Xenon far hakkında...

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Xenon far hakkında...

İleti delidolu » 28 Eyl 2009, 15:15

Arkadaşlar xenon farı açtığımda bir tanesi ilk önce "hafifimsi yeşil" yandıktan sonra ısınınca bembeyaz oluyor; ancak diğerinde böyle bir durum yok. Acaba bu normal midir? Yoksa "yakında arızalanacağım haberin olsun" anlamına mı geliyor? Bilgi+tecrübesi olan var mı? Teşekkürler...

Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti RoadFighter » 28 Eyl 2009, 15:35

Farlarınızdan birisinin hafif yeşilimsi ve sonrasında beyaz olması normal.

Diğer farınız ise rengi şayet sarı,mor arası bir renkte ise eli kulağında da olabilir,olmayabilir de :)
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti emrtkn » 28 Eyl 2009, 15:35

Eskiden demi böyleydi,yoksa yeni mi oldu ?
Kullanıcı avatarı
emrtkn
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre TEKİN
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Octavia A5 (RS Modified)

İleti delidolu » 28 Eyl 2009, 15:38

Açıkçası bilmiyorum. Sadece dün kırmızı ışıkta beklerken öylesine yakmak istedim. Öndeki beyaz araçtan yansıyan ışığa baktığımda sol far önce yeşilimsi yandı sonra beyazlaştı, sağ far direk beyaz yandı. Acaba ampülün gazı mı bitmek üzere ki!!? Gitti 120-130 TL... :(((
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti delidolu » 28 Eyl 2009, 15:41

[quote="RoadFighter"]

Farlarınızdan birisinin hafif yeşilimsi ve sonrasında beyaz olması normal.

Diğer farınız ise rengi şayet sarı,mor arası bir renkte ise eli kulağında da olabilir,olmayabilir de :)

[/QUOTE]

1inin yeşilimsi olması neden normal?

sarı-mor durumu yok da şöyle komik 1 durum var. Araca karşıdan baktığımda farlar bembeyaz ışık yayarken, içerden dışarı baktığımda o beyaz ışık sanki sarımsı gibi geliyor; sanırım benim gözlerde de -astigmatım var- bi renk bozukluğu da var...

Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti RoadFighter » 28 Eyl 2009, 15:41

[quote="delidolu"]Açıkçası bilmiyorum. Sadece dün kırmızı ışıkta beklerken öylesine yakmak istedim. Öndeki beyaz araçtan yansıyan ışığa baktığımda sol far önce yeşilimsi yandı sonra beyazlaştı, sağ far direk beyaz yandı. Acaba ampülün gazı mı bitmek üzere ki!!? Gitti 120-130 TL... :((( [/QUOTE]

Benim dediğim olay böyle oluyor(fotodaki aracın farında sıkıntı yok gerçi)

Siz, farlar epey bekledikten sonra yakmayı deneyin ve aracın karşısına geçerek gözlemleyin.

Bizim aracın ampullerinden birisinin rengi değişti mesela. Xenon ampullerde bu durum zamanla oluyor. Aynı anda çalışmaya başlayan ampullerde de bu olabiliyor.

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti delidolu » 28 Eyl 2009, 15:47

Aboooww o ne öyle benimki böyle değil... Far düğmesine bastığım anda sol far kısa süreli olarak hafif yeşil oluyor sonra hemen beyazlaşıyor, diğeri ise direk beyaz yanıyor.
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir