Balon yapan lastiğin hali!

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Balon yapan lastiğin hali!

İleti RoadFighter » 28 Nis 2009, 23:58

Geçen sene balon yapan bir lastik vardı bizim araçta.

Octavia'nın üzerinde gelen Brigestone'un Turanza ER30'ları zaten sert hamura sahip.

Bu lastikler yeni iken bile eski gibi duran bir görünüşe sahip zaten.

Sert hamurlu olan bu lastiğin girilecek derince bir çukurda balon yapma riski fazla idi zaten.

Memlekete gittiğimizde köyün çamurlu yollarında balonlu olan bu lastik patlamıştı. Lastiğin balon yaptığını da o anda farketmiştik.(geçen sene yaz ayında)

İlçeye gittiğimizde lastiği yamalatırken balon yapan kısma da genişçe bir bir yama vuruldu.

Kışın, kış lastiklerini takınca bunları takmadan yenileri alırız demiştik ama peder "hele sen şu eskileri bir tak!" deyince mecburen taktık eski(miş) lastikleri.

Ben babama bu lastiğin ve diğer lastiklerin 40.000 küsür km'de iken eskidiğini,değişmesi gerektiğini söylemiştim. Ama sakalım uzun olmadığından sözümüz geçmiyordu herhalde. :)

Gerçi hakkaten 40 bin km'de de sırf şehir içinde kullanılan bir aracın  lastiklerinin aşırı yıpranmasına babam anlam veremiyordu haklı olarak. Dedik ya Bridgestone'un hamuru sert. Evveliyattan böyledir Bridgestone. Kış lastiği dışında aman Bridgestone'un orta seviye lastikleri şöyle bir kenarda dursun! (tam tersi Bridgestone'un kış lastiği LM25 Blizzak da iyi bir lastiktir, Michelin gibi dağılıp gitmez ilk sezon sonrasında)

Neyse yahu uzattık işi,

Memlekete giderken yolda lastik basınç sistemi uyarı verdi. Anında kenara çektik ve bir baktım ıslık sesi gibi bir ses geliyor. Anladık ki lastik yarılmış. Tabi balonlu yerden yarılmış! Yedek lastiği taktık hemen. 

Lastik haşat gibi duruyor ama bu yönü lastiğin iç kısmı tabi 

Aslında Ankara'ya dönüşte 4 yeni lastik alalım diyorduk ama stepneyi kullandığımız için yolda ne olur ne olmaz diye Kayseri'den alalım dedik lastikleri ve sanayide lastik arayışına girdik.(nasip,kısmet işi biraz da...)

Michelin ve Bridgestone'un 205/55-16 sınıfı lastikleri 200 liranın üstünde. Bridgestone aman şöyle dursun da yüksek performans sergileyecek bir aracımız olmadığı için Michelin'e de 220 lira vermeye gerek yok.

Toyo kalitesine yakın olduğunu bildiğim ve 225/45-17'sini kullandığım Kumho'lardan alayım dedim. Ahım şahım iyi lastik değildir ama kötü de değildir.

Kumho'yu soruşturduk ama vaktimiz az olduğu için bulma ile uğraşmadık.

Lassa teklif etti girdiğimiz lastikçi. "Ben almam Lassa" vs. derken bildiğim İmpetus 2'ye bir bakayım dedim. Fena olmadığını duyuyordum sağdan soldan.

"Daha bugün kampanyaya girdi bu lastikler" dedi satıcı ağabey.

Üretim tarihine baktım ve 2009 üretimi olduğunu görünce ve lastiğin desenini,hamurunun ne sert oluşunu ne de çok yumuşak olmayışını beğenince tanesi 150 liradan 4 adet lastik aldık. 

175 liraya İmpetus Revo vardı. Desenleri ve yanak formu hoşuma gitmedi. Ona niyet ettik yeni model diye ama sonra vazgeçtik almaktan.

1 yıl da yol yardımı hediyesi var lastiklerin yanında. 

Diyeceğim ; balon yapan lastik ile aman fazla gezmeyin ve bizim gibi ummadığınız anda uğraşmayın lastik ile.

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara

İleti şahinbey » 29 Nis 2009, 00:50

Geçmiş olsun...Söylediklerine katılıyorum,lastik çok önemli,ayrıca yeni lastiklerinde hayırlı olsun,güle güle kullan...
şahinbey
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti RoadFighter » 29 Nis 2009, 00:54

[quote="şahinbey"]Geçmiş olsun...Söylediklerine katılıyorum,lastik çok önemli,ayrıca yeni lastiklerinde hayırlı olsun,güle güle kullan...[/QUOTE]

Teşekkürler. Sağolun.

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti ufuk05 » 29 Nis 2009, 01:02

Balon lastik çok tehlikeli sakın gezmeye kalkmayın.Yüksek hızlarla balonlu lastik patladığında janttan söker atar kendini.

ufuk05
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 29 Nis 2009, 01:37

geçmiş olsun, yenilerinizde çok çok hayırlı olsun uzun ömürlü olsun inşaallah...

ama yine Continental fanlığı edemeden geçemeyeceğim. yaz zamanı full köydeyimdir, çakılın taşın içinde. asfaltsız çukurlu yollarda, 37500 deki 2005 üretim Contilerimde ne diş eskimesi, ne balon, neda aykırı bi tutmama isteği sezdim... hayranıyım ben bu lastiğin... küçük boy için gözü kapalı tavsiye edebilirim.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti MEGAN » 29 Nis 2009, 01:59

eniştemin de balon yapmıştı ve baya yalpalıyordu direksiyonu yüksek süratta başınıza iş açabilir yada yüksek süratt aniden şişme yapması kötü bi durum Eniştem 4 lastiğide yenilemişti . yeni lastikle araç daha rahat ilerliyor sürüş zevki yükseliyor :) Geçmiş olsun ve Hayırlı olsun
-Skoda Octavia A5 1.6 FSI //
-34 EU 8105
-Peugeot 307 Makyajlı 1.6 HDI Comfort Alp Beyaz //
Kullanıcı avatarı
MEGAN
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: MEHMET ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: PEUGEOT 307 1.6//MAKYAJLI ALP BEYAZI // 34 EU 8105

İleti RoadFighter » 29 Nis 2009, 03:01

[quote="ufuk05"]Balon lastik çok tehlikeli sakın gezmeye kalkmayın.Yüksek hızlarla balonlu lastik patladığında janttan söker atar kendini.

[/QUOTE]

Bir arkadaşın aracının aynı ebatta Continental lastiği derin bir çukurda balon yapmadan şak diye yarılmış ve lastik çok geçmeden janta inmiş.

Biz ise 100 km/s gibi hızla seyrederken lastik ufaktan yarıldı. Lastik,janta inseydi çok kötü olurdu Allah göstermesin

[quote="hakanerdogan"]geçmiş olsun, yenilerinizde çok çok hayırlı olsun uzun ömürlü olsun inşaallah...

ama yine Continental fanlığı edemeden geçemeyeceğim. yaz zamanı full köydeyimdir, çakılın taşın içinde. asfaltsız çukurlu yollarda, 37500 deki 2005 üretim Contilerimde ne diş eskimesi, ne balon, neda aykırı bi tutmama isteği sezdim... hayranıyım ben bu lastiğin... küçük boy için gözü kapalı tavsiye edebilirim.

[/QUOTE]

Sağolasın. Allah razı olsun. 

Continental iyi bir lastik firması hakkaten.

Yüksek performans sunan araçlarda da esamesi okunan bir lastik.

Ben 45 yanaklı Kumho ile jant yamulttum,epey balans bozdum(daha doğrusu babam yaptı hepsini) ama 55 yanaklı Brisgestone'ta gördüm balonu.

Gerçi lastikler 2005 tarihli idi. Şimdi hırsızın hiç mi kabahati yok hocanın hesap.

Lastikler zaten yapısı itibariyle sert,yıllanınca da yanaktan bırakıyor kendisini.

O türlü birşey de olabilir bu balon olayı. Direkt kötü reklamını yapmayalım.

Ama her firmanın yanaktan darbelere dayanıklı olan ve olmayan modelleri var. Yeni lastikte de olabilir bu olay yani (arkadaşın Continental örneği mesela)

Ama Turanza ER30'u 100 liraya da verselerdi hakkaten lastik diye koymazdım arabaya. 

Yeni Passat'ların da üstünde geliyor bu lastikler.(gerçi onlar Turanza ER300 veya ER3000) Çoğu 3-4 yıllık Passat'ın lastikleri de aynı durumdadır.

Bir arkadaşta Passat 2.0 FSI var da 2.,3. viteste patinaj yapıyor araba diyordu

E ne var bunda bizim 1.6 FSI da 2. viteste patinaj yapıyordu bu kötü lastikler ile :)

Hatta abartma olmasın da geçenlerde Bridgestone'lar ile ilerlerken gazı diplediğimde araç 2 veya 3 vites birden küçültünce anti patinaj ışığı yanıyordu :) ( bizim otomotatik vites 60 km/s hızla giderken 6. vitese atar da 2-3 vites küçültme olayını gözde büyütmeyin :))

[quote="MEGAN"]eniştemin de balon yapmıştı ve baya yalpalıyordu direksiyonu yüksek süratta başınıza iş açabilir yada yüksek süratt aniden şişme yapması kötü bi durum Eniştem 4 lastiğide yenilemişti . yeni lastikle araç daha rahat ilerliyor sürüş zevki yükseliyor :) Geçmiş olsun ve Hayırlı olsun[/QUOTE]

Teşekkürler. Eyvallah...

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti Haluk » 29 Nis 2009, 11:18

bende de brig var ve lastikte içte hata yok ama dıştan hava kaçırmaya başladı bende lassa düşünüyorum ama revoyu öneriyorlar genel forumlarda.lastik ile ilgili izlenimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.brig ile karşılaştırmanız yeterli olur
Haluk
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Erzurum
Arabanız: Peugeot 308 1.6 HDI SPORTİUM

İleti RoadFighter » 29 Nis 2009, 13:43

Lassa İmpetus 2'nin hamuru Bridgestone'dan daha yumuşak. Aslında V formlu lastikleri su tahliyesindeki zayıflıklarından ötürü tercih etmek istemem ama İmpetus'un V formu 3 tane kanal ile derince bölünmüş.

Nette gördüğüm kadarıyla su tahliyesinde iyi bir lastikmiş.

Hani pahalı olan iyidir mantığı vardır ya bizde, o hesap Revo alalım dedik adet başına 25 lira fark verip ama baktım Revo'nun yanak şekli ve lastik deseni pek hoşuma gitmedi. Revo'nun lastik yanağı bombeli, İmpetus 2'nin ki düz duruyor.

Revo'nun, Octavia'nın zaten çamurluk hizasının içinde kalan jantlarını daha garip göstereceğini düşündüm.

İmpetus 2 daha sportif gözüktü gözüme.

Revo henüz bir lastik olduğu için ancak böyle kıyaslıyabiliyorum. İmpetus 2'yi ise tam anlamıyla tecrübe etme imkanı olmadı.

Ama sağanak yağışta az biraz edindiğim izlenim, lastiğin hakkaten yere iyi bastığı ve şakır şakır su sesi eşliğinde suyu iyi tahliye ettiği yönünde. (direksiyonu çok ani olmasa da sağa sola çevirdiğimde kayma eğilimi olmuyor ama zorlu koşullarda da denemek lazım)

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti iceman70 » 29 Nis 2009, 14:14

bridgestone er300 var bende mükemmel bence konfor açısından olsun yola tutunmada olsun eski dunlop'a göre çok çok iyi michelin tartışılmaz olarak binek araçlarda çok kaliteli ama bridgestone bence çok güzel tavsiye ederim.
iceman70
CLASSIC
CLASSIC

İleti mygokhan » 29 Nis 2009, 19:00

Hayırlı olsun..Güzel seçim..
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti RoadFighter » 29 Nis 2009, 22:05

[quote="mygokhan"]Hayırlı olsun..Güzel seçim..
[/QUOTE]

Allah razı olsun. Teşekkür ederim.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Lastiğin konforu da iyi hakkaten.İmpetus 2'de zaten sessiz bir sürüş vadediliyor Lassa tarafından. 

Çukurlarda eskisi gibi rahatsız etmiyor araç. Lastiğin yumuşaklığından ve diş derinliğinin fazla olmasından oluyor olabilir bu.

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti fmaka » 29 Nis 2009, 23:42

öncelikle geçmiş olsun.lastik ve fren işi arabada şakaya gelmez.
bendede bridgestone turanza er 300 var ben memnunum.geçenyıl taktım 2007 çıkışlı idi.

sertlik hamurunda varmı bilmem benm arkadaşlar bridgestondan memnundeğiller çabuk dağılıyo ve bitiyor diyorlar(honda civic kullanıcıları).mıcır ile asfalt yapılan yolda müthiş ses yapması ve hafif sert olması bazen benide düşündürüyor.
fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti alpino » 30 Nis 2009, 00:02

[quote="ufuk05"] Balon lastik çok tehlikeli sakın gezmeye kalkmayın.Yüksek hızlarla balonlu lastik patladığında janttan söker atar kendini.
[/QUOTE]

valla arkadaşlar 40.000 km ya da 5 yıl. bu ikisinden hangisi önce dolarsa dolsun gidin lastiğinizi yenileyin. 4ünü birden hemde. unutmayın ki klimanız bozulsa sıcaktan pişersiniz. motor bozulsa yolda kalırsınız. ama lastik şakaya gelmez. sonra size öyle bir şaka yaparki dönüşü olmaz. keza frenleriniz de çok önemli.

son olarak roadfighter kardeş. lastik basınç uyarısı sadece lamba ve ses ile mi uyarı yapıyor yoksa hangi lastiğin basıncının düşük olduğunu da söylüyor mu?
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti RoadFighter » 30 Nis 2009, 00:31

[quote="fmaka"]öncelikle geçmiş olsun.lastik ve fren işi arabada şakaya gelmez.

bendede bridgestone turanza er 300 var ben memnunum.geçenyıl taktım 2007 çıkışlı idi.

sertlik hamurunda varmı bilmem benm arkadaşlar bridgestondan memnundeğiller çabuk dağılıyo ve bitiyor diyorlar(honda civic kullanıcıları).mıcır ile asfalt yapılan yolda müthiş ses yapması ve hafif sert olması bazen benide düşündürüyor.
[/QUOTE]

Teşekkür ederim. Sağolun.

Babam 92 model Mazda 323 arabasına 96 veya 97 yılında Bridgestone almıştı. Çocuktum ben de lastikler alınırken.

O zamandan beri der: " Bridgestone'un hamuru sert, arabada gürültüyü arttıyor,çabuk yıpranıyor vs." diye. 

Demek ki Bridgestone'un bazı modellerinde hala aynı şeyler geçerli. 

Mazda 323'ten sonra Mazda 626'da Michelin kullandık 7 senede 2 kere ( 2 takım lastik)

Michelin'de hiçbir sıkıntımız olmadı. Bizim gibi fazla km yapmayanlar için çabuk bitmeyen bir lastikti Michelin. 

Şimdi Michelin vâri lastikler çoğaltığı için Michelin'i bıraktık. Atıyorum bir Octavia RS olsa idi Michelin Pilot Sport gibi bir lastik düşünebilirdim ama bizim FSI'a bu dediğim lastik fazla.

Lassa'lar şimdilik iyi gibi bakalım.

[quote="alpino"] [quote="ufuk05"]

valla arkadaşlar 40.000 km ya da 5 yıl. bu ikisinden hangisi önce dolarsa dolsun gidin lastiğinizi yenileyin. 4ünü birden hemde. unutmayın ki klimanız bozulsa sıcaktan pişersiniz. motor bozulsa yolda kalırsınız. ama lastik şakaya gelmez. sonra size öyle bir şaka yaparki dönüşü olmaz. keza frenleriniz de çok önemli.

son olarak roadfighter kardeş. lastik basınç uyarısı sadece lamba ve ses ile mi uyarı yapıyor yoksa hangi lastiğin basıncının düşük olduğunu da söylüyor mu?[/QUOTE]

Lastiklerin şakası olmadığını iyi bilenlerdenim.

Kullandığım bir motorun lastiklerini yeni olmasına rağmen değiştirmiştim. 2 teker de yere basma olayı daha iyi idrak ediliyor.

Lastik basınç uyarı sistemi devreye girdiğinde ekranda kendi simgesi çıkıyor ve bunla birlikte bir kere "dın" sesi çıkıyor.

Hangi lastiğin indiğini belirtmiyor. 

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti alpino » 30 Nis 2009, 00:41

ilginç ya. çok zor bişey değil aslında. herhangi bir lamba arıza yaptığında örneğin sağ ön sis lambası arızalı diye (ingilizce tabi) uyarı veren ekran hangi lastik olduğunu söyleyemiyor. oysa uyarıyı tetikleyen abs sensörü hangisi ise programa eklenecek bikaç satırlık komutla o sensörün hangisi olduğu belirtilebilir.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti RoadFighter » 30 Nis 2009, 00:58

[quote="alpino"]ilginç ya. çok zor bişey değil aslında. herhangi bir lamba arıza yaptığında örneğin sağ ön sis lambası arızalı diye (ingilizce tabi) uyarı veren ekran hangi lastik olduğunu söyleyemiyor. oysa uyarıyı tetikleyen abs sensörü hangisi ise programa eklenecek bikaç satırlık komutla o sensörün hangisi olduğu belirtilebilir.[/QUOTE]

Benim de aklıma geldi bu durum aslında ama yanılmıyorsam fren balatası aşınma sınırına geldiğinde de çıkan ikaz da hangi balatanın bittiği belirtilmiyor. (ABS ikaz ışığı yanıyordu yanılmıyorsam)

Karmaşık bir sistem olmaması adına tek simge ile uyarı veriliyor olabilir.

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti mylastik » 05 Ağu 2009, 14:04

Lastiklerin balon yapma olayı her markada olur. Bu biraz şans biraz dikkat işidir. Her çukura girdiğinizde , lastik darbe aldığında balon yapacak diye bir şart yok ..Malesef bir çoğumuz hayatımızda bir kaç sefer bu durumlar ile karşılaşmışıktır.

Lastik yan gövdede kırılma yaptığında tehlikeli olur. Kullanılmaması tavsiye edilir. Lastik garanti sistemi bu durumlarda geçersizdir. Marka ne olursa olsun......

Bu durumlar için Goodyear Performans lastiklerinde 1 yıl yoldan kaynaklanan  hasarlara karşı sigorta sistemi uygulanıyor. 

Performas lastiklerinde bu uygulama için Goodyear Bayilerinden bilgi alabilirsiniz. Muhtemelen kendi lastikçileriniz size bilgi verecektir.
mylastik
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir