G12 KIRMIZI ANTİFİRİZ.

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

G12 KIRMIZI ANTİFİRİZ.

İleti grey_wolf » 25 Kas 2009, 14:00

arkadaşlar bildiğiniz gibi bizim araçlara kırmızı antifiriz konuluyor. neredeyse tüm benzin istasyonlarını gezdim kırımızı g12 bulamadım. sonra internetten buldum. aşağıda linkini veriyorum. 1,5 lt. 9 tl. space alman malı. kargo bedeli falan ödemedim. 2 günde geldi. ihityacı olan olur diye düşündüğüm için paylaşmak istedim
ha bu arada servise sordum 1 lt için 13 tl istediler.

[URL]http://www.hizlial.com/Arama.aspx?SCat=hepsi&Search=g12%20antifiriz/URL]

2006 Fabia Sedan 1.4 16V Ambiante + landirenzo omegas
Kullanıcı avatarı
grey_wolf
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: EROL YÜKSEL
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2006 FABİA AMBIANTE SEDAN 1.4 16V

İleti Bluedays » 25 Kas 2009, 14:16

Benim araçta mavi olandan mevcut bu kırmızı ile mavinin farkı nedir arkadaşlar eğer çok farklı şeylerse boşalttırıp, bundan doldurtayım?

Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti C@GL@R » 25 Kas 2009, 15:11

çok fark var değiştirin bu tip motorlara kırmızı konulur.
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti fıratt » 25 Kas 2009, 15:14

[quote="caglarkrbyk"]çok fark var değiştirin bu tip motorlara kırmızı konulur.[/QUOTE]
bu konmu daha oncede tartışıldı ama çok buyuk fark nedir bir turlu anlaşılamadı elle tutulur bir farkı yok...
fıratt
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fırat
Nereden: Adana
Arabanız: su aracım yok

İleti grey_wolf » 25 Kas 2009, 15:29

mavi olan kimyasal olarak daha ince-kırmızı biraz daha yoğun. tabi teknik olarak benim kullanma klavuzundan okuduğum g12 kırmızı koyun diyor. neden karşı çıkalım ki . adamlar kırmızı koyun derse kırmızı koyalım. onlardan daha iyi bilecek değiliz ya.

Kullanıcı avatarı
grey_wolf
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti fıratt » 25 Kas 2009, 15:41

motor yagıda shell diyor hangimiz shell koyuyor..ne yazıyorsa onu yap mantıgı koyun mantıgı olarak gecer kardeş ticari pazar kar durumuna gore hangisi makulse onu önerir firma..
fıratt
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti grey_wolf » 25 Kas 2009, 15:58

[quote="samet"] motor yagıda shell diyor hangimiz shell koyuyor..ne yazıyorsa onu yap mantıgı koyun mantıgı olarak gecer kardeş ticari pazar kar durumuna gore hangisi makulse onu önerir firma..[/QUOTE]

bu oyle bişey değil. adam demiyorki şu marka olacak diye. bir sürü g12 kodlu marka var. bu tamamen o ürünün motora uyumu ile alakalı bir şey. tabiki isteyen aracına istediğini koyar. antifiriz sadece suyun donması için değil.o suyun dolaştığı heryeri paslanmaya karşı korur. bilindiği gibi yağlama özelliğide vardır.

Kullanıcı avatarı
grey_wolf
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti mayham85 » 25 Kas 2009, 16:16

[quote="samet"]motor yagıda shell diyor hangimiz shell koyuyor..ne yazıyorsa onu yap mantıgı koyun mantıgı olarak gecer kardeş ticari pazar kar durumuna gore hangisi makulse onu önerir firma..[/QUOTE]
shell koyun diyor ama shell in atıyorum 10-40 yağını koy diyor sen gidip mobilin 10-40 ını koysanda oluyor ama atıyorum gidip 20-50 koyma diyede uyarıyor buda onun gibi bir şey.
mayham85
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Bluedays » 25 Kas 2009, 16:49

Arkadaşın düşüncesine katılıyorum. Adamlar shell ile anlaşmış belliki bu yüzden shell öneriyor ama çoğunluk magnatec kullanıyor.

Ben sadece merak ettiğimden sordum farkı nedir diye ama şunada eminim ki kırmızı kullananların çoğu da bu öneri doğrultusunda kullanıyor yani farkını bilip de kullanan sayısı çok azdır.

Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti fıratt » 25 Kas 2009, 17:40

[quote="Bluedays"]Arkadaşın düşüncesine katılıyorum. Adamlar shell ile anlaşmış belliki bu yüzden shell öneriyor ama çoğunluk magnatec kullanıyor.

Ben sadece merak ettiğimden sordum farkı nedir diye ama şunada eminim ki kırmızı kullananların çoğu da bu öneri doğrultusunda kullanıyor yani farkını bilip de kullanan sayısı çok azdır.

[/QUOTE]
 +1000
fıratt
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti grey_wolf » 25 Kas 2009, 18:10

işte bütün mesele burada; biz millet olarak hep çok uyanık insanlarız.adamların yaptığı icadi alırız ama kullanırken onların dediklerini yapmayız. daha iyi biliyoruz ya hep, hemen aklımıza ticari işler gelir. evettt shell yazıyor,kesin shelle anlaştı onun için ticari tuzak bu kesinlikle teknik bişey olamaz. çünkü bize göre bütün yakıtlar,yağlar vs. aynı. adamlar shell ile veya bir başkası ile oturup bu motorlar için daha iyi bir şey nasıl yaparız diye düşünemez çünkü. yermi türk evladı, yemez. o shell diyorsa biz mobil koyalım, o kırmızı diyorsa biz mavi yapalım biz çok iyiyiz çünkü, 2000 yıllık tarihimizde biz ne otomobiller ürettik ki sormayın dünyanın en iyilerini yapıyoruz.... ama nedense hep sabah olunca uyanıyoruz.!!!!!

ben bilmem kardeşim bu arabayı, bu markayı aldıysam bana klavuzunda ne yap diyorsa onu yaparım. aksi bişey olursada hesabını sorarım.

Kullanıcı avatarı
grey_wolf
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti jel » 25 Kas 2009, 18:35

koçtaç'tan 1,5 litre çbs marka kırmızı antifirizi 8 liraya aldım. gayet de kaliteli.
jel
CLASSIC
CLASSIC

İleti grey_wolf » 25 Kas 2009, 19:08

[quote="jel"] koçtaç'tan 1,5 litre çbs marka kırmızı antifirizi 8 liraya aldım. gayet de kaliteli.[/QUOTE]

AYNISI BAHAUS DA DA VARDI AMA ORDAKİ YETKİLİ BU SİZİN ARADIĞINIZ DEĞİL DEĞİNCE BENDE ALMADIM ONU.G12 OLMASI GEREKİYORMUŞ.

Kullanıcı avatarı
grey_wolf
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Bluedays » 25 Kas 2009, 19:20

Dostum bizim yazımızda shell kullanmayın demiyor ki? Ben şu ana kadar shell kullananı ne gördüm ne duydum motor yağının ustası castrol varken sen shell kullanalım diyorsan onu bırak skoda castrol yerine shell kullanın diyorsa shell mi kullanmalıyız?
Ayrıca isteyen istediği yağı kullanır kimse sana shell kullanma demiyor. Ben kendi adıma konuşuyorum shell kullanmadım kullanmam. Castrol dan şaşmam.

Bu arada, motor yağın gidip en adisini kullanmadığın sürece motoruna gözle görülür bir zarar vermez. Kullandığın sigara gibidir. Yavaş yavaş zamanla aşındırır motorunu.

Bunun hesabını da kimseden soramazsın.

Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti fıratt » 26 Kas 2009, 01:06

daha yeni servise girdim antifiriz kırmızı ama uzerinde g12 yazmıyorLOL,servis itelemasyon yapıyor demkki şalgam koymuş olmasınlar antifiriz yerine acılı olsun birde googleda g12 yazınca hamburger çeşidi çıkıyor..

fıratt
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti cetin17 » 26 Kas 2009, 01:18

bir arkadaşım ben lpg takmam. arabanın motorunu bozuyor dedi. aracı ile 100 bin km yol yapsa şu şartlarda ortalama lpg kullanımından kaynaklanan 15 000 lira gibi bir kar elde ediyor. zaten aracı o fiyat
geçen seferde yağ değişiminde de 29 liraya alman malı axtor yağ koydum.
Türk malları daha pahalı.
70-80 liralık yağ kullanmam.
3 liralık miller içeceğime 2 liralık efes içerim. varsın midemi aşındırsın.
amacım polemik değil farklı bir bakış açısı. herkese selamlar.
Bir öyle şaşılası dünya ki burası, balıklar kahve içerken çocuklar süt bulamıyor. İnsanları sözle besliyorlar, domuzları patatesle... Nazım Hikmet RAN ...
Kullanıcı avatarı
cetin17
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: çetin
Arabanız: fabia elegance 101 / landirenzo lpg

İleti mayham85 » 26 Kas 2009, 01:25

herkes olayı çok yanlış anlıyor. ben size söyle izah edeyim. o sıvılardan birisini 195 65 15 lastik diye düşünün diğerinide 205 55 16 lastik gibi kimi gider michelin alır kimi gider lassa alır. yani bazı şeyler standardize edilmiştir buda onlardan birisi. adam g12 kodlu standardı sağlayan bir sıvı koy diyor ne marka koyarsan koy ona ne :)

ayrıca çok önemli bir konu var. antifriz sıvısının kimyasal yapısından dolayı pas çözücü özelliği vardır. muhtemelen bu kodların açılımı içindeki kimyasallardandr. eğer yanlış kodlu sıvıyı bir süre kullanır doğru kodluyu tekrar eklerseniz o dahada kötü. bu yüzden en başından beri doğru kodlu sıvıyı kullanmanız gerekir. yani olay motordaki malzemelerin korozyonu ve soğutma sıvısı kimyasal yapısı ile alakalı olacak şekilde belirlenmiş standarttan kaynaklanıyor diye düşünüyorum ben.

zira bir arkadaşım hyundai h100 minibüsüne seneler sonra antifriz koymak istediği zaman ona baya pahalıya patlamıştı. zamanla içindeki sıvı devir daim aksamına zarar vermiş ve antifriz gelince korozyon olan kısımlar çatır çatır delinmişti.
mayham85
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fantastik » 26 Kas 2009, 01:52

bunun değişim zamanı varmı arkadaşlar benim 2005 model üzerinde aynı duruyo antifiriz özellik kaybedermi?
fantastik
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir