Trafik Sigortası Hakkında - Önemli

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Trafik Sigortası Hakkında - Önemli

İleti goksu » 25 Oca 2010, 16:44

Yakın zamanda eşimin aracını satıp daha yeni model bir araç aldık. Eski aracımızın kaskosu vardı, onu yeni aracımıza sorunsuz devrettik. Buraya kadar sorun yok. İş trafik sigortasına gelince, sigortacım bana eski aracımızın trafik sigortasını yeni araca devredemeyeceğimizi, sıfırdan poliçe düzenlenmesi gerektiğini söyledi, tabi bende çaresiz kabul ettim. Yeni trafik sigorta poliçesi düzenledik, fiyat 235TL. Fiyat bana biraz pahalı geldi. Halbuki eski aracımızın trafik sigorta poliçesi 160TL idi ve %15 hasarsızlık indirim kademesindeydi. Bu hakkımız göz göre göre kayboluyordu.

Sonraki günlerde bu konu benim kafama takıldı ve trafik sigorta mevzuatını araştırmaya başladım. Derken şu dokümana rastladım:

Orada Madde 11 dikkatimi çekti:

MADDE 11 –  İşletenin ve aracın değişmesi
(2) İşleten, sahip olduğu yeni araca ilişkin bilgileri sigorta şirketine bildirir. İşletenin sahip olduğu hasarsızlık indirim hakkı aynı türdeki araçlar için devam eder. İşletenin farklı araç türünde bir araç edinmesi halinde mevcut sözleşme feshedilerek yeni bir sigorta sözleşmesi düzenlenir. Mevcut sözleşmesine prim indirimi uygulanan işleten için düzenlenecek yeni sigorta sözleşmesine 5 inci maddenin ikinci fıkrası hükmü uygulanır. Mevcut sözleşmesine prim artırımı uygulanan işletenin düzenlenecek sigorta sözleşmelerine uygulanacak prim basamağı, kaldığı yerden devam eder.

Bu maddeye göre indirim hakkımın devam etmesi gerekiyordu. Hemen sigortacımın yanına gidip ona durumu anlattım ve bu maddeyi gösterdim. Önce itiraz etti, bu dokümanın eski olabileceğinden falan bahsetti. Konuyu sigorta şirketinin bölge müdürlüğüne sormaya karar verdi. Netice benim lehime oldu. Sonuç olarak, yeni düzenlediğimiz 235TL lik poliçeyi iptal ettik, eski poliçeye yeni aracın bilgilerini zeyilname ile işledik. Bir nevi kaskoda yapılan işlemin aynısı oldu. Ben de 235TL lik bir külfetten kurtulmuş oldum.

Benzer durumdaki arkadaşlar, lütfen hakkınızı arayın, çünkü sigorta şirketleri hemen yeni poliçe düzenlemek istiyorlar.

goksu
CLASSIC
CLASSIC

İleti agros » 25 Oca 2010, 16:49

bilgi için tesekkurler. hak arama konusuna gelince tamamen size katılıyorum. 3'e 5'e bakmayıp hakkımızı aramamız lazım. bu şekilde ne kadar haksız kazanc sağlanıyor anlatmakla bitmez...!
Kullanıcı avatarı
agros
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Antalya
Arabanız: 2011 Toyota Corolla 1.33 Comfort Dual VVT-i

İleti mbarman » 25 Oca 2010, 16:53

aslında bu sigorta acentalarının bir uyanıklığı. sonuçta kestikleri her yeni poliçeden pirim alıyorlar. benzer özelliklerdeki araçlar için hem kasko hemde mali mesuliyet yani sigorta poliçesini aktarma hakkınızı kullanın. yapmıyorlarsa başka acentaya gidin.
ÖMÜR DEDİĞİN BİR GÜNDÜR, O GÜN BUGÜNDÜR
Kullanıcı avatarı
mbarman
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mehmet
Nereden: Kırklareli
Arabanız: SEAT LEON 1,6TDİ CR DSG STYLE BEYAZ 2011

İleti RoadFighter » 25 Oca 2010, 17:07

Benim de merak ettiğim bir konu idi bu. Kasko devredillirken trafik sigortasının devredilememesi saçma geliyordu bana.

Demek ki trafik sigortası da yeni araca devredilebiliyor.

Bilgilendirme için teşekkürler.

Not:
Forum ortamı hep soru sorma yeri değildir,aynı zamanda bu tarz tecrübelerin paylaşım alanıdır da.

Üstüne alınmak isteyenlere ithaf olunur.

Bu tarz konuların da sabitlenmesi gerek ama nerde?!

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara

İleti hetepe » 25 Oca 2010, 17:13

Paylaşım için teşekkürler, bu ve bunun gibi konuların bence de sabitlenmesi gerekli...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti goksu » 25 Oca 2010, 17:50

Arkadaşlar ayrıca bir madde daha var: Buna göre indirim hakkınız geriye doğru 730 gün boyunca korunuyor. Yani aracınızı sattınız, mevcut poliçeniz iptal oldu. Derken 1 yıl sonra yeniden araç aldığınızda, eski poliçenizdeki indirim hakkınız devam ediyor (730 dolmadığı için). Bu da önemli bir madde.

Araç işleteni sıfatının kaybedilmesi
MADDE 10 –
(1) Araç işleteni sıfatını kaybedenler, durumu belgeleyen evrakı sunmak kaydıyla;
a) İki yıl (730 gün) içinde kullandıkları aynı araç türünde başka bir aracın işleteni olarak yeni bir sigorta yaptırırlarsa, 9 uncu madde kapsamında otuz gün içinde sigorta yaptırma yükümlülüğünü yerine getirmiş olmaları şartıyla, hasarsızlık indirimi haklarını devam ettirirler. Bu işletenler için iki yıllık (730 gün) süreyi aştıktan sonra yapılacak sigorta sözleşmelerine, 9 uncu madde kapsamında otuz gün içinde sigorta yaptırma yükümlülüğünü yerine getirmiş olmaları şartıyla 5 inci maddenin ikinci fıkrası hükmü uygulanır.
goksu
CLASSIC
CLASSIC

İleti abdullah » 25 Oca 2010, 19:18

öncelikle ali kardeşime  çok teşekkür ederim buradan bizi bilgilendirdigi için        bende birkaç ay önce 2004 fabiamı satıp 2005 almıştım sattıgım aracın sigortasından kalan sürenin ücretini bana iade edip yeni aracıma yeni poliçe düzenlediler ve bu sigortacıda heryıl sigorta işlemlerimi yapan arkadaşım demekki oda bilmiyor böyle olabilecegini ....

Kullanıcı avatarı
abdullah
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: 2005 fabia special gıranit gıri

İleti goksu » 25 Oca 2010, 19:42

[quote="abdullah"]

öncelikle ali kardeşime  çok teşekkür ederim buradan bizi bilgilendirdigi için        bende birkaç ay önce 2004 fabiamı satıp 2005 almıştım sattıgım aracın sigortasından kalan sürenin ücretini bana iade edip yeni aracıma yeni poliçe düzenlediler ve bu sigortacıda heryıl sigorta işlemlerimi yapan arkadaşım demekki oda bilmiyor böyle olabilecegini ....

[/QUOTE]
Eski poliçeniz kaç yıldır devam edegelen bir poliçeydi? Eğer bir kaç yıllık ise %10 veya %15

hasarsızlık oluyor. Hala düzelttirme şansınız var, uğraşırım diyorsanız.

Ben de 25 gün sonra düzelttirdim. Konuyu araştır et, derken bölgeden cevap bekle falan, nerdeyse 1 ay sonra düzeltme yapılabildi.
goksu
CLASSIC
CLASSIC

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir