12 Şub 2009, 00:03

dostum çok yüksek fiyat yaw. hangi servis verdi sana bu fiyatı?
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti alpino » 12 Şub 2009, 00:18

yeni gördüm hangi servis olduğunu. ben de oraya gidiyorum. güvenirim ünaldı skodaya. ama dostum aracının garantisi sonuçta bitmiş. istersen sana bir yer tavsiye ederim. oraya git konuş. fiyatları uygundur. hatta ankara ata skoda ya xenon takımlarını bu tavsiye edeceğim kişiler satıyor.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti delidolu » 12 Şub 2009, 00:23

LÜTFEN, ÇOK SEVİNİRİM.
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti alpino » 12 Şub 2009, 00:31

[quote="delidolu"] LÜTFEN, ÇOK SEVİNİRİM.

[/QUOTE]

firmanın adı Finspeed. zaten xenonları kendileri yurtdışından getiriyor. milli kütüphane tarafından türkocağı caddesine girdikten sonra 2. ışıkları geçer geçmez sağda köşede. aşağıdaki haritadan bakabilirsiniz.

Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti delidolu » 12 Şub 2009, 00:41

ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. UMARIM MAKUL BİR FİYATI VARDIR.
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti alpino » 12 Şub 2009, 00:42

sanırım servisin verdiği fiyattan daha düşük olacaktır. sonuçta servisler de dışarıdan alıp üstüne kar koyarak satıyor
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hakanerdogan » 12 Şub 2009, 01:23

tavsiye niteliğinde değil tabide, polis görünce uzun yakın, yoksa normal yolda tek far hayli hayli yetiyor. en azından aklınızda bulunsun polisler tek farı çeviriveriyor. 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hetepe » 12 Şub 2009, 10:15

Ya da sisler farın içinde olduğu için sisleri yakın, polis falan anlamaz...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir