Fabiamdan gıcırtı geliyor

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Fabiamdan gıcırtı geliyor

İleti kaya » 15 Eyl 2009, 01:10

Selam arkadaşlar. 2001 Fabiam var.  Seyir halindeyken (ki kontağı açıp ilk çalıştırdığımda ve rölantide de oluyor)  arabamdan bi gıcırtı geliyor.  Hani makine yağıyla yağlanmayı istenen kapı gıcırtısına benzeyen bir ses ama kapı gıcırtısı gibi kesintisiz değil,  sesi kapı gıcırtısını andırıyor ama kesik kesik geliyor ( gıcırdayan bir yatak gibi mesela, saniyede iki gıcırtı gibi..ama 2 gıcırtıyla bitmiyor, 3-5 saniye gıcırdıyor sonra durup sonra yeniden gıcırdıyor falan)  2 ustaya gösterdim birisi bulamadı ve önemsiz birşey dedi. Diğeri sesin geldiği yer gibi görünen sağ ön tekeri kaldırıp söktü ve aracı ikinci vitese takıp çalıştırdı, dolayısıyla tekerin takıldığı yer yani fren diski belli bir hızla vs. döndü ve gördük ki fren diski sağa sola yalpalıyordu.  Ustanın dediğine göre sağ ön tekerin poryesi yamulmuş ve o yüzden yalpalıyormuş sağ ön teker fren diski. Usta gıcırtıyı da bu porye yapıyor dedi. Poryeyi ve porye bilyesini (teker bilyesini) değiştirmek lazım dedi ve 300 TL fiyat söyledi. Başka bir usta ise 250 TL fiyat söyledi porye+porye bilyesi için.
Benim aklıma ise acaba ses motordan geliyor olabilir mi diye bir düşünce geliyor ama bilemiyorum.

1)Triger zinciri ya da motordaki başka bir aksan gıcırtı çıkarabilir mi ne dersiniz? 

2)Porye gıcırtı çıkarır mı o şekilde?

3)Porye yamulmuş ise ve değiştirmezsem herhangi bir soruna yol açar mı? ( fren tutmaması, tekerin seyir halinde zarar görmesi-dağılması, vs.)

Yardım ederseniz sevinirim.  Tşk..

kaya
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti serdar5306 » 15 Eyl 2009, 02:43

porye bilyası genelde gıcırtı yapmaz uğuldama olur başka bir ustaya dağa göster emin ol biz abimin fabia sını 200 tl ye değiştirdik
2005 FABİA CHOİCE 101 BG SİYAH
serdar5306
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: SERDAR
Nereden: Ankara
Arabanız: FABİA COHİCE 2005

İleti Maximus » 31 Oca 2010, 01:14

kALORİFER  AÇIKKENMİ GELİYOR KAPALIYKENMİ ?

BUNA DA  BİR BAK  BENDE  KALORİFERDEN  GELİYORDU

Maximus
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Musa » 31 Oca 2010, 19:08

Abi o gıcırtı

Kalorifer motorundan geliyor feliciada da var o hastalık.
O gıcırtı sesini yapabilecek bazı parçalarda var tabi
V kayışının gergi bilyesi de gıcırtı yapar
Triger gergi bilyesi de gıcırtı yapar ama senin arabada zincir var

Porye gıcırtı yapmaz ki zaten rolantide yaptığını söylüyorsun.
Porye boşluk yapar eğer öyle çok yol yapmıyorsan yani araba kapıda yatıyorsa şimdilik bişi olmaz ama hiç değiştirme demiyorum çünkü boşluk yüzünden porye bilyesi dağılacak ve  daha çok ses yapacak.Teker o poryeye bağlı  dağıldığında  bir süre sonra  tekerde çıkar.

Kullanıcı avatarı
Musa
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Skoda felicia

İleti akt145 » 31 Oca 2010, 19:17

Kardeş o gıcırtı benim fabia da da var rolantide ilk çalıştığı vakit 3veya beş dakıka yapıyor bunu ustaya bende gösterdim önemli bişideğil dedi ama nereden gldiğinide anlayamadığından banada söylemedi kafana takma porye ve bilya setinide bence sakın değiştirme başka birine daha baktır
akt145
CLASSIC
CLASSIC

İleti derude » 01 Şub 2010, 00:35

Arkadaşlar soru 4 ay önce sorulmuşSmile

Son mesajda yer alan gıcırtının sebebi yüzde doksan v kayışı.
derude
CLASSIC
CLASSIC

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir