Lastik kontrolu-İhmale gelmez

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Lastik kontrolu-İhmale gelmez

İleti octaviaman » 29 Eyl 2009, 11:25

Araba neredeyse 2 yaşına girecek.Kış da geliyor.Yağmur çamur v.s.Titiz bir sürücüyüm.Lastikler hala iyi durumda gözükmesine rağmen ,önlerin aşınmış olabileceği düşüncesi kafama takılıyordu,lastikçi arkadaşa bir göstereyim dedim.

Ölçüm sonucu önlerin yer yer ortalama 2-2,5 mm aşındığı anlaşıldı.Hemen arkalar önlere rotasyon yapıldı.Jant kontrolu ve balans yapıldı.Lastiklerin üzerinden onlarca cam ve taş parçası temizlendi.Bir lastiğe kalınca bir çivi girmiş olduğu görüldü.Bunun dışında balon veya tel problemi çıkmadı.

İşlem sonunda hem arabanın gidişi bile değişti.Hem de kafadan bir soru işareti kalkmış oldu.Ne de olsa araç ve dolayısıyla can güvenliğiyle ilgili bir durum,ihmale gelmez..Kışa girmeden Lastik kontrolleri yaptırmak da fayda var.Ayrıca silecekleri de hiç düşünmeden değiştirmeli.

Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia Ambiente 1.9TDI

İleti delidolu » 29 Eyl 2009, 11:37

Valla kaç mm aşındığını elbette gözle anlayamam; ancak cam, çivi vs ile de zaten yola gitmem. Her arabaya bindiğimde standart olarak 4 tekeri ve aracın altından su/yağ akıntısının olup/olmadığını MUTLAKA kontrol ederim.

Bunlardan kaynaklı bir durum olduğunda zaten aracın marka/modelinin 1 anlamı yoktur.

Ben tedbirimi alayım da gerisi Allah'a emanet...

Not: Bu kontrol etme dürtüsü ben de o kadar güçlü ki sadece kendi aracımı değil yakınıma park eden diğer araçlara da mutlaka göz atarım. Aksi 1 durum olduğunda da mutlaka -seyir halinde bile olsa- o kişiyi uyarırım.

Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti adilektasli » 29 Eyl 2009, 12:11

[quote="delidolu"]

Valla kaç mm aşındığını elbette gözle anlayamam; ancak cam, çivi vs ile de zaten yola gitmem. Her arabaya bindiğimde standart olarak 4 tekeri ve aracın altından su/yağ akıntısının olup/olmadığını MUTLAKA kontrol ederim.

Bunlardan kaynaklı bir durum olduğunda zaten aracın marka/modelinin 1 anlamı yoktur.

Ben tedbirimi alayım da gerisi Allah'a emanet...

Not: Bu kontrol etme dürtüsü ben de o kadar güçlü ki sadece kendi aracımı değil yakınıma park eden diğer araçlara da mutlaka göz atarım. Aksi 1 durum olduğunda da mutlaka -seyir halinde bile olsa- o kişiyi uyarırım.

[/QUOTE]

Ara sıra senin aracın yanına parkedelim de bizimkilere de bak bariBig%20smile
Kullanıcı avatarı
adilektasli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Alper
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia 1.6 MPI Ambiente++

İleti octaviaman » 29 Eyl 2009, 12:34

Bazen titiz olmak da herşeyi görmek için kafi olmayabilir.Biz de lastikle dönen zerzevatla dolaşmıyoruz neticede.Bunları belirtmemde ki amaç titiz olduğum halde gözden kaçması.Lastik sökülünce görüneybıl yani.
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia Ambiente 1.9TDI

İleti hdoner » 29 Eyl 2009, 12:53

Arabanın lastiklerini hergün 30 kere kontrol ediyorumTongueyok olurmu vs demeyın..her yer çocuk kaynıyor:)))Kaç kez lastiğin altından çivi,demir,taş çıkardım.Sibop kapakları kayboluyor,teekrin havası iniyor vs..Dediğim gibi arabaya binmeden önce 1 tur atarım lastik havası ve lastik altında olabilecek nesnelere bakarım.Ayrıca arkadaşlar arabnın altına köpek kedi girebiliyor boştan yere bi canlıya zarar vermek hoş olmuyor bi kerede aracın altına bakmaktan zarar gelmez diye düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir