abs arızası yardımmm!

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

abs arızası yardımmm!

İleti ressam » 05 Nis 2007, 19:14

Arkadaşlar normal sürüş esnasında frenlere hafif dokunduğumda araba abs yi devreye sokuyor.servis elektronik ve hidrolik konusunda arıza olmadığını abs beyninde arıza olabilecğini söyledi.öyleyse yandıkkk

Bu konuda bilgisi olanarkadaş varsa yarımcı olabilirmiiiiii?

ressam
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Konya
Arabanız: octavia collection plus

İleti yonetici » 05 Nis 2007, 19:27

ABS'nin beyni değilde teker hızlarını hesaplayan sensörlerinde sorun olabilir. Bu durum düşük hızla giderken mi var yoksa yüksek süratlerde de yapıyormu?

Bir ihtimal daha var lastikleriniz kabaksa ABS daha sık devreye girmeye başlar.

Birde dost tavsiyesi servis beyin meyin demeye başladımı o arıza için oraya daha adım atmayın.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti ressam » 05 Nis 2007, 19:59

yüksek sürattede yapıyor.servis yetkili servis ayrıca aile dostum.ustalarının herbriyle arkadaşlığım var.beyin arızasından kasıtları basıncı açıp kapatan mekanizma sanırım.elektronik olsa kolay demişti usta.o parçayı tamir edebilecek kişi zorbulunur dedi.çıkmasına bakabilirsin dedi.
parça 1000ytlnin üzerinde.

abs sistemi komple bilgisayara bağlanıp devre dışı bırakılırmı acaba.
ressam
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 05 Nis 2007, 21:17

Hayalet arıza...

skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 05 Nis 2007, 23:08

[quote="ressam"]yetkili servis ayrıca aile dostum.ustalarının herbriyle arkadaşlığım var.[/QUOTE]

Bence arıza tespit konusunda istatistik yapsak en başarısız örnekler herhalde yetkili servislerden çıkar. Altı üstü ABS de bir broblem var ya teker hız sensörlerindendir yada elektronik beyinde. Mekanikte bir sorun olma ihtimali bence hiç yok çünkü elektronik sinyali almadan mekanik devreye girmeyecektir. Arıza durup dururkende tekrarlamadığına ve bir olaya bağlı geliştiğine göre elektronik sinyal hatalı koşullarda mekanik sistemi tetikliyor. Hatırladığım kadarıyla ABS arıza ışığıda yanmıyor demiştiniz. Buda bana büyük ihtimalle sensör sorunu gibi geliyor çünkü her türlü iletişim düzgün sadece sensör hassasiyeti normalin üzerinde.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti skodacı » 05 Nis 2007, 23:17

sensördeki kasıt ABS devir sensörü ise ABS lambasının yanmaması imkansız...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ressam » 06 Nis 2007, 02:38

emir beyin yazdıklarının doğru olup olmadığını yarın deneyeceğim.eğer dediği gibiyse.ve mekanik arıza değilse sensörleri devre dışı bırakınca(soketleri çıkarıcam) abs devre dışı kalacakatır.frenleme esnasında normal bir frengibi tekerler kayacaktır.en iyisi deneyip görmek.haklıysa emir beyin  gözlerinden öpücemmm.(olmazsa kara kara düşünücem yandık diye)
ressam
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 06 Nis 2007, 05:41

sensörler devre dışı bırakılabiliyor. ağabeyimin polosunda fabrika çıkışı abs problemi vardı ve parça gelene kadar abs sini devre dışı bırakmışlardı.

lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti serdar5306 » 06 Nis 2007, 08:39

emir haklı sensörlerin arızalı iptal et birde özel servise götür belki onlar düzeltir nasıl olsa kaybedecek birşeyin yok
2005 FABİA CHOİCE 101 BG SİYAH
serdar5306
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: SERDAR
Nereden: Ankara
Arabanız: FABİA COHİCE 2005

İleti ressam » 07 Nis 2007, 20:53

arkadaşlar arıza abs ünitesindeymiş.3 -4 yere götürdüm.wv servisleride dahil.prça 1000 ytlyi geçiyor çıkması500ytl civarında.yarın parçayı söktürüyorum içini açtırıyorum.tamir işine baktıracağım.
ressam
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 07 Nis 2007, 21:28

tamiratını yapmak her ustanın harcı değil...sen en iyisi pert bir araçtan temin et...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ressam » 07 Nis 2007, 21:31

biliyorum daha önce başka bir arabada denemiş skodayı iyi bilen bir elektrik ustası.ben de ilk denemeyecek en azından. 
ressam
Yeni Üye
Yeni Üye

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir