Hileli km gostergesi

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Hileli km gostergesi

İleti can.tasan » 03 Kas 2009, 23:24

Arkadaslar bir sorum olacak ben 2. el araba ariyorum size bir sorum olacak;

Km gostergesinde hile yapilip yapilmadigi anlasilabiliyor mu? Araba ustaya gosterirken ustanin motorun durumuna gore yaptigi yorumdan ziyade,  bilgisayardan falan anlasilmiyor mu? Sanki bir yerden duymustum km ile oynansada farketmez, hani su arabanin verdigi hatalari kontrol etmek icin baglanan cihaz (adini bilmiyorum) yardimi ile anlasilir diye, dogru mudur?

Kullanıcı avatarı
can.tasan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Can TASAN
Nereden: Ankara
Arabanız: 2003 Fabia Elegance 101

İleti C@GL@R » 03 Kas 2009, 23:35

iyi bir usta ise anlar aracın motor aksamından ama bunu siz bile anlayabilirsiniz direksiyon simidini dikkatlice inceleyin aracon koltuklarına baktığınızda bile o aracın km si orjinalmi değilmi ben anlayabiliyorum..fabia almadan önce dizel fusion bulmuştum km 98,000 2003 modele göre çok iyiydi km si ama direksiyon simidi artık kaç km yaptıysa el deye deye kendini ele veriyor koltukların süngeri desen göçmüş...yani basit bir gözlemle bile anlayabilirsin zaten araç en az 200,000 olmadan kimse km si ile oynamayla uğraşmaz..
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti fıratt » 04 Kas 2009, 00:39

ohoo aştılar artık direksiyon simidi aşınmasımış koltuk sungeri çokmesimiş kiminle dans ediyorsunuz satıcılar itinayla bu durumu gideriyor mrk etmeyin..
fıratt
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fırat
Nereden: Adana
Arabanız: su aracım yok

İleti fabialife » 04 Kas 2009, 00:53

[quote="caglarkrbyk"] iyi bir usta ise anlar aracın motor aksamından ama bunu siz bile anlayabilirsiniz direksiyon simidini dikkatlice inceleyin aracon koltuklarına baktığınızda bile o aracın km si orjinalmi değilmi ben anlayabiliyorum..fabia almadan önce dizel fusion bulmuştum km 98,000 2003 modele göre çok iyiydi km si ama direksiyon simidi artık kaç km yaptıysa el deye deye kendini ele veriyor koltukların süngeri desen göçmüş...yani basit bir gözlemle bile anlayabilirsin zaten araç en az 200,000 olmadan kimse km si ile oynamayla uğraşmaz.. [/QUOTE]

arabanın hiç bir yerine dokunmadan sadece  km. ile oynadılarsa  belki arabanın durumuna göre şüphelenebilirsin.

her km. düşürülen arabanın direksiyonundan, koltuğundan anlanacak olsa kimse zaten km.düşürmez, minareyi çalan kılıfını hazırlıyor, çıkma temiz direksiyon dediğin 50-100 lira.

km.yi düşüren adam direksiyonu, fren, gaz, debriyaj pedalı lastiklerini de değiştiryor. bunlar iş değil ben çok şahit oldum.

koltuğa gelince adam güzel bir kılıf ile binse arabaya kılıfları söktükten sonra koltuklarda tertemiz çıkıyor. ya da koltuklara güzel bir kılıf geçiriyor al sana tertemiz araba.

zaten km. düşüren adamlar genelde arabanın iç ve dış temizliğine göre dikkat çekmeyacek kadar km. düşürüyorlar, eğer arabanın içi dışı çok temizse 100.000 km düşürsen kimse görünüşünden anlamaz.

dijital km.göstergeli arabalarda ecu ana beyine km. kaydedilmiyorsa (ki bazı markalarda kaydedilmiyor) servisi bile tespit edemez. şimdi onunda kolayıını buldular ya beyini çıkma bir tane bulup onunla değiştiriyorlar ya da yeniden proğram yüklüyorlar.

motordan da aracın km.sinden çok motorun durumu anlaşılır.

fabialife
CLASSIC
CLASSIC

İleti alpino » 04 Kas 2009, 03:08

unutulacak şeyler var ama. pedallardaki lastik kaplamalar vites topuzu el freni. hatta havalandırma sistemi düğmeleri bile kullanılmaktan aşınıp renk ve görünüm değiştiriyor. aşırı aşınma deformasyon=aşırı kilometre
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti iceman70 » 04 Kas 2009, 11:13

ben golf alçaktım 120bin di km si motor çalışırken yağ kapağını açtım dışırıya sıçratıyordu 200 binden rahat fazla yapmış bi araçtı.19.tdi dı
iceman70
CLASSIC
CLASSIC

İleti C@GL@R » 04 Kas 2009, 11:24

kim nederse desin anlaşılıyor kardeşimSmile çıkın oto pazarına bir gün araç almasanızda önce araçları inceleyin km sine bakmadan tahminde bulunun direksiyon simidini değiştiriyorlar dediniz bu seferde siz demezmisiniz bu adam hiçmi direksiyona el değmemiş diye bu seferde insan burdan şüphelenir.. ayrıca koltuklardan kastım süngerleri kılıfı değil ve vites topuzundanda pedallardanda kolaylıkla anlaşılır....galerici tanıdıklarım çok hiçbi galerici arabaya artı masraf yapmaz kolay kolay aksine sağlam tekerleri kötülerle değiştirir vs..ne kadar kazanırsak kar düşüncesiyle hareket ederler...

siz diyorsunu direksiyonu değiştirir koltuğu değiştirir şunu bunu derken misal bi hesaplayın fabia için kaça maal olacak bu durum..o yüzden onlar düdükleyecek kişiyi buluyorlar ve satıyorlar...
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti iceman70 » 04 Kas 2009, 11:32

yok bizim burda alıyor külüstür audiyi allıyor pulluyor 2 jant 2 pasta çila filan derken kakalıyor :))
iceman70
CLASSIC
CLASSIC

İleti C@GL@R » 04 Kas 2009, 11:35

oyledir fatih kardeşim ben bir kere pert bir leon gördüm bu araç nasıl adam olur dedim içimden bir kaç ay sonra gittim araç mükemmel olmuş alasım geldi valla 10 milyara aldı 25 milyara sattı leon uSmile kazalı olduğunuda söylememişler alan zaten üniversite öğrencisiymiş sormamış bile
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti mbarman » 04 Kas 2009, 11:38

[quote="iceman70"]ben golf alçaktım 120bin di km si motor çalışırken yağ kapağını açtım dışırıya sıçratıyordu 200 binden rahat fazla yapmış bi araçtı.19.tdi dı[/QUOTE]
sıfır araçtada yağ kapağını açınca yağ sıçratır. yeni nesil araçların hemen hemen hepsi üstten egzantriklidir. sıçrama motor aşınmasından değil dönen milin üzerindeki yağı merkezkağ kuvvetiyle savurmasındandır
ÖMÜR DEDİĞİN BİR GÜNDÜR, O GÜN BUGÜNDÜR
Kullanıcı avatarı
mbarman
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mehmet
Nereden: Kırklareli
Arabanız: SEAT LEON 1,6TDİ CR DSG STYLE BEYAZ 2011

İleti fıratt » 04 Kas 2009, 13:10

[quote="mbarman"][quote="iceman70"]ben golf alçaktım 120bin di km si motor çalışırken yağ kapağını açtım dışırıya sıçratıyordu 200 binden rahat fazla yapmış bi araçtı.19.tdi dı[/QUOTE]
sıfır araçtada yağ kapağını açınca yağ sıçratır. yeni nesil araçların hemen hemen hepsi üstten egzantriklidir. sıçrama motor aşınmasından değil dönen milin üzerindeki yağı merkezkağ kuvvetiyle savurmasındandır[/QUOTE]
+1
fıratt
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fırat
Nereden: Adana
Arabanız: su aracım yok

İleti onurhan2006 » 04 Kas 2009, 14:24

aracın temizliğinden gerçketende belli oluyor araba resmen benim km bu der size tabi biraz arabadan anlamak lazım
Volkan İtfaiye Araçları San. ve Tic. A.Ş.
Kalite Kontrol ve Teslimat Şefi
Onur DURMAZ
Kullanıcı avatarı
onurhan2006
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ONUR DURMAZ
Nereden: İzmir
Arabanız: 1993 SKODA FAVORİT LX MEKATRONİK

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir