Araca Biner Binmez Klima Çalıştırmayın

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Araca Biner Binmez Klima Çalıştırmayın

İleti dejavu » 19 Haz 2009, 14:02

http://connection.ngkwee.com internet sitesinde yayınlanan bir habere göre araba panosu, koltuklar vs. benzen üretiyor. Bu da kansere neden olan bir toksin (arabanızda ısınmış plastik kokusunu anımsayın..) Benzen kemikleri zehirleyip, lösemiye, alyuvarların azalmasına, ayrıca da düşük yapmaya da neden olabiliyor.

Habere göre iç mekanlarda kabul edilebilir benzen seviyesi 0.01 metrekarede 50 mg’dır. Kapalı alana park edilmiş arabalarda bu oran 0.01 metrekarede 400-800 mg seviyesine çıkar. Havanın sıcaklığının 17 derece ve üstü olan dış ortamlarda, ve de güneş altında park edilmiş arabaların içindeki benzen seviyesi ise kabul edilir seviyenin 40 katına ulaşıyor (0.01 metrekarede 2000-4000 mg benzene)
Dolayısıyla arabanın içindeki insanlar mutlaka bu zararlı havayı solumak zorunda kalıyorlar.

Arabanıza binerken, pencere ve kapılarınızı açıp arabanızı çok iyi havalandırın. Benzen vücuttan atılması çok zor bir toksin. Böbrek ve ciğerler için de son derece zararlı.

Kaynak: http://connection.ngkwee.com/2008/09/20 ... -your-car/

Konuyla ilgili iki uzmanın görüşlerini aldık

Florence Nightangale Hastanesi doktorlarından Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Coşkun Tecimer'in şunları söyledi:

“Benzen denilen madde insanlarda lösemi olarak bilinen kan kanserine neden olabilir. Ayrıca kemik iliğini baskılayarak aplastik anemi dediğimiz hastalığa da yol açabilir. Bu hastalıkta kan elementleri olan alyuvarlar, akyuvarlar ve pıhtılaşmadan sorumlu trombositler azalır. Hastada infeksiyonlara eğilim ve kanamalar görülebilir. Tedavisi için kemoterapi yanısıra kemik iliği nakli gerekmektedir. Arabalarda benzen bulunup bulunmadığı ayrı bir konudur ve bizim uzmanlık alanımız dışındadır.”

Makina Mühendisi Özgür Balcı ise klimanın çalışması ile ilgili teknik detayları şöyle açıkladı:

“Arabaya bindiğinizde içeride bulunan havayı sirküle ederek ortamdan uzaklaştırabilirsiniz. Bunun en kolay yolu araba hareket halinde iken camları açmak olacaktır. Böylelikle içerideki hava değişimi sağlanmış olacaktır, artık klimayı devreye sokabilirsiniz.

Bu şekilde içerideki havanın kısa sürede ortamdan uzaklaşması sağlanmış olur. Camları açmadan klimayı çalıştırarak ortam soğutulmak istenirse; tercihe göre ya içerdeki hava sirküle edilerek soğutulup tekrar kabin içine verilecektir -bu içerideki havanın soğutularak tekrar tekrar kabinde çevrilmesi demek olur- ya da klima devresinde soğutularak içeri verilecek hava dışarıdan alınacaktır. Bu durumda da içeri gelen hava dışarıdan alındığı için temiz olacaktır fakat havalandırma kanallarının küçük olması sebebiyle ortamdaki havanın tamamen temizlenmesi uzun zaman alır, bu süre zarfında araç içindekiler bu havayı solumak durumunda kalacaktır.”

Klimaların çalışma prensibi ise şöyle:

“Klima ya da soğutucular kapalı devrelerinde gezdirilen, düşük sıcaklıkta buharlaşabilen bir gazın (Örn. Freon 12), buharlaşma gizli ısısını kullanma esasına dayanır. Atmosfer basıncında ve normal ortam sıcaklığında gaz fazında olan bu gaz kompresörde yüksek basınca çıkarılıp ardından bir kondenserde gene yüksek basınçta yoğuşturularak sıvı faza geçirilir. Genleşme valfinden geçerken basıncı düşen sıvı haldeki freon12 evaporatörde ortam sıcaklığında buharlaşmaya başlar. Bu esnada faz değişikliği için ihtiyaç duyduğu ısıyı ortamdan çeker. Buharlaşmış gaz tekrar aynı çevrime tabi tutulur. Isısını evaporatörde freona aktarmış (yani soğumuş) olan hava da fan vasıtasıyla ortama üflenir.”

Kaynak: http://www.ekolay.net/saglik/haber.asp? ... rID=623571

dejavu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hetepe » 19 Haz 2009, 14:09

Çok önemli bir konudaki bu paylaşım için teşekkürler.Ben araba kullanırken yaz-kış hiç cam açmam...risk grubundayım demekki...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti iceman70 » 19 Haz 2009, 14:22

ben cam acıyorum sürekli en sağlıklısı :))
iceman70
CLASSIC
CLASSIC

İleti WXW » 19 Haz 2009, 14:31

bilgilendirme için teşekkürler....
Kimseden fayda ummam, dilenmem kol kanat...
Kendi boşluk ve gök kubbemde uçar giderim...
Eğilmek, esaret zincirinden ağırdır boynuma..
Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bir şairim.

Kullanıcı avatarı
WXW
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Serkan

İleti RoadFighter » 19 Haz 2009, 14:42

Paylaşım ve bilgilendirme için teşekkürler.

Haber kaynağı neresi bu arada?
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti serdar5306 » 19 Haz 2009, 15:24

bilgi için teşekkürler
2005 FABİA CHOİCE 101 BG SİYAH
serdar5306
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: SERDAR
Arabanız: FABİA COHİCE 2005

İleti pasa61 » 19 Haz 2009, 15:35

güzel bilgiler, teşekkürlerSmile
pasa61
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti dejavu » 19 Haz 2009, 16:49

[quote="RoadFighter"] Paylaşım ve bilgilendirme için teşekkürler.

Haber kaynağı neresi bu arada?
[/QUOTE]

Öyle internette gezinirken çıkmıştı karşıma, faydalı olacağını düşündüm ama kaynak yazmak da aklıma gelmeyince kaldım öyle kaynak sorunca ama tekrar aradım, geçtiğim yollardan bir daha geçerek buldum :D zor oldu ama ekledim mesajın altına. Uyarı için sağol.
dejavu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti aekaragoz » 19 Haz 2009, 17:47

Teşekkürler.
aekaragoz
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Superb

İleti joker » 19 Haz 2009, 17:56

ben hiç klima kullanmıyorum en güzeli hem sağlık hem tasarruf..paylaşım için teşekkürler faydalı bi bilgi daha öğrenmiş olduk
joker
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti maozkan64 » 20 Haz 2009, 00:28

Paylaşım için teşekkürler.
Octavia Collection 2004
Kullanıcı avatarı
maozkan64
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Mehmet Alaeddin ÖZKAN
Nereden: Kayseri
Arabanız: Octavia Collection 2004

İleti alpino » 20 Haz 2009, 02:50

[quote="joker"] ben hiç klima kullanmıyorum en güzeli hem sağlık hem tasarruf..paylaşım için teşekkürler faydalı bi bilgi daha öğrenmiş olduk

[/QUOTE]

50 km/s hızın üzerine çıktığınızda cam açmak benzin sarfiyatını ciddi miktarda artırır. zira camlardan giren hava aracın arka kısmında sıkışır. bu ise tam anlamıyla paraşüt etkisi yaratır.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti hakanerdogan » 20 Haz 2009, 03:02

cam açma mı yoksa klima mı olayını test etmişti mythbusters. 80 km ve üzerinde klima daha ekonomik idi.

ayrıca cam açarken arka camları az indirin, hem paraşütlemeyi azaltır hemde pom pom yapıp kulak rahatsız etmez.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti SEAHAWK » 20 Haz 2009, 03:39

Neyse ki klimayı istesek de açamıyoruz zaten. Adam gibi soğutmaya başlaması 5 dakika falan alıyor.Big%20smile

[quote="hakanerdogan"]cam açma mı yoksa klima mı olayını test etmişti mythbusters. 80 km ve üzerinde klima daha ekonomik idi.

ayrıca cam açarken arka camları az indirin, hem paraşütlemeyi azaltır hemde pom pom yapıp kulak rahatsız etmez.
[/QUOTE]

O test bütün camlar tam açılarak yapılmıştı. Cam insan gibi açılırsa en azından 100'e kadar cam kârlı olur diye düşünüyorum.
SEAHAWK
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 20 Haz 2009, 03:41

herneyse, benim yaz-kış, 45 derece sıcakta bile klimanın düğmesi ile ''işim olmaz'' araba doğduğundan beri 20 kez anca çalışmıştır.

ara sıra bakıyorum 6-7 ay çalışmadığı oluyor yılda gazı iyice kaçsında azıcık serinlik üflesin diye, hala tüylerimi kaldıracak kadar soğuk, aman uzak olsun benden.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti oguz » 20 Haz 2009, 04:27

paylaşım için teşekkürler. bende hiç klima kullanmam. ama şöyle bi durum oluştu hava az geliyo peteklerden. tıkandımı nolduki.

2005 fabia htp classic
2011 fabia 1.4 16v ambiante dynamic^^
Kullanıcı avatarı
oguz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti dejavu » 20 Haz 2009, 10:55

[quote="oguz"] paylaşım için teşekkürler. bende hiç klima kullanmam. ama şöyle bi durum oluştu hava az geliyo peteklerden. tıkandımı nolduki.[/QUOTE]

Polen filtresi
dejavu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti drhakan » 20 Haz 2009, 11:25

klimadan ziyade anladığım kadarıyla araç içinin sürüşe başlamadan önce iyice havalandırılması önemli olan...havalandırdıktan sonra klimadan yana sıkıntı yok
drhakan
Yeni Üye
Yeni Üye

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir