NOKIAN Çivili kullanan var mı?

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

NOKIAN Çivili kullanan var mı?

İleti iceman70 » 29 Eyl 2009, 11:21

valla hiç kış lastiği kullanmadım hatta kışı 5 yıllık duplop sp sportla geçirdim bir sıkıntı yaşamadım ufak tefek şeyler hariç.O dediğiniz lastik nokian hakkapeliitta. eski dünya rally şampiyonu kankkunen buz üzerinde 321km hızla rekor kırdı. lastikler hakkapeliitta sport utility 5 çivili lastiklerdi heralde. yağ gibi buz üstünde yaptı bu rekoru doğal buz :)) ama bir faktörde araçta LOL Dünyanın en iyi araçlarından biri olan Bentley Continental GT ile yaptı

iceman70
CLASSIC
CLASSIC

İleti delidolu » 29 Eyl 2009, 11:41

Doğudaki arakadaşlardan neden ses gelmiyor?

Onlar lastiksiz mi yola çıkıyorlar?! 

Kış lastiği ve buzlanma konusunda asıl onların tecrübeleri daha elzem kanımca....

Mesaj yazan arkadaşlar; Ankara, Karaman, İstanbul, İzmir, Bursa illerinden. Bu illerdeki kış atıyorum bi Erzurum, Kars ile kıyas bile kabul edilemez.... Ben kendimden biliyorum, sene 1999-2000 Ardahan kışında -(eksi) 38,5 °C sıcaklığa bizzat şahit oldum....

Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti adilektasli » 29 Eyl 2009, 12:06

[quote="delidolu"]

Doğudaki arakadaşlardan neden ses gelmiyor?

Onlar lastiksiz mi yola çıkıyorlar?! 

Kış lastiği ve buzlanma konusunda asıl onların tecrübeleri daha elzem kanımca....

Mesaj yazan arkadaşlar; Ankara, Karaman, İstanbul, İzmir, Bursa illerinden. Bu illerdeki kış atıyorum bi Erzurum, Kars ile kıyas bile kabul edilemez.... Ben kendimden biliyorum, sene 1999-2000 Ardahan kışında -(eksi) 38,5 °C sıcaklığa bizzat şahit oldum....

[/QUOTE]
Evet yahu. Bir kişi de çıkmadı ben NOKIAN kullandım diyen. Adamlar getirip satıyorlar bunu Türkiye'de. Demekki bizim forumdan alan çıkmamış.
Kullanıcı avatarı
adilektasli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Alper
Arabanız: 2009 Octavia 1.6 MPI Ambiente++

İleti iceman70 » 29 Eyl 2009, 12:17

valla hemen hemen ankara ile karamanın kışı aynıdır kışın görülecek maksimum sıcaklık -20 derece felan hem uzun süre kalıcı olmuyor kar.O yüzden doğudaki arkadaşların tecrübesi kar ile bizlerden çok daha fazladır yazmalarında fayda var :))Bu arada Nokian lastiklerde bence kaliteden şüpheniz olmasın özellikle kar ve buzda adamlar sırf finlandiya için geliştiriyorlar kar lastiklerini :)
iceman70
CLASSIC
CLASSIC

İleti hdoner » 29 Eyl 2009, 12:32

Bu kış toyo marka 4 mevsim lastiklerle siirtte idare ettim 3-4 kez zincir kullandım oda keskin virajlı dik rampalarda (toroslar,trasnıtler zıncırle gezerken) güvenlımı derseniz tek şerit dik yamaç köy yolu LOL Ararba kayarsa 100 lerce metre uçurum var.Zincir takmamak için saf kan kar lastiği almayı düşünüyorum.Çivili lastiğe gelince türkiyede kullanımı yasak! çiviler fırlayabiliyor yayalara,araçlara ve kendi aracınıza risk oluşturacaktır ayrıca trafiğin ceza kesmeside olası.Bakalım 1 aya kalmaz michelin alpin yada toyo H09 almayı düşünüyorum.Tavsiye olarakta kumhonun kış lastilerinede bakacam.Diş kalınlığı vs çok iyi ama yola tutunma ve kış soğuğunda özelliğini koruması yönünden ne olur bilmiyorum...Bakacaz artıkın..
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti mygokhan » 29 Eyl 2009, 13:13

Ben bu konuda aşırısı hassasım.Lakin; Ankara gibi bir yerde karın yerde kalacağı süre belli.Karlı olsa dahi iyi bir kış lastiği yolda bırakmaz.Ben çok denemişimdir kar lastiği ile değişik akrobatik hareketler.:) Normal bir kar lastiği çok iyi yol tutabiliyor.

Bu bağlamda sürekli çivileri çıkık bir lastik gereksiz olur kanımca.Nokian hakkapelita  mı ne işte o lastiği bende biliyorum.O lastik olursa olur.Gerektiğinde çivileri çıkarır.Mantıklı.

Nokian, conti vs çeşitli markaların çok iyi lastikleri var.Ben Continental TS800 kullanıyorum.Benim ikamet ettiğim yer uludağın etekleri sayılır.Ve kışın kar düşme oranı en yüksek yerleridir.Vede haliyle çok rampadır.Ben çoğu jeep sürücüsünü kar lastiklerim sayesinde dumura uğratmışımdır.Ha en önemlisi kafam rahat, güvendeyim.Arabayı çok mu kullanıyorum hayır! ama kullandığım süre zarfında bana daha pahalı hasarlar yol açabilir.

Hakan bilir, geçen seneki abant buluşmasına gitmeden önce kar lastiği bile almıştım :) Tedbirli olmayı severim..Kar lastiksiz şirket araçları ile hiç yol almadımmı? aldım tabi.Hemde ne yollarda gittim.Ama işin riski var.

KIŞ LASTİĞİ RİSK YÖNETİMİ İKEN, KAR ZİNCİRİ KRİZ YÖNETİMİDİR
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti adilektasli » 29 Eyl 2009, 13:32

Arkadaşlar 2 adet Nokian Hakkapeliita 5 lastik siparişimi verdim. Eğer gelirse Kasım sonu gibi elimde olacak. Daha gecikirse siparişi iptal edeceğiz. Fiyat olarak da internettekine göre daha makul. Bu lastiklerden çok şey bekliyorum. Çivili lastik kullanmaya karşıyım. Zira asvalt üzerinde büyük risk oluşturuyor. Kayma, yüksek hızlarda gezinme, vs... Ama Nokian başka. Bakalım umduğum gibi olacak mı?
Kullanıcı avatarı
adilektasli
CLASSIC
CLASSIC

İleti mygokhan » 29 Eyl 2009, 13:36

Fiyat nedir mahsuru yoksa paylaşırmısınız?
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti adilektasli » 29 Eyl 2009, 13:42

[quote="mygokhan"]Fiyat nedir mahsuru yoksa paylaşırmısınız? [/QUOTE]

Sanırım sorun olmaz. Nakit fiyatı iyi bir kış lastiğinden 100 TL daha fazla diye yuvarlak bir cevap verebilirim. Benim zaten kış lastiklerim var ancak buzda tutunamıyorlar. Bu nedenle öne 2 adet Nokian HKPL5 almaya çalışıyorum. Toplam 200TL fazla vermek bence bu lastiklerin hakkı.
Kullanıcı avatarı
adilektasli
CLASSIC
CLASSIC

İleti mygokhan » 29 Eyl 2009, 13:45

[quote="adilektasli"][quote="mygokhan"]Fiyat nedir mahsuru yoksa paylaşırmısınız? [/QUOTE]

Sanırım sorun olmaz. Nakit fiyatı iyi bir kış lastiğinden 100 TL daha fazla diye yuvarlak bir cevap verebilirim. Benim zaten kış lastiklerim var ancak buzda tutunamıyorlar. Bu nedenle öne 2 adet Nokian HKPL5 almaya çalışıyorum. Toplam 200TL fazla vermek bence bu lastiklerin hakkı.
[/QUOTE]

Şimdi videoları bulmaya çalışıyorum..Bu lastik gerektiğinde çivileri çıkan lastiklerden mi?
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti adilektasli » 29 Eyl 2009, 13:57

[quote="mygokhan"] [quote="adilektasli"][quote="mygokhan"]Fiyat nedir mahsuru yoksa paylaşırmısınız? [/QUOTE]

[/QUOTE]

Şimdi videoları bulmaya çalışıyorum..Bu lastik gerektiğinde çivileri çıkan lastiklerden mi?
[/QUOTE]

Aslında tam olarak öyle değil. Soğukta çivileri dışarı doğru itiyor. Sıcakta ve lastik ısınınca da çiilerin içeri girmesine müsaade ediyor. Sistem bu şekilde çalışıyor. Dünyadaki tek orjinal çivili lastik.
Kullanıcı avatarı
adilektasli
CLASSIC
CLASSIC

İleti mygokhan » 29 Eyl 2009, 14:04

[quote="adilektasli"][quote="mygokhan"] [quote="adilektasli"][quote="mygokhan"]Fiyat nedir mahsuru yoksa paylaşırmısınız? [/QUOTE]

[/QUOTE]

[/QUOTE]

Aslında tam olarak öyle değil. Soğukta çivileri dışarı doğru itiyor. Sıcakta ve lastik ısınınca da çiilerin içeri girmesine müsaade ediyor. Sistem bu şekilde çalışıyor. Dünyadaki tek orjinal çivili lastik.
[/QUOTE]

Isınınca çiviler  yola temas ediyor mu?
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti adilektasli » 29 Eyl 2009, 14:31

[quote="mygokhan"] [quote="adilektasli"][quote="mygokhan"] [quote="adilektasli"][quote="mygokhan"]Fiyat nedir mahsuru yoksa paylaşırmısınız? [/QUOTE]

[/QUOTE]

[/QUOTE]

[/QUOTE]

Isınınca çiviler  yola temas ediyor mu?
[/QUOTE]

Evet. Çivi yere değiyor ancak arkadaki xxxx yapı yumuşak olduğu için aracın ağırlığı ile içeriye doğru kaçıyor. Bu yüzden de hareketli çivi diye adlandırıyorlar. Ancak soğukta ya da çivi uşlarına soğuk temasında çivilerin arkasındaki özel sıvı donarak çiviyi dışarı doğru itiyor.
Kullanıcı avatarı
adilektasli
CLASSIC
CLASSIC

İleti mygokhan » 29 Eyl 2009, 14:55

Teşekkürler güzel bir lastikmiş..Hayırlı olsun diyelim şimdiden :)
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hakanerdogan » 29 Eyl 2009, 16:15

Continental Wintercontact TS-810 bir çok testte neredeyse bütün kar-kış lastıklerını yemiştir, çoğunda liderdir, angara gibi yerde aşırı ötesi yeterlidir. normal kullanıcılar için konuşuyorum. 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Satli » 29 Eyl 2009, 23:59

michelin PİLOT ALPİN PA2  5 kış kullandım Ankara -Aksaray- Ulukışla-sonrada çok karlı Bursa Uludağ yolunda mükemmel çekiş düşük ses ve yuvarlanma direnci,  kısa fren mesafesi, kuru zeminde de yaz lastiği gibi mükemmelperformans, sonraki model PRIMACY ALPİN  PA3 biraz daha gelişmişi geçtiğimiz aralıkta aldım bir çift önlere onlarda süper kış lastiği sadece kar kış için değilde birazda konforlu ve yuvarlanma direnci düşük olmalı, yakıt ekonomisi için ve aracı yormayan lastik olmalı.karda araç sürmek tamamen konsantrasyon ve ustalık işi paniksiz sakin olmak birinci kural ukalalık gibi olmasın ama tecrübelerim böyle.Alman Bağımsız test kuruluşlarının deneylerindende tam not almış A5 okticiler için 205 55 R 16 91H    215.Lira Kesinlikle önerilir.
Kullanıcı avatarı
Satli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Salih Fikret Atlı
Nereden: Antalya
Arabanız: Seat Leon TDI DSG, Seat İbiza Cupra

İleti SEAHAWK » 30 Eyl 2009, 00:47

[quote="hdoner"]Tavsiye olarakta kumhonun kış lastilerinede bakacam.Diş kalınlığı vs çok iyi ama yola tutunma ve kış soğuğunda özelliğini koruması yönünden ne olur bilmiyorum...Bakacaz artıkın.. [/QUOTE]

Kumho ile aslında tamamen aynı olan Marshall'ın Kw 19 modelini kullanıyoruz. Özellikle kar üzerinde ve kış soğunun sertleştirici şartlarında çok başarılı. Yani şu anki Firestone yaz lastiğimin normal zamanda sağladığı tutunmadan çok daha iyisini kış soğuğunda sağlayabiliyor. (tabii "fuel saver" Firestone'ların tutunma konusundaki zayıflığı da bu karşılaştırmada etkiliLOL)

Yalnız kw 19'un ıslak zemin performansı hakkında kesin konuşamayacağım. Açıkçası bana çok güven vermiyor. Ama gene yazlık Firestone'umuzun normal zamanda ıslak zeminde verdiğinden daha az değil bu güven.(Firestone'a iyi giydirdim bugünLOL)

Öte yandan; kw 19 biraz "hakika kar lastiği" gibi denilebilir. Yani direkt aracın görünümünü bile değiştiren türden bir lastik. Çok aşırı karlı koşullarda kullanmayacaksanız, kw 17 çok daha mantıklı bir tercih olabilir. Çünkü kw 17'nin abarılı kar-buz koşulları dışında normal yol durumuna çok daha uygun olacağını düşünüyorum. Örneğin kuru/ıslak asfalt performansı... Zira bunu desenden bile belli ediyor.

En yakın arkadaşımın aile aracında da kw 17 kullanılıyor. Onlar da genel anlamda memnundular.Smile

Kısacası Kumho-Marshall düşünürseniz, en ucuzunu almaya bakın. Kw'si çok önemli değil. Her bakımdan karlısınız. Kw17 ise, genel anlamda en mantıklı tercih zaten. Ha, kw19 olursa da mükemmel bir "kar" performansınız olur. Sonuçta ben kw 19'dan son derece memnunum. Dediğim gibi, yanal tutunma konusunda biraz dikkat etmek lazım, o kadar. Zaten kış vakti her şartta dikkat etmek lazım yanal tutunmaya.Big%20smile
SEAHAWK
Yeni Üye
Yeni Üye

Önceki

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir