FREN MÜŞÜRÜ...

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

FREN MÜŞÜRÜ...

İleti skodacı » 01 Nis 2007, 20:12

Arkadaşlar,benzinli fabia cılar çok iyi bilirler,yukarıda bahsini ettiğim poarçayı.genelde EPC(  (electronic power control) otomobillerdeki elektronik güç yönetiminin kısaltılmışı, tekerlerdeki çekiş kaybını güvenli bir biçimde engeller.)lambasının yanışı ile ömrünü tükettiğini belirttir.peki arkadaşlar,bu EPC lambası yanık vaziyette aracımızı kullanmanın bir zararı olabilir mi?EPC lambası yanık vaziyette iken,araçta tekleme,çekiş düşüklüğü v.s gibi olumsuz durumlar baş gösterebilirmi?yorumlarınızı bekliyorum...

skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 02 Nis 2007, 21:02

epc kontrol lambası motor yönetim sisteminde oluşan hataları sürücüye
görsel olarak bildiren bir uyarı lambasıdır.herhangi bir elektronik bilgi
vericinin yada devre elemanının görevini yapmaması ve bir emisyon
sorununun oluşması sonucu ikaz verir.temel olarak epc ve diğer tüm sarı
renkle yanan uyarı ikazlarında en kısa sürede servise gitmeniz koşulu ile
araç kullanılmaya devam edilebilir.motor kontrol ünitesinin bazı
durumlarda frenlemeyi anlayabilmesi ve  motor torkunu düşürebilmesi için
fren müşürünün bilgisine ihtiyac duyar.fren müşürü çift devreli olduğundan
fren lambalarına ve m.k.ünitesine ayrı ayrı bilgi gönderir.hangi devresi
arızalı ise o fonsiyon çalışmaz.
epc nin açılımı elektronik kontrollü  pedalı anlamına gelir.yani gaz
pedalında gaz teli yoktur ve bir potansiyometre aracılığı ile konumunu
m.k.ünitesine bildirir.diğer pedallarda müşürlerle kontrol edilir.
check lambası ile birlikte sistemi kontrol eder.
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 03 Nis 2007, 21:04

motor yönrtim sistemindeki bazı sensor ve aktörler teklemeye neden
olabilir.fakat bu tür bir arızaya neden olmayan elemanlarda epc
ikaz lambası ile kontrol edilir.örneğin fren şalteri yada debriyaj pedal
şalteri arıza ikaz lambasının yanmasına neden olur fakat motorda tekleme
olmaz.
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti nuriatasoy » 09 Nis 2007, 08:26

Benim tahminim(tahmin diyorum) epc lambası yanıt vaziyette araç kullanmanın hiç bir zararı yoktur. Klasik tabirle yağı suyuna aracın baktıktan sonra bu lambaları çok dikkate alırsanız çok para kaptırırsınız. Ama epc yanıp aracınızda tekleme, çekiş düşüklüğü varsa götürmekte fayda var. Bu hassas algılayacıları hiç sevemedim. En küçük hhatayı hemen bildidirip acaba nedendir diye moralinizi bozabiliyor. Ben böyle araç kullanmak istemiiyorum. Bence algıla allt eşiğini daha yukarı çekmeliler. Şöyle bir anket yaapın en fazla skodacılar hatta opel araçlarda en fazla sıkıntı edilen şey budur. Arıza algılama eşiği çok aşağılarda. Geççen bizim akraba Citroen C5 aldı. Dün yanımıza gelmişti. Aracın km si 452 arazıı ışığı yanmaya bşaladı. Yanınca morali bozuldu, yüzü gerginleşti ve acaba içinden neler geçirdi? Dünya kadar para sayıyorsun ufacık bir ışık moralini bir anda sıfıra düşürebiliyor. Avrupa arabalarda elektronik kısımları çok iyi değil bence. Bu öözelliği kendilerince iyi görenler olabilkir. Her seferiinde yanacak ve ben sadece ışığı söndürmeye 20 YTL verecem. Hiç takmıyorum. gerçi yanmıyor ya. O kadar para kaptırdıktan sonra. Söylediğim giibi aracaınızda anormal bir değişme yoksa hiç dikkate allmanıza ggerek yok. Bir süre sonra kendiliğinden söner. Sönmesene servise gittiğinizde dandik bir arıza çıkıyor. Ve para kaptırmış oluyorsunuz. Herkese keyifli sürüşler.
nuriatasoy
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yasi » 09 Nis 2007, 11:21

benim arabada bugün yandı EPC ışığı kontrol ettim frenlerin sönmediğini farkettim fren pedalını elimle biraz sallayınca düzeldi neyseki önemli birşey değilmiş yalnız dışardaki sürücüleri sizin güvenliğiniz açısından yanıltabilir.müşürü değiştirmekmi lazım
yasi
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti dawjoe » 11 Nis 2007, 16:40

arkadaslar müşürün fiyatı cok fazla bişey degil 15,21  ytl
dawjoe
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 11 Nis 2007, 22:59

EPC lamabasının yanmaması en çok sebebiyet veren parça...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti MarvelGirl » 20 Nis 2007, 01:16

Bugün rutin bakım ve kontroller için Oğluşu (91 Favorit) sanayiye götürdüm.Filitreler vs. değişti lift'e aldılar yürüyenlere falan bakıldı.İş bitti tam eve dönerken tesadüfen arka stopların yanmadığını fark ettim.Hemen geri döndüm fren  müşürü bozulmuş dediler değiştirdik.Ve sadece 2 ytl talep ettiler çok ucuz geldi bana.Bir acayiplik var mı acaba gerçekten?? Birde debriyaj baskı balatasının göbeğinin kayması nedir??Aslında herşeyi tek tek açıklattırıp gözümün önünde yaptırmaktır adetim ama sınav dönemi olduğu için bu seferlik böyle oldu...Beni aydınlatacak üyelere şimdiden teşekkür ediyorum...
MarvelGirl
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti GeneralOto » 05 Haz 2007, 23:51

kauçuk paspasların ıslak bir vaziyette araca bırakılmasının fren müşürünün ömrünü kısalttacağını biliyormuydunuz?
GeneralOto
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti çatal » 02 Ağu 2007, 02:22

aynı arıza benim fabia da oldu.epc ve motorkumanda lambası yanıyordu müşür arızalı dediler değiştirdim ve ekranda bulunan ışıklar söndü.bana maliyeti 25 ytl müşür 15 ytl işcilik oldu.epc nin yanma sebebi frene bastığımda fran lambalarının yanmaması idi  kullanmakta çokda bir sakınca yok anladığım kadarı ile
çatal
Yeni Üye
Yeni Üye

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir