Direksiyon titremesi

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Direksiyon titremesi

İleti yonetici » 12 Ekm 2005, 01:19

Seyir halinde iken belli bir hız aralığında direksiyonunuzda anormal bir titreme ile karşılaşabilirsiniz. Bu durum bir balans bozukluğunun göstergesi olabilir. Aracınızı rot-balans hizmeti veren bir yere götürüp balans ayarını kontrol ettirin. Bu durum jantlarınızın eğrilmesinden de kaynaklabileceği için gerekli görüldüğü taktirde jantlarınıza pres uygulanabilir. Bu işlemlerin ardından muhtemelen size birlikte teste çıkmak önerilecektir. Bu yapılmasa bile kendiniz aracınızın direksiyonun titreme yaptığı hız aralığında bir test sürüşü yapın. Sorun devam ediyor ise rot-balans işleminizi uygulayan usta ile tekrar görüşün. Kendi yaptığı işlemle ilgili bir kusur olup olmadığına gözatsın. Eğer kendinden kaynaklı bir kusur yok ise aracınızın yürüyen asamının kontrolü için acilen bir servise gitmelisiniz. Ayrıca aracın rot-balans kontrolünü her 5.000 km de bir kontrol ettirmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti Trex » 07 Mar 2006, 13:03

peki bu dıreksıyon tıtremesı kar lastıklerındende olabılırmı aracımla 80 km hıza geldıgımde dıreksıyon tıtremeye baslıyor kafam karıstı kar lastıgındenmı yokta balans ayarındanmı acaba

Trex
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 07 Mar 2006, 23:28

Kar lastiği aracınız için önerilen uygun bir ebatta olmayabilir. Zaten normal lastikleriniz jantlardan çıkarılıp kar lastikleri takılınca lastikçinizin balans yapması gerekir. Böyle bir ayrıntıyı atlayacak bir lastikçi olduğunu sanmıyorum ama düzgün bir balans yapılmamış olabilir. Yada balans için kullanılan kurşun ağırlıklar kış şartlarınında etkisiyle kopup düşmüş olabilir. Kar lastiklerinin hız sınıfları yüksektir gerçi en düşük hız sınıfının J->100km/s olduğu düşünülürse günümüzde azami sürati 80km/s olan bir lastik yok. Bundan dolayı titreme kar lastiğine özel bir durum gibi görülmüyor önce bir rot-balansçıya gitmenizi öneririm.

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti 34SCU59 » 27 Tem 2008, 15:54

[quote="?"]

Kar lastiği aracınız için önerilen uygun bir ebatta olmayabilir. Zaten normal lastikleriniz jantlardan çıkarılıp kar lastikleri takılınca lastikçinizin balans yapması gerekir. Böyle bir ayrıntıyı atlayacak bir lastikçi olduğunu sanmıyorum ama düzgün bir balans yapılmamış olabilir. Yada balans için kullanılan kurşun ağırlıklar kış şartlarınında etkisiyle kopup düşmüş olabilir. Kar lastiklerinin hız sınıfları yüksektir gerçi en düşük hız sınıfının J->100km/s olduğu düşünülürse günümüzde azami sürati 80km/s olan bir lastik yok. Bundan dolayı titreme kar lastiğine özel bir durum gibi görülmüyor önce bir rot-balansçıya gitmenizi öneririm.

[/QUOTE]

EVET KIŞ LASTIGI TAKINCA OLCULER VE HAVA BSINCI DEĞİŞİK OLUYOR
NEW İBİZA CUPRA 2013 YEARS..
34SCU59
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Barbaros ÇAKIR
Arabanız: 2011 FORD C-MAX TİTANYUM X 1.6 TDCİ

İleti airforce » 08 Ekm 2008, 05:01

bende 180 den sonra titreme var neden sizce
airforce
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 08 Ekm 2008, 10:21

[quote="airforce"]bende 180 den sonra titreme var neden sizce
[/QUOTE]

180 'den hızlı gitmeyecek bir arabanız olabilir mi?

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti airforce » 13 Ekm 2008, 19:03

yok ben ciddiyim şaka yapmıyorum  bende superb var eğer skoda kullanıyorsanız onların manuel olanların özelikle nasıl gittigini bilirsiniz sanırım. neyse ben sadece neden olabilir sorusunu yöneltmiştim arkadaşlara 
airforce
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti erbilgs » 13 Ekm 2008, 19:05

benim arkadaşta passat var... 210 la giderken tık yok arabada
erbilgs
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti airforce » 13 Ekm 2008, 19:08

sanırım güzel haberi aldım ön lastık hafifen balon yapmış o hızlara ulaştığınızda  titremeyi hissettirmiş 
airforce
Yeni Üye
Yeni Üye

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir