Yeni VW yağ standartları 504.00 ve 507.00

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Yeni VW yağ standartları 504.00 ve 507.00

İleti goksu » 13 Oca 2010, 19:35

Görece yeni VW yağ standartları olan 504.00(benzinli) ve 507.00(dizel), EURO IV emisyon

sistemine sahip olan benzinli araçlarda ve partikül filtresine sahip dizel araçlarda kullanılması

öneriliyor. Yeni standartlar daha düşük kükürt, fosfor ve kül içeriğine sahip. Aşağıdaki

grafiklerde daha önceki benzinli ve dizel standartları olan 502.00(benzinli) ve 505.01(dizel) ile karşılaştırmalar görülmekte.

goksu
CLASSIC
CLASSIC

İleti Satli » 13 Oca 2010, 20:27

geçmiş dönem içerisinde forumda bu konuda oldukça uzun bir açıklama yazdım.bazı arkadaşlar dalga geçmeye kalktı okuyup araştırıp bilgi sahibi olmadıkları için benim dayım yağ toptancısı falan filan gibi cevaplar yazdılar.bense kimsenin reklamını yapmadım çünkü bu spesifikasyonları karşılayan tek yağ şu anda servisler dışında mobil 1 ESP formula markalı yağ.o kadar araştırdım Castrolün ana distrübütörünü aradım (İstanbulu) bahsettiğiniz spesifikasyondaki yağlar TÜRKİYE' de mevcut değil dediler. BP de yok ELF de yok shell de yok millet bellemiş castrol 10-40 magnatec ve 5-40 castrolü yağı doldur doldur devam et.halbuki el kitabı vw onaylı uygun spesifikasyonlu yağ kullanın diyor.niçin çünkü pahalı bir parça olan katalizörün uzun ömürlü olması ve düşük emisyon için.ayrıca yakıt sisteminin enjektörlerin kurumlanmaması için ancak insanlarımız kulaktan dolma sanayide ne bulursa ucuz pahalı araştırmadan emin olmadan ticarethanelerin esiri oluyor.marka önemli değil hepsi dünya standartlarında üretim yapıyor ancak uygun spect yağ olması önemli.birde İstanbul oto fuarında Motul marka yağ görmüştüm bu spect de vw uyumlu yağı mevcut.bizim firmalar marka ile anlaşıp varille alıp toplam karlarını artırıyor. sanayidekilerde ustasından ne gördüyse onu uyguluyor okuma araştırma kendini geliştirme yok maalesef.ben başından beri 2006 triptronik okyaviama titizlikle arayıp bulup garanti kapsamındayken bile uygun yağı doldurttum şu an 74000.km de çok şükür hiç bir sıkıntı  sorun yaşamadım.ilk günkü gibi temiz ve 1 gram dahi eksiltme yok dünya markası mobil 1 esp formula 5-30 şiddetle tavsiye ederim her ilimizde toptancısı var.reklama ihtiyacı yok bilenler zaten biliyor.kazasız sağlıklı sürüşler dilerim.
Kullanıcı avatarı
Satli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Salih Fikret Atlı
Nereden: Antalya
Arabanız: Seat Leon TDI DSG, Seat İbiza Cupra

İleti ihsan » 13 Oca 2010, 21:10

vay bunları bılmıyordum arkdaslar cok tesekkurler bılgıler ıcın her ikinizede
Kullanıcı avatarı
ihsan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ihsan ACAR
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia special 1.4 16v 101hp

İleti iceman70 » 13 Oca 2010, 21:58

bende castrol denedim hiç memnun kalmadım.O yüzden mobile geçtim sabah çalışırken bile inanılmaz fark var ve hele motor ısınınca farkı fark ediyorunuz.Bence mobil sonuçta mercedes kullanıyorsa vardır bir bildiği hatta adamlar yıllar öncesinden bu magnatec dedikleri olayı bulmuşlar ama hiç reklam yapmamışlar castrol gibi
iceman70
CLASSIC
CLASSIC

İleti goksu » 13 Oca 2010, 22:29

[quote="Satli"]geçmiş dönem içerisinde forumda bu konuda oldukça uzun bir açıklama yazdım.bazı arkadaşlar dalga geçmeye kalktı okuyup araştırıp bilgi sahibi olmadıkları için benim dayım yağ toptancısı falan filan gibi cevaplar yazdılar.bense kimsenin reklamını yapmadım çünkü bu spesifikasyonları karşılayan tek yağ şu anda servisler dışında mobil 1 ESP formula markalı yağ.o kadar araştırdım Castrolün ana distrübütörünü aradım (İstanbulu) bahsettiğiniz spesifikasyondaki yağlar TÜRKİYE' de mevcut değil dediler. BP de yok ELF de yok shell de yok millet bellemiş castrol 10-40 magnatec ve 5-40 castrolü yağı doldur doldur devam et.halbuki el kitabı vw onaylı uygun spesifikasyonlu yağ kullanın diyor.niçin çünkü pahalı bir parça olan katalizörün uzun ömürlü olması ve düşük emisyon için.ayrıca yakıt sisteminin enjektörlerin kurumlanmaması için ancak insanlarımız kulaktan dolma sanayide ne bulursa ucuz pahalı araştırmadan emin olmadan ticarethanelerin esiri oluyor.marka önemli değil hepsi dünya standartlarında üretim yapıyor ancak uygun spect yağ olması önemli.birde İstanbul oto fuarında Motul marka yağ görmüştüm bu spect de vw uyumlu yağı mevcut.bizim firmalar marka ile anlaşıp varille alıp toplam karlarını artırıyor. sanayidekilerde ustasından ne gördüyse onu uyguluyor okuma araştırma kendini geliştirme yok maalesef.ben başından beri 2006 triptronik okyaviama titizlikle arayıp bulup garanti kapsamındayken bile uygun yağı doldurttum şu an 74000.km de çok şükür hiç bir sıkıntı  sorun yaşamadım.ilk günkü gibi temiz ve 1 gram dahi eksiltme yok dünya markası mobil 1 esp formula 5-30 şiddetle tavsiye ederim her ilimizde toptancısı var.reklama ihtiyacı yok bilenler zaten biliyor.kazasız sağlıklı sürüşler dilerim.[/QUOTE]
Salih kardesim,
Maalesef bizim Turk insani okumayi arastirmayi sevmez, bilgiyi kulaktan dolma, zahmetsizce

almayi tercih eder. Şu forumda "Şahinle kaç bastınız" topiğine yüzlerce insan cevap yazar,

ama siz uğraşır bir araştıma yapar yayınlarsınız, 3 kişi yorum yazar, onlarda laf olsun diye

yada dalga geçer.

Gerçekten de bu standartları karşılayan Türkiyede bulabileceğimiz başlıca yağ Mobil1 ESP

formula 5W30. Gelecek bakımda ben de bu yağı kullanmayı düşünüyorum.

goksu
CLASSIC
CLASSIC

İleti Satli » 14 Oca 2010, 00:02

eyvallah abiciğim kesinlikle tavsiye ederim farkı kesinlikle hissedersiniz benim tavsiyemden çok üretici almanların ne kadar sağlamcı olduğu malumunuz hiç şüphesiz.sağlıklı kazasız sürüşler
Kullanıcı avatarı
Satli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Salih Fikret Atlı
Nereden: Antalya
Arabanız: Seat Leon TDI DSG, Seat İbiza Cupra

İleti RoadFighter » 14 Oca 2010, 00:51

Bilgilendirme için teşekkürler goksu ve satli
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara

İleti lazianke » 14 Oca 2010, 01:50

[quote="Satli"]bense kimsenin reklamını yapmadım çünkü bu spesifikasyonları karşılayan tek yağ şu anda servisler dışında mobil 1 ESP formula markalı yağ.o kadar araştırdım Castrolün ana distrübütörünü aradım (İstanbulu) bahsettiğiniz spesifikasyondaki yağlar TÜRKİYE' de mevcut değil dediler. BP de yok ELF de yok shell de yok [/QUOTE]
aynı sıkıntı ilk zamanlar 505 01 de de vardı. çeşitlilil azdı ve bulunamıyordu. hatta elf in solaris lsx 5/30 u 505 01 i karşılıyordu ama türkiyede yoktu. benim sevdama özel servis ustam bir kereliğine buldu. şimdi gene kayıp ama castrol-shell artık kolay bulunuyor. bu yağlar da ileride kolay bulunacaktır...
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti Cihan_06 » 07 Mar 2010, 15:09

Fabia 16v 1.4 Benzinli 2007 model aracımın kullanma kılavuzundaki motor yağı, fren hidroliği ve antifiriz değerleri..

YAĞ
ACEA A2 veya A3   3.2 litre
VW 501 01
      502 00
      504 00

FREN HİDROLİĞİ
FMVSS 116 DOT4

ANTİFİRİZ
TL-VW 774F (Leylak renkli)

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Yağ olarak 10*40 mu alacağız?...
Fren hidroliği nasıl boşaltılır ?...
Antifiriz nasıl boşaltılır..?..

teşekkürler...
Cihan_06
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: Fabia classic 2007

İleti maozkan64 » 07 Mar 2010, 20:01

Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim, yağ değişiminde ben de mobil 1 kullanacağım.
Octavia Collection 2004
Kullanıcı avatarı
maozkan64
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Mehmet Alaeddin ÖZKAN
Nereden: Kayseri
Arabanız: Octavia Collection 2004

İleti Cihan_06 » 08 Mar 2010, 15:39

Cihan_06
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: Fabia classic 2007

İleti erdemguner35 » 02 Tem 2010, 10:02

Dizel motor için önerilen hangisi acaba o da aynımı mobil1?

"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk

erdemguner35
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDEM GÜNER
Nereden: Manisa

İleti nolies » 02 Tem 2010, 10:37

erdemguner35 yazdı:Dizel motor için önerilen hangisi acaba o da aynımı mobil1?

volkswagenin 1.4 tdi pd motorları için önerilen yağ hala 505.01 dir . 507.00 değil yani

ben şu anda seat cordoba 1.4 tdi aracımda 505.01 i sağlayan castrol edge 5/40 turbo dizel yağ kullanıyorum.

1.9 tdi motorlar için önerilen yağ hala 505.01 dir. 507 değil.

Yeni çıkan tdi cr (common rail) motorlar için yağ standartı 507.00 dir.
nolies
CLASSIC
CLASSIC

İleti murat11h1 » 02 Tem 2010, 11:28

Farklı yağa geçince köpürme olur diyorlar ne kadar doğrudur.Deneyeniniz var mı?
Kullanıcı avatarı
murat11h1
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Murat
Nereden: Çorum
Arabanız: Fabia 2005 101Hp Special

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir