Dizel otomobilin püf noktaları

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Dizel otomobilin püf noktaları

İleti lazianke » 13 May 2009, 16:34

Türkiye’de dizel motora sahip bir çok otomobil 1.6 litrenin üzerinde. Bu yüzden vergi dezavantajına sahip. Bu durum tüketiciye ekstra ücret olarak geri dönüyor. Otomobili kullanırken sağlanan ekonomi, ilk satın aldığınızdaki fiyat farkı altında eziliyor.

Eğer satın aldığınız otomobili uzun süre kullanan veya çok uzun yol kat eden bir tüketiciyseniz, dizel motorlu bir otomobil kazandırıyor. Yılda 40-50 bin kilometreyi geçmeyen bir tüketiciyseniz veya otomobilinizi 3 yıldan az kullanacaksanız, dizel motorlu bir otomobil kullanmak ekonomik değil.

Yeni teknoloji dizel motorlu otomobiller, görünüm olarak benzinli kardeşlerinden farksız. Bu yüzden yakıt alırken siz ‘motorin’ deseniz bile pompacılar ‘kurşunsuz’ gibi algılıyor. Yanlışlıkla depoya benzin konulması gibi olaylar sıkça yaşanıyor. Eğer depoya yanlışlıkla benzin konulmuşsa, motoru çalıştırmadan konulan benzinin mutlaka depodan çıkartılması gerekiyor.

Motor soğukken mutlaka kontağı yarım çevirerek uyarı ışıkların sönmesini bekleyin. Gerekli sistemler ısındığında ışıklar sönecek ve motor soğuk olmasına rağmen bir seferde çalışacaktır.

Motor soğukken ısınmasını bekleyin. Dizel motorlar benzinlilere göre daha yavaş ısınmaktadır. Kalkışta soğuk motor, konforu bozacak şekilde sarsıntılı olur.

(ALINTIDIR)

lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti iceman70 » 13 May 2009, 20:17

dizel motorlarını sırf torku yüzünden seviyorum gerisi eksi sesi deviri vs birde yakıt tasarrufu var o ayrı :)) ama söyle yüksek devirli bi dizel motorlu araç olsa ne güzel olurr :))
iceman70
CLASSIC
CLASSIC

İleti alpino » 13 May 2009, 20:27

pintilik yapacam diye o sesi dinleyemem valla :) zaten işim gereği binmediğim dizel araç kalmadı. geçenlerde bir saydım 22 farklı araç kullanmışım marka ve model olarak. aynı modelden 3-4 farklı aracı kullandığımı da sayarsak 30dan fazla aracın direksiyonuna oturmuşum.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti RoadFighter » 13 May 2009, 21:04

Bir arkadaşım Astra CDTI kullanıyor da dizel araba iş değil diyor.

Benzinli aracın yolda aktığını(performans kastedilmiyor galiba) hissediyorsun diyor kendisi. 

Ben dizellerin kalkması için çok gaz yemesi olayını sevmiyorum.

Orta okulda iken Passat TDI'ı -garajda çok hafif ilerleteceğim için- kaldırmakta zorlanmıştım bizim benzinli araca alıştığım için. (orta okulda şoförlük işini karıştırmayın :))
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara

İleti iceman70 » 13 May 2009, 22:28

ben peugeot j9 sürdüm 2000'bim model öyle bir minibüs olamaz ya ağbi viraja gelmeden bir saat önce direksiyonu çevirmeye başlayacan xD asıl konu ile alakalı 2.5lik motoru var servis boşken sürdüm ölü ya dizel D: megane 1.5dci da sürdüm bi işe yaramaz sürdüğüm dizel araç 2 tane xd gerisi tüplü ve benzinLOL
iceman70
CLASSIC
CLASSIC

İleti baho06 » 14 May 2009, 00:08

katılmıyorum
baho06
CLASSIC
CLASSIC

İleti lazianke » 14 May 2009, 01:51

[quote="RoadFighter"]
Ben dizellerin kalkması için çok gaz yemesi olayını sevmiyorum.

[/QUOTE]

3 yıl oldu daha öyle bir şey yaşamadım da duymadım da. aksine ayağımı debriyajdan gazsız çeksem de kalkıyor.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti mbarman » 14 May 2009, 09:50

desel aracı kullanan bilir. bağımlılık yapar. benzinli kullanamazsın
ÖMÜR DEDİĞİN BİR GÜNDÜR, O GÜN BUGÜNDÜR
Kullanıcı avatarı
mbarman
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mehmet
Nereden: Kırklareli
Arabanız: SEAT LEON 1,6TDİ CR DSG STYLE BEYAZ 2011

İleti sonertevfik » 14 May 2009, 15:40

BENZİNLİDEN BAŞKA HEPSİ HİKAYE... VARSA YOKSA BENZİNLİ (LPG) Lİ ARAÇ DERİM...BAŞKJA MOTOR TANIMAM... SON TEKNOLOJİ DE OLSA DİZEL HİKAYE KARDEŞİM, HEM ÇEVREYİ ÇOK KİRLETİYOR HEM DE NE O ÖYLE KAMYON GİBİ TIR TIR TIR, İĞRENÇ BİR SESİ VAR... LPG'Lİ ARAÇLAR İSE HEM ÇEVREYİ ÇOK ÇOK AZ KİRLETİYOR, HEM DE SESSİZ... I LOVE YOU LPGHug
BİZ OSMANLIYIZ... ÇOK ÖZLÜYORUZ...
sonertevfik
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Soner Tevfik
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Felicia GLX-İ

İleti mbarman » 14 May 2009, 19:03

[quote="sonertevfik"]BENZİNLİDEN BAŞKA HEPSİ HİKAYE... VARSA YOKSA BENZİNLİ (LPG) Lİ ARAÇ DERİM...BAŞKJA MOTOR TANIMAM... SON TEKNOLOJİ DE OLSA DİZEL HİKAYE KARDEŞİM, HEM ÇEVREYİ ÇOK KİRLETİYOR HEM DE NE O ÖYLE KAMYON GİBİ TIR TIR TIR, İĞRENÇ BİR SESİ VAR... LPG'Lİ ARAÇLAR İSE HEM ÇEVREYİ ÇOK ÇOK AZ KİRLETİYOR, HEM DE SESSİZ... I LOVE YOU LPGHug
[/QUOTE]

biz burada tecrübesi olan arkadaşlarla konuşuyoruz. özellikle diesel aracı olan arkadaşlarla. size kimse diesel araç almanızı tavsiye etmedi. görüşünüze saygılıyız. ama çevre kirliliği ve verim açısından olaya bakarsanız bilimsel verileri incelemenizi öneririm.

ÖMÜR DEDİĞİN BİR GÜNDÜR, O GÜN BUGÜNDÜR
Kullanıcı avatarı
mbarman
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mehmet
Nereden: Kırklareli
Arabanız: SEAT LEON 1,6TDİ CR DSG STYLE BEYAZ 2011

İleti mbarman » 14 May 2009, 19:13

bu arada kirlilik demişken hemen fabia modellerinin co değerlerini yazayım

1,2htp 142g

1,4 75ps 182g