KARDA ARABA KULLANMANIN İNCELİKLERİ

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

KARDA ARABA KULLANMANIN İNCELİKLERİ

İleti zurna1788 » 23 Oca 2010, 01:25

herkese merhaba karlı havalarda araba kullanırken dikkat edilmesi gereken pif noktalar nelerdir acaba. hiç kar tecruben olmadığı için merak ediyorum. daha doğrusu hayatım boyunca hiç karlı bir memlekette bulunmadım :))) teşekürler. saygılar...

Var olduğun için değil,hayallerin ve hedeflerin için yaşa...
Kullanıcı avatarı
zurna1788
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Em-Ka
Nereden: Adana
Arabanız: Skoda Fabia 2001 68 hp ( SATILDI )

İleti Balki, Burak » 23 Oca 2010, 01:26

Hiç kullanmamak en iyisi :d bildigim tek şey 2. viteste gitmek gerekiyormuş.
Kullanıcı avatarı
Balki, Burak
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Burak BALKI
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Peugeot 306

İleti zurna1788 » 23 Oca 2010, 01:27

2. vites... evet başka :)
Kullanıcı avatarı
zurna1788
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti taner_octavia » 23 Oca 2010, 01:32

ani sekilde fren gaz ve direksiyon hareketlerinden kacınmak :) gerekmedikce frene basmamak.vites kuculterek durmak 1nci vitese kadar dusurerek durdugumu hatırlıyorum.ama abs olunca biraz daha rahat oluyo.tecrubelerime dayanarak...
Octavia'ya hayranım , Elegance hastayım :)
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Taner Semercioğlu
Nereden: Bursa
Arabanız: Kia Sportage

İleti ufuk05 » 23 Oca 2010, 01:33

sert firenaj yapmıcaksın.Fren mesafesi uzun olacağı için takip mesafesini iyi yap.En iyisi boş bi yer varsa git orda oyna arabayla.Choice la kar deneyimim olmamıştı.Şuan burası -5 derece heryer buz ve sabahtan beri dinmeyen kar yağışı var şimdi test surusunden geldim sonuc choice keçi gibi valla yolda bırakmıyor.Babamda passat fsi var yolda kaldığı için çıkamadı.Şimdi benim arabayı aldı oda denemeye çıktı :D
ufuk05
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti zurna1788 » 23 Oca 2010, 01:36

karda araba kullanmakmı daha zor buzla kaplı yoldamı.yoksa ikiside aynımı... adanaya hiç kar yağmaz bilirsiniz. ama işte ilerde birgün acil birşey olurda kar yağan biryere gitmek zorunda kalırsam acemilik çekmeyeyim diye soruyorum...
Kullanıcı avatarı
zurna1788
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti sonertevfik » 23 Oca 2010, 01:43

KARDA ÇOK ZORDA KALMADIKÇA ARACINA BİNMEYECEKSİN, DİĞER TAŞITLARI (TAKSİ, OTOBÜS VB.) KULLANACAKSIN HEPSİ BU... EMRE KARDEŞİM ÇOK ZEVKLİ OLUYOR AMA YİNEDE KARDA KULLANMAMAK GEREKİYOR... 
BİZ OSMANLIYIZ... ÇOK ÖZLÜYORUZ...
sonertevfik
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Soner Tevfik
Arabanız: Skoda Felicia GLX-İ

İleti ufuk05 » 23 Oca 2010, 01:49

yerler buz üstü kar.GEnel kural gaza yuklenme sert fren ve ani direksiyon çevirme yapma elinden geldiğince motor freniyle yavaşla.Ama uygulamayla daha iyi kavrarsın.İlk kar deneyimimi bi korku sarıyor bildiklerin aklına gelmez.Tecrübeli olmak daha faydalı

ufuk05
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti taner_octavia » 23 Oca 2010, 01:49

buzda araba kullanmak daha tehlikeli cunki kaymaya baslıyo araba ve sen farketmiyosun normal gidiyomus gibi geliyo ama karda oyle degil bi nevi camurda ilerler gibi en azından gorebiliyosun :)
gercekten karda araba kullanmak zevkli oluyor :)
Octavia'ya hayranım , Elegance hastayım :)
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Taner Semercioğlu
Nereden: Bursa
Arabanız: Kia Sportage

İleti zurna1788 » 23 Oca 2010, 01:51

allah göstermesin kaza olayını düşünmek bile istemiyorum...
Kullanıcı avatarı
zurna1788
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ufuk05 » 23 Oca 2010, 01:54

araba kullanmaya karlı sisli bol virajlı bi dağı çıkarak öğrendiğim için hava şartlarından hiç korkmam.Dışarda felaket hava var evde oturamadım çıktım arabayla oynamak istedim bayada guzel oluyor.ARabayı okuyarak değilde uygulamayla yaşayarak öğrenirsen hiç bi korkun kalmaz

ufuk05
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti zurna1788 » 23 Oca 2010, 01:56

haklısın ufuk abicim... yaşayarak öğrenmek en güzelidir...  ama ön bilgide tabiki gerekli :)
Kullanıcı avatarı
zurna1788
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti alpino » 23 Oca 2010, 02:05

1. ani hızlanma ve frenajdan kaçın
2. fren mesafesinin uzayacağını aklından çıkarma
3. gaza bastığında aracın patinaj yapmadan hızlandığı; vites küçülttüğünde ise lastikleri kilteyecek kadar yüksek kompresyon oluşturmayacak bir vites seçmelisin
4. araç kaymaya başlarsa debriyaja bas ve direksiyon ile toparlamaya çalış. fren veya gaza asla dokunma.
5. kalkışlarda patinajdan kaçınmak için 2. vitesi kullan. gaz-debriyaj ayarını çok hassas yap ve yavaşça direksiyon hareketleri ile aracın yola tutunmasını sağla.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti murat11h1 » 23 Oca 2010, 02:32

Buzlu ve karlı zeminde araç nasıl kullanılırmış uzmanından dinleyelim: http://www.uzmantv.com/buzlu-zeminde-ar ... ek-gerekir
Kullanıcı avatarı
murat11h1
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Murat
Nereden: Çorum
Arabanız: Fabia 2005 101Hp Special

İleti frostbite19 » 23 Oca 2010, 03:41

teşekkürler güzel anlatmış uzmanımız bu vidyoda

Kendi tecrübelerimden yola çıkarak benim de eklemek istediğim bir şey var!

Kar, yağmur, buz gibi aracımızın tutunmasından emin olamadığınız koşullarda, olumsuz bir durumla karşılaşmadan önce aracın tutunmasını sınamak için mutlaka bir iki hareket yapın!!

Ben hep yaparım, önümde arkamda araç olmadığı sürece tabii!!!

Biraz frene yüklenerek deneyebilirsiniz örneğin.

Bu şekilde aracınızın tutunma sınırının farkında olmuş olur, ona göre davranırsınız.

?Life is a tale told by an idiot

-- full of sound and fury,

signifying nothing.?

William Shakespeare
Macbeth Act 5, scene 5, 19?28
Kullanıcı avatarı
frostbite19
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Fahri
Nereden: Konya
Arabanız: Octavia Ambiente Combi 2004

İleti BÜLENT BARAN » 23 Oca 2010, 17:18

arkadaşlar bira 10 yıllık ağır vasıta şöförü olarak deneyim ve tecrübelerimi siz dostlarımla paylaşayım.ilk önce karlı ve buzlu havalarda lastik basıncı çok önemlidir.lastklerimisin havabasıncını düşürmeliyiz.örneğin benim feliaceminki30bardı 25 düşürdüm.tabiaracım boşhali.bu çok önemli.inik lastik karda ve buzda hadaiyi yoltutarve kayma olasılğı çok azdr.karlı havalarda yavaş gidilmeli.2 veya3 viteste trafiğin akışına göre.anigaz ve fren kesinlikle yapılmamalı.en önmlisi önümüzdeki araçla takip mesafemiz bayağı 50 60 mt olmalı.yakın takipte kaçınılmalı.aracımız kaymaya başladığında direksiyouu aracın kaydığ yöne kırmalı frene kesinlikle basılmamalı gazdan ayağımızı çekip 3 veya4 snyedegaza çok azşekilde bastığımızda araçımız kendini toplar...

Kullanıcı avatarı
BÜLENT BARAN
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: feliace

İleti hakanerdogan » 23 Oca 2010, 17:30

Lastik basıncının düşürlmesi olayı antika bir yöntem.

Günümüz kar lastikleri kenarından ortasına kadar çok güzel hesap edilmiş mühendislik harikası desenlere sahiptir. Basıncını düşürdüğünüz takdride jant şeklinden yola çıkarak mantıken lastiğin kenar kısımları yere basacak, orta ksımı içeri doğru havaya kalkacak yada orta kısmındaki basınç düşecektir.

Böyle bir durumda lastiğin sırt deseninin bel kemiğini oluşturan orta kısmının zaafiyet yaşaması tutunmayı azaltacak, lastik indirmek verimsiz bir olay haline gelecektir.

Her zaman için üreticinin belirttiği basınç değerlerinde kullanınız aracını. Onlar oraya bir iki deneme ile değil, uzun uğraşlar araştırmalar sonucu yazılıyor, bunu hesaplayanlarda işe ömürlerini vermiş mühendislerdir.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti kobalt » 23 Oca 2010, 17:38

Kar ve buzlu yollarda Lastik basıncını asla ama asla DÜŞÜRMEYİN.Düşürürseniz lastik tabanınızın ortası içeriye göçecek ve yola tutunan yüzeymiktarı düşecek dolayısıyla daha çabuk kayacaksınız.

Fren yapmamak gibi bir lüksünüz yok,mecburen frene basmanız gerekecek ama bu anlarda fren pedalına ne kadar yumuşak basarsanız o kadar iyi,kar ve buz kaplı bir zeminde panik fren deneyimi yaşayıp sağlam olarak eve gitmeniz gerçekten şansa kalmış birşey.

Ayrıca en önemli tavsiyem,kar lastğiniz yoksa lütfen karda araç kullanmaya kalkmayın.Normal lastikleriniz soğuk günlerde çok daha fazla sertleşecek ve çok daha kolay kayacaktır.

Kar üzerinde hiçbir zaman 70 km hızı geçmeye kalkmayın,bu deneyim size çok pahalıya mal olur.

Motor komprasyonuna çok fazla güzenip dimdik bir yokuş inerken yumuşka fren yapmazsanız o komprasyonun sizi ani bir kaymaya bırakabileceğini hep düşünün.

Sebep ne olursa olsun asla herhangi bir aracı 150 metreden aşağı takip etmeyin,ya geçin veya durup uzaklaşmasını bekleyin,kışın kazaların çoğu öndeki aracın riskini alıp onu takip etmeye çalışan sürücüler yüzünden oluyor,öndeki araç uzun süre arkasında olan bir aracıda takip etmek için sürüş sırasında önünden çok arak tarafla ilgilenmek zorunda kalıyor ve gerektiği an fren yapmak,şerit değiştirmek gibi rutinlerinde teredüte düşüyor,bu yüzden yakınına sokulduysanız sollayın,arkasında kaynak yapmayın.
kobalt
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir