araba ne kadar zaman çalıştırılmazsa zarar görür

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

araba ne kadar zaman çalıştırılmazsa zarar görür

İleti sureyyahoca » 28 Mar 2007, 01:58

merhabalar
2006 skoda fabia arabam var.
daha önceden araba kullanmadığım için kulaktan duyma bilgilerle şaşkınlık yaşamaktayım.

örneğin. otomobil bir haftadan fazla çalıştırılmdan öylece durursa motoru zarar görür,paslanır vb. bilgilerin doğruluk derecesini merak ettim.

bunu söyeleyen kişilerin iddiası ise.

motor çalıştıktan sonra motorun içinde bir miktar su kalmakta ve araba uzun süre çalıştırılmadan öylece durursa  bu zamanla motorda paslanmaya sebep olmakta veya arabanın bazı yerlerine zarar vermekte denilmekte.

ben bu konularda sizden bilgi rica ediyorum.

sureyyahoca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 28 Mar 2007, 02:01

Vallahi hocam aynen katiliyorum hatta ben kucukken biz erzurumdaydik arabaya kisin hic binemesek de babam gider calistirir geri gelirdi.
"Calisan demir isildar"
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti umutkubat » 28 Mar 2007, 02:05

kullanmadığımız zaman bizde yaz kış en az haftada bir çalıştırırız arabayı.
umutkubat
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Ankara
Arabanız: 2014 Octavia Elegance 1.6 TDI DSG

İleti emirkaansbp » 28 Mar 2007, 02:46

benim geçen kış hava şartlarından dolayı arabayı okula götürme fırsatım olmadığından dolayı ankarada kalmıştı. yaklaşık 3 ay sonra sanki dün kullanmışta bugun gene çalıştırıyorum gibi sorunsuz çalışmıştı... hasar olması hakkında açıkçası bi fikrim yok.. ama fabia yeni nesil bi araba...alman teknolojisi var motorda. çıt kırıldım olcağını söleseniizde inanmam. ki kazadan önce ankaranın en iyi fabiasına sahiptim ki kayseride herkez benim fabia yı bilirdi çükütay olarak.....ne yazıkki artıkk suziki ye talim ediyom.  çok şükür tabanvayda olabilirdim.....
emirkaansbp
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti isnilgiz » 28 Mar 2007, 02:48

arkadaşım yeni nesil araba motorlarında paslanma öyle kolay olan bir şey değil. ful alaşım ve motor yağları (özellikle 10.000 km lik olanlar) da zaten metal yüzeylerinde yapışık kalıyor. Burada asıl önemli olan akünün durumu. Yeni nesil araçlar bolca elektrik ve de elektornik devre içerdiğinden zayıflayan aküler bu devrelerin amper düzeninin bozumasına ve de bu cihazların düzenli çalışmasına mani olabiliyor. Ayrıca bu araçlarlarda aküler eskisi gibi uzun dayanmıyor. Çünkü çalıştırılamdığında bile uyanık olan bir çok devre dikkate değer elektirk tüketiyor. Bu yüzden servisinde önerdiği uygulama araç hiç çalıştırılmıyorsa bile haftada en az 10-15 dakika çalıştırlmalı ve araç bir nebze kandine getirilmelidir. 
Diğer önemli nokta kışın klimanın da ayda en az bir kere yarım saat çalıştırılması gerektiğidir ki bu da buranın konusu değildir.

isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti irfant » 28 Mar 2007, 10:23

Aynı yerde park halinde uzun süre kalması lastikleri bile olumsuz etkiliyor!
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti yonetici » 28 Mar 2007, 15:42

Bence en az 1 ay boyunca hiç çalıştırılmayan bir araba için yatıyor denilebilir öyle 1-2 hafta ile hiçbirşey olmaz. Aylarca, yıllarca yatsa bile arabanın en sağlam kalan yeri yine motorun kendisi olur. Zaten birçok sıfır kilomete araç özelliklede ülkemizde üretilip stoklu durumda olanlar uzun süre dışarıda bekliyorlar bazılarıda gümrükte açıkta kalıyor. Ben eve dönerken büyük bir toyota otoparkının önünden geçiyorum aylarca orada aynı arabalar duruyor.

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi

İleti BaTeRRiiSStt » 28 Mar 2007, 15:55

Tatile gittiğimde 2hafta araba evin önünde yattı. depodaki kir iyice dibe oturmuş çalıştırdığım zaman direk kirli yerini çekti heralde hemen motor arıza ışığı yanmıştı.
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Bursa

İleti emirkaansbp » 28 Mar 2007, 16:11

[quote="irfant"]Aynı yerde park halinde uzun süre kalması lastikleri bile olumsuz etkiliyor![/QUOTE]
lastikle motor aynı diil. kıyaslaman bilşe yanlış...

ama o sorunu halletmek istiyosan,arabayı kütüklere  oturtursun bu sorunuda halledersin.....
emirkaansbp
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 28 Mar 2007, 16:21

Lastikle motoru kıyasladığımı sanarak sen tamamen yanlış anlamışsın! Zaten bir cümle yazmışım, motor ile ilgili yazdıklarım nerede?  Dead

Lastik ile motor aynı diyen adamın zaten aklından şüphe ederler...

Ben sürekli aynı yerde kalmasının lastiklere de zarar verdiğini yazmışım, motor ile ilgili tek kelime yazmadım ki kıyaslama olsun, di mi! Wink

Dikkatli okumak yeterli... LOL

irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti emirkaansbp » 28 Mar 2007, 16:41

[quote="irfant"]Lastikle motoru kıyasladığımı sanarak sen tamamen yanlış anlamışsın! Zaten bir cümle yazmışım, motor ile ilgili yazdıklarım nerede?  Dead

Lastik ile motor aynı diyen adamın zaten aklından şüphe ederler...

Ben sürekli aynı yerde kalmasının lastiklere de zarar verdiğini yazmışım, motor ile ilgili tek kelime yazmadım ki kıyaslama olsun, di mi! Wink

Dikkatli okumak yeterli... LOL

[/QUOTE]

konu arabayı çalıştırmakla ilgili olunca ben sadece motor oolarak düşünüyordum, senin yazdığını okuyana kadar.... kusura bakma... bu seferlik affet artık....Wink
emirkaansbp
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 28 Mar 2007, 16:46

Estağfurullah , ne demek! Tongue

Selamlar
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti serdar5306 » 28 Mar 2007, 19:36

arkadaşlar 1 aydan fazla süre kullanılmayacak arabanın sadece kutup başları sökülmelidir oda akü boşalmasın diye yoksa başka bir sorun olmaz
2005 FABİA CHOİCE 101 BG SİYAH
serdar5306
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: SERDAR
Nereden: Ankara
Arabanız: FABİA COHİCE 2005

İleti lazianke » 29 Mar 2007, 02:49

kutupbaşlarını çözünce radyo kodu sıfırlanr ama.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti irfant » 29 Mar 2007, 10:06

[quote="lazianke"]kutupbaşlarını çözünce radyo kodu sıfırlanr ama.[/QUOTE]

Sorun değil ki! Wink
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye