yeni akü

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

yeni akü

İleti alibahadır26 » 02 Oca 2010, 22:41

arkadaşlar arabam fovorit 94glx daha bir ay olmadı yeni akü aldım arabaya 1 hafta binmim arabaya araba zor çalışıyor hemen şarza başlıyor neyde sorun olabilir birde arabada müzik tesisatı var ve ikinci bir amfi koycam arabaya bu akü yetmez herhalde ne yapama gerekiyor aküyümü değişeyim yoksa ikinci bir akü alıp bağlayabilirmiyiz elektrikçiler yaparmı bunu mzüik tesiatını ikici aküye vermek istiyorum bu konuda yardımcı olurmusunuz 

alibahadır26
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alpino » 02 Oca 2010, 22:57

ses sistemini yükselteceksen yüksek amperli akü kullanarak sorunu çözebilirsin.

bahsettiğin soruna gelirsek şarj dinamosunda sorun olabilir. motor çalışırken aküyü şarj etmesi lazım. eğer arızalandıysa veya yeteri kadar elektrik üretemiyorsa akünüz çabuk bitebilir. ya da bir ünite sürekli olarak elektrik tüketiyor olabilir. kaçak vs var mı araştırın. örneğin aracınıza ilk dokunduğunuzda elektrik çarpması falan oluyor mu? oluyorsa kaçak var demektir.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti gandak » 02 Oca 2010, 23:02

% 90 arabanda kaçak vardır arkadaş bir an önce elektrikçiye git yoksa yeni aldıgın aküde gider.
gandak
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: adil tarakcıoğlu
Nereden: Denizli
Arabanız: favorit 94 glx

İleti alibahadır26 » 02 Oca 2010, 23:11

kaçak varmı bilmiyorum arbanın çalışmama gibi sıkıntısı yok geçenlerde arabay bir hafta binmemiştim sonra arabay bindim çalıştırmadan teyibi çalıştırdım malum teyip amfi tesisat hepsi birden açılıyor sonra marş yapim derken teyşp falan kesimeye başladı sonra teyibi kapattım araba rahat çalıştı demem şu ki acaba akümü yetmiyor mutlu akü 60 amper daha büyük bir akümü almam gerekiyor malum kış ayı farlar kalolifer sisler tesiat hepsi birden çalışıyor yetmiyormu birde arabaya ikinci bir amfi alıcam nasıl olcak bilmiyorum bu konuda yardım istiyorum iknci bir akü nasıl bağlanır bağlanırmı yoksa yüksek güçte bir akümü almak gerekir kaçağada baktırıcam ama araba komple sıfır motordan yeni çıktı pek sanmıyorum öyle bir şey olduğunu bügüne kadar yoktuı böyle bir sıkıntı tesiat takınca ve kışa girerken bu sıkıntı başladı 
alibahadır26
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alpino » 02 Oca 2010, 23:13

sana yüksek amperli akü lazım. ama durup dururken akü şarj değeri düşüyorsa ya şarj dinamosu arızalıdır ya da kaçak vardır. arıza veya kaçak olmadığından emin olduktan sonra profesyonel bir yerden yardım alarak alman gereken aküyü bulabilirsin.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti alibahadır26 » 02 Oca 2010, 23:28

yardımın için sağol önce kaçağa ve şarz dinamosuna baktırim eğer onlarda sağlamsa ve kaçak yoksa artık yüksek bir akü alıcaz anlaşılan peki yüksek akü bu arabaya zararı olurmu alternatör ile ilgili sıkıntı olurmu mesela 100 amper üzeri bir akü alsak sıkıntı yaratırmı
alibahadır26
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti gandak » 02 Oca 2010, 23:49

valla kardeş benim arabada tesisat falan yok ben sadece kışın sorun yaşamayayım diye 72 ah akü aldım mutlu.he elektrikçi bu kadar büyüğe gerek yoktu dedi ama zararıda olmaz dedi.sende ona göre bence 72 ah akü yeter ama yinede elektrikçine sor derim...
gandak
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: adil tarakcıoğlu
Nereden: Denizli
Arabanız: favorit 94 glx

İleti alibahadır26 » 03 Oca 2010, 00:19

neyse karar verdim eğer arçata bir sorun yoksa 12 VOLT 90 AH MUTLU AKÜ BATTERY silver serisi bu aküsü alıcam ikinci aküye gerek kalmaz herhalde o zaman tek korkum alternatör bu konuda nette bir çok tartışma var hadi hayırlısı elektirkçiye bi soralım ne dicek

alibahadır26
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alibahadır26 » 13 Oca 2010, 01:05

arkadaşlar aküyü bu hafta alıcam fakat 60 ah olması lazım herhalde favoritin ben 90 ah akü alırsam bunun alternatöre zararı olmazmı yani şarz dinamoasunu deiğiştirsek daha yüksek şarz dinamosu varmı favoritin yani 80 veya 100 ah a kadar ben 90 ah akü alınca nasıl olcak bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim ne yapıcağımı şaşırdım birde ikinci bir amfi bağlıcam arabay bu şekilde gözüm hiç kesmiyor bu sabah yağmur vardı kalorifer sisler farlar arka cam buğu silecekler ve tesisat son ses müzik sesi kesilmeye başladı bu konuda yardımcı olucak yokmu nası bir akü almam lazım veya yüksek akü alırsam 100 ah lık alternatöre bi zararı olurmu
alibahadır26
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alibahadır26 » 13 Oca 2010, 01:39

güncel
alibahadır26
Yeni Üye
Yeni Üye

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir