titreme sorunu ACİL

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

titreme sorunu ACİL

İleti system_12 » 27 Eyl 2009, 19:12

tüm skodaseverlere selam,

skoda octavia 2004 elegance tipi aracım var. (1.6, 102 beygir, bfq motor)

araçta 3 yıldır zavoli sıralı sistem lpg var.

Buraya kadar herşey güzel. Ancak ben 1- 1.5 yıldır arabada rölantide titreme sorunuyla ugrasmaktayım. Titreme, önceleri sadece lpg de iken yapmaktaydı. Ancak yaklaşık 6 aydır titreme sorunu benzinde iken de yapıyordu. Ve son olarak iki aydır araba devirli giderkende gaz/benzin yememe yani tekleme yapmaya başladı. (özellikle düşük devirde bariz şekilde kendini hissettirerek)

Şu an son durum;

arabayı ilk çalıştırdığımda motor 5-6 sn felan normal çalışıyor. Sonra motorun devir ibresi düşüyor sonra 1000 devire çıkıyor sonra düzensizlik başlıyor ve motor rölantide tir tir titriyor. Ayakla gaza basarak devri 2500, 3000 seviyesine getirdiğimde titreme ortadan kalkıyor  yada çok azalıyor.

Araba hareket halindeyken düşük devirde gaz kesinti yapıyor ya da yemiyor kafa öne arkaya gidiyor.

Araba arıza kodu olarak lambda sensorleriyle ilgili arıza veriyor ama sanırım bu lpgden kaynaklı. Aynı motorlarda da veriyor diye biliyorum. Zaten bu hata 3 yıldır vardı. Titremeden öncede vardı.

Bunun için arabayı geçen hafta servise götürdüm. Ustamız aşağıdakileri değiştirerek denediğini söyledi.

1. Buji, Buji Kabloları

2. Ateşleme Bobini

3. Lambda Sensörleri

4. Hava Filtresi

5. Enjektör kütüğü, manifold kapağı

6. Benzin yakıt pompası

7. Kelebek temizliği ve adaptasyonu

Tüm bunları lpg tesisatını ayırarak gerçekleştirdiğini söyledi. Şimdi silindirlere girelim diyor.

Tabi bunu aç kapa min. 700 gider dedi. Şimdi iyice kafam beynim karıştı. Ne yapcam şaşırdım.

Siz olsanız ne yaparsınız sevgili skodalılar? Belki başına gelen olmuştur bi fikir lütfen :(

system_12
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ZEYREK » 27 Eyl 2009, 21:11

Bu sorun tüm VW grubu araçlarda var galiba.Ben de 99 Polo Classic vardı,tüpsüz.Onda da aynı sorun vardı.Arabanın debriajına basınca,ya da vitesi boşa alınca rölantideyken titreme başlıyor ve motor stop ediyordu.Hele de klima açıkken... Boğazı temizletince bir kaç ay sorun ortadan kalkıyordu.Sonra yeniden başlıyordu.Buji kablosu ve filtreler değişmesine rağmen hiç bir faydası olmuyordu.VW Grubu araçların bu tür kronik arızaları beni bu arabalardan soğutuyor.

ZEYREK
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti octaviaman » 29 Eyl 2009, 11:11

Arızayı benzinli kullanımdayken yapması Topu LPG ye atma bahanesini ortadan kaldırmış gözüküyor.Genel olarak yukarıda madde madde sayılan işlemlerin içerisinde muhakkak halledilmiş olmalıydı.Eğer LPG in motora yan etkileriyle ilgili bir olay yoksa, yine sayılan işlemlerin içerisinde gizlenmiş bir durum var bana göre.Başka bir ustayla tekrar değerlendirilse daha sağlıklı olabilir.
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia Ambiente 1.9TDI

İleti delidolu » 29 Eyl 2009, 11:48

1. Buji, Buji Kabloları
2. Ateşleme Bobini
3. Lambda Sensörleri
4. Hava Filtresi
5. Enjektör kütüğü, manifold kapağı
6. Benzin yakıt pompası

7. Kelebek temizliği ve adaptasyonu

------

Bu listede "benzin filtresini" göremiyorum. Benim de aklıma ilk önce benzin filtresi geldi. Belki sorun bu kadar basittir....!!!

Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti system_12 » 01 Ekm 2009, 00:46

Başka bi ustaya verdim. 3 gündür oda bakıyor. Sanırım hepsini tekrardan denedi.

Beyindendir diyor onun için bi beyinciye gönderdik bakalım. Gelişmeleri sizinle paylaşırım.

Bu arada lpg dede yapıyor ben o yüzden benzin filtresinden şüphelenmedim hiç.
system_12
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Powerfull2 » 11 Mar 2010, 23:57

Benzin pompası olabilir. basıncına baktırın
Kullanıcı avatarı
Powerfull2
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara
Arabanız: Skoda Octavia Collection Plus 2004

İleti C@GL@R » 12 Mar 2010, 00:10

egr valfini değiştirin sorun hallolur sanırım.
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti gandac » 12 Mar 2010, 01:05

bende de bu sorun var, felicia da yapmaya başladı..
buradan bi bak aynı sorun gibi
http://www.skodam.com/forum_posts.asp?TID=19923&PN=1

İyi şöförün freni "Gazdır.".

Usta şöför de frene az basandır...

Kullanıcı avatarı
gandac
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Andaç GÖGÜŞ
Nereden: İzmir
Arabanız: Felicia 1.6 2000

Genel Teknik