KLİMA ARIZASI OLANLAR

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

KLİMA ARIZASI OLANLAR

İleti captain » 23 Tem 2009, 15:21

Merhaba, İbretlik klima hikayesi.

Geçen yaz benim klimada da arıza oldu, fabia 2004.  Tavsiye edilen bir klimacıya gittim. Kompresör arızası dedi. Sonar başka bir ustaya, diğerine ve servise tam 5 klimacı hepsi kompresör değişecek dediler. servis 1250, diğerleri 1000 civarı. velhasıl 1 yıldır klimasızdım. Bu yaz yine arkadaşların methe ettiği bir ustaya gittim, o da kompresörün değişecek. 650 + 100 tl. işçilik dedi. Ben piyasada kompresör fiyatı sorarken topkapıda bir usta gel bir bakayım dedi. Adam kaputu açmadan "bir yıldır arızalı, herkes kompresör diyor, sen kompresör fiyatını söyle, boşuna uğraşma" dedim. adam arabayı çalıştırıp kompresöre bir baktı, bu kompresörün bilmem neresi hareket ediyor, arızalı olamaz dedi. Bana otur çayını bir de ben teşhis edeyim dedi. titiz bir adam. Ön tarafı söktü baktı, radyatörü temizledi velhasıl benim klimayı çalışır vaziyette teslim etti. ve 100 tl. aldı. Usta ben 300 desen de verecektim, herkes kompresör demişti dedim. adam ben hakkımı alırım, dikkat edin bu tip arızalar ameliyat kararı gibidir, 5 doktor ameliyat der, 6. ameliyatsız yapar dedi ve üç kağıtçının çok olduğunu bir kısım ustanın tam anlamadığını bir kısmının da kazıklamaya çalıştığını söyledi.

Dostum uzun yazdım, boşuna 1 yıl klimasız geçirdim. Gittiğim ustalar istanbulun iyi ustalarıydı güya, sadece klimacı ve servis te tabi.

Tavsiyem gittiğin yere klima kompresörüm arızalı deme. Klimam soğutmuyor de, farkli yerlere baktır.

Ustanın dediğine göre, sakın çıkma taktırma, yurt dışında revizyonu yapılmı denmesine kanma.  kompresör değişirse radyatör ve devrelerin de komple değişmesi lazımmış, çünkü arızalı kompresörün içerisinden devreye kaça ince metal parçacıkları

yeni takacağın yaklaşık 800 TL civarı yeni kompresörü de yermiş, 800 vermişken yaklasık 400 daha verip radyatör ve devreler de yenilenmeli.  çok yere göster, inanma. adamlar aracımı kadırıp kompresöre elektrik mi vermedi, 2 saat mı uğraşmadı (ha para da almamışlardı) ama anlamadılar. dikkat et.

Benim ustam İstanbul topkapı da. maslakta da yerleri var. Çok temiz, dürüst adam gibi adam. Koyuncuoğlu Oto klima ve yedek parça san. tic. ltd. şti. Topkapıda Mansur Usta 0212 483 37 09 www.otoklimamarket.com, www.kyo.com.tr

captain
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alpino » 23 Tem 2009, 19:56

valla helal olsun. iş bilenin kılıç kuşananın demişler. artık klimada sorunumuz olursa atlar arabaye geliriz istanbula. :) elimizden tutarsın artık. bi de kaybolup rezil olmayalım kurtlar sofrasında :D
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti cengisshan » 27 Eyl 2009, 15:57

Slm arkadaşlar,

Benim octavia elegance A5 elegance sahibiyim. Yetkili servise peryodik bakıma gittim. Klima gazınında kontrol edilmesini istedim. Gaz basmaya çalıştılar ve basamadılar. Gazı otomatik bir cihazla değilde kompresörün kendisinin emmesi şeklinde basmaya çalıştılar. Kompresörle uğraştılar ve dediler ki kompresörün arızalı değişecek ve sadece kompresör 1720 tl kafayı yedim. Kompresör araştırmaya başladım. komple işçilikle 1150 ye sıfır orjinal buldum. Daha sonra araştırmalarıma devam ettiğimde passattan çıkma bir kompresör buldum. Klima üzerine uzman bir ustaya gösterdiğimde oda klima kompresörümün kilitlemiş olduğunu ve değişmesi gerektiğini söyledi. Passattan çıkan bu kompresörü 350 tl ye alarak servisten vazgeçip ustanın yanına gittim. usta kompresörün uyup uymayacağını belirlemek amacıyla benim kompresörü söktü ve bir baktı dediki abi senin bu kompresör sağlam. Söktüğü gibi geriye hemen taktı. Doğruca araç klima test cihazı olan bir yere gittik. Aracımı cihaza bağladılar. önce vakum yapılarak içindeki hava alındı. Daha sonra kaçak kontrolü yapıldı. Kaçak yoktu. Daha sonra gaz verildi. Baktık klima zayır zayır çalışıyor. Klima özellikle kompresör durumlarında iyi bir klima ve kompresör ustası bularak, kompresörü gözünün önünde söktürüp kontrol edin bence, bu  gaz ve işçilik için 100 tl ödeyerek servisin neredeyse 2000 ytl yi bulan kompresör değişim işinden kurtuldum.

Umarım size faydalı olur.
cengisshan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hdoner » 27 Eyl 2009, 16:53

Paylaşım için sağol..Aklımın bir köşesinde benzer arızay yaşarsam dua ederim..
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti bigben » 21 May 2010, 08:38

ben dediğin servise daha önce octavia yı götürdüm ve bana kompresör dediler. değiştirdiler ama olmadı, tekrar gittim klima tüpü dediler yine olmadı en son lanet olsun diyerek yetkili servise götürdüm, onlar da Erten Mekaniğe gönderdiler. adamlar hava perdesini ayarladılar ve işim bitti. Klima üzerine işi olan kim varsa erten mekaniğe götürsün arabasını. bu adamların elinde tüm parçalar var ve arabanızın kliması ile ilgili aklınıza ne geliyorsa hepsi hakkında bilgililer. benim sorunumu söylemem ile teşhis etmeleri bir oldu ve 3 yada 4 saatte aracımın tüm arızasını giderdiler. www.ertenmekanik.com dan bilgi alabilirsiniz.klima sorununda tek gidilecek yerdir.
bigben
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Berke Cihan
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda superb

İleti taner_octavia » 21 May 2010, 11:34

bursada varmı peki isini iyi ypan klilmacı bizim klimarıda bi kontrol ettirelim gaz eksigi kacagı varmı diye.icindeki gazı degistirsinler falan.
Octavia'ya hayranım , Elegance hastayım :)
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Taner Semercioğlu
Nereden: Bursa
Arabanız: Kia Sportage

İleti bigben » 24 May 2010, 10:11

bence ara erten mekanik i belki bursada da bir servisleri vardır. 0212 276 99 32 telefon numarası.
bigben
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Berke Cihan
Arabanız: Skoda superb

İleti shumenli » 24 May 2010, 11:26

Peki Anadolu Yakasında tavsiye edebileceğiniz yerler var mı?
2001 FABIA ELEGANCE 1.4 16V 101BG

A5 - 2005 OCTAVIA ELEGANCE 1.6 FSI 115BG

B6 - 2011 SUPERB ELEGANCE 1.4 TSI 125BG
Kullanıcı avatarı
shumenli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: EROL GÜLER
Nereden: Yurt Dışı
Arabanız: B6 - 2011 SUPERB ELEGANCE 1.4 TSI 125BG

İleti delidolu » 04 Ağu 2010, 13:29

Ankara için klima bakım+tamir vs için önerilen güvenilir bir yer var mı? (Acil)

H.sonu inşallah uzun yola çıkıyorum, öncesinde 1 klima kontrolü yaptımak istiyorum, ş.içi pek klima kullanmadığım için açık cam+sunroof yeterli oluyor ama uzun yol başka tabi.
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti tivoli » 04 Ağu 2010, 16:20

web sayfalarından incelediğim kadarıyla her iki firmada işlerinde tecrübeli görünüyorlar..
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (And.)

İleti xex » 04 Ağu 2010, 16:30

kyo.com.tr ( Koyuncuoğlu Klima Market ) 15 gün önce benzer sorun benim başıma gelmişti.Kime göstersem kompresör deyim 700-800 tl giydirmeye çalışıyorlardı.İnternette araştırırken dikkatimi çekti ve yerine gittim.Meğersem kompresöre elektrik gitmiyormuş sağolsun çok yardımcı oldu.

Sorun kompresöre elektrik gitmemesiydi sağolsun beni tanıdık elektrikçiye gönderdi.Beyninde sorun olduğunu ve daha önceki servis tarafından abs 'nin dahil iptal edildiğini belirtti.3-4 saat arkadaşlar uğraştı.Tabiiki bu esnada tüm ön konsol söküldü.Hata bulundu kablo hatası ve abs hatası ( kablo kopukluğu ) düzeltildi beyine tekrardan yazılım yüklendi.200 TL verdim.Fiyat azmı çokmu bilemezdim ama en önemlisi sorunumu çözdüler sağolsunlar ve önemlisi başka servis elemanın hatasını düzelttiler.

( Bu esnada yetkili servis ve özel servise göstermiştim hiçbiri gerçek sorunu söylemediler direkt kompresör değişmesi gerek dediler.)
Kullanıcı avatarı
xex
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Oktay Var
Arabanız: 2005 Opel Astra 1.6 Elegance

İleti tivoli » 04 Ağu 2010, 18:23

bu konu hakkındaki tecrübe ve firma paylaşımları yapan tüm arkadaşlara kendi adıma çok teşekkür ederim çünkü gerçektende bu konuda insanları yolunacak kaz gibi gören zihniyetliler çok var piyasada..
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (And.)

İleti delidolu » 05 Ağu 2010, 07:56

Dün iş çıkışı şaşmazda "emin elektrik&klima"ya götürdüm. Klima gazı yükleme/yenileme işlemi yaptırdım. Bu sırada klimayı çalıştırdığımızda klima 1 çalışıp 1 durmya başladı meğer sorun fanların devreye girmemesiymiş, akü üzerindeki 3 sigortadan 1.si yerinden oynamış! :) çıt diye itekleyince herşey düzeldi. sadece klima gazı için 40 tl verdim.
bu arada ustayla konuşurken dedi ki 2005'den sonraki modellerdeki klimalar önden değil arkadan çekişliymiş (ne demekse) ve sorun çıkarma durumu daha fazla (mil kırıyormuş), çözümü daha meşakkatli (ulaşılması zormuş) ve arızanın tespiti daha zormuş, ben ustanın yalancısıyım.
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir