TEK TIRNAK BUJİMİ YOKSA ÇİFT TIRNAK BUJİMİ?

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

TEK TIRNAK BUJİMİ YOKSA ÇİFT TIRNAK BUJİMİ?

İleti turuncuklu » 11 Şub 2010, 10:41

Selam arkadaşlar, forumdaki üstatlarım bi şey öğrenmek istiyorum.Çünkü biliyorumki en iyi cevabı burada bulacağım. Favomu 3 ay önce sattım ve yerine Hyundai aldım. Şimdi gelelim sorunuma Embarrassed
  2002 Model 1,5 GLS 16v Hyundai aracımı yeni aldım.Araç benzinli.
 Aracı ilk aldığımda 25 tllik (6,8 litre) benzinle 70 km yol gidiyordum.
Aracımı bakım için servise soktum ve üzerindeki bujiler çift tırnaklı
 şampiyon marka buji olduğunu gördük.Bu bujiler bu araca uygun değil
dediler ve bujileri söküp yerine NGK marka tek tırnaklı buji taktılar..
Bujiler takıldıktan sonra Aracım 25 tl lik (6,8 litre) benzinle 40 km gitti.
Arada uçum kadar fark var.
Benim sorum şu:1 - Arabama tekrar çift tırnaklı buji taktırsam aracım zarar görürmü?
                           2- Ayrıca Çift tırnaklı bujiler kaç yılında üretildi. 
  Beni bu konuda aydınlatırsanız bende doğru bir kararla ve gönül rahatlığıyla
arabama bineceğim.Emeği geçen herkese teşekkürler ve saygılar sunuyorum.

turuncuklu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti delidolu » 11 Şub 2010, 12:04

Savaş abinin sorusuna ben de ekleme yapmak istiyorum: Bizim octilerin de bujileri 3 tırnaklı. Şimdi bujideki bu tek, çift, 3lü tırnak durumlarının ne gibi +/- etkisi, yakıta, performansa olumlu/olmusuz ne gibi etkisi vardır acaba?
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti irfant » 11 Şub 2010, 12:11

Fabrikasyon üzerinde ne varsa onu takın derler, bir ara Onno Usta orijinalden farklı tırnak sayısının ateşleme zamanlasına olumsuz etki edeceğini yazmıştı diye hatırlıyorum.
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti Koray » 11 Şub 2010, 16:11

ben 30000 km de bujileri değiştirdim. içinden 3 tırnaklı ngk marka buji çıktı yerine 4 tırnaklı bosch marka buji takıldı herhangi bir sorun ya da yakıt harcamada artış olmadı.  forumda geniş bir biçimde konuşuldu ve şu sonuca varıldı: "yararı olur zararı olmaz" şimdilik bir zararı da yok dediğim gibi. ama özellikle bosch ürün yetkililerinden uygunluğunu sordum. ve bbz motor kodlu araçlara uygun olduğunu söylediler.  ayrıca sayın Savaş Coşar 25tl benzinle 40 km tam bir felaket yalnız aynı mikta benzinle 70 km de çok iyi sayılmaz. tabi bunu aracınızın yakıt harcama ve sizin kullanım özelliklerinizi bilmeden söylüyorum.
Koray
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 11 Şub 2010, 16:21

Bişey farketmez.

Ahmet Abiyle (AhmetH olur kendisi) bu konuyu konuşmuştuk. Ateşleme zamanında buji artık kaç tırnaklıysa, tüm tırnaklara kıvılcım atmıyor. Rastgele çakıyor hangisine giderse...

Hatta muhabbette bir espri yaptı; olurda artan tırnak sayısı yanma odasında yer kaplarda kompresyonu artırırsa....Big%20smile

Kaliteli herhangi bir buji takın en orjinalinden Wink
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti y.emre » 11 Şub 2010, 16:23

bosch marka tavsiye ederim.
Kullanıcı avatarı
y.emre
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: yunus emre yıldız
Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001Felicia- 2007 Era -2010 Rio-2007K2500-2010H100

İleti yarisci25 » 11 Şub 2010, 16:49

yakıt konusunda benim favoda bişe farketmedi bende audi 3 tırnak buji vardı o bujilerle 600 km yol gittim geldim yaktığı gazı litre ve fiyat olarak tuttum sadece gidişim fulledim 60 tl (şimdiki fiyat üzerinden söylüyorum) yaktı .aradan 2 hafta falan geçti bi sebebten dolayı bujileri değiştirdim tek tırnak taktım  aynı yolu aynı depoyla  ve aynı fiyatla gittim bişey farketmedi yani tek tırnakta az yakar çift veya üç tırnakta çok yakar gibi bişi olmadı sadece performansı  etkiliyor 3 tırnakta bayırlarda daha güzel çekiyor tekte öle değil bayılıo araba:)
yarisci25
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti turuncuklu » 11 Şub 2010, 16:53

[quote="Koray"]ben 30000 km de bujileri değiştirdim. içinden 3 tırnaklı ngk marka buji çıktı yerine 4 tırnaklı bosch marka buji takıldı herhangi bir sorun ya da yakıt harcamada artış olmadı.  forumda geniş bir biçimde konuşuldu ve şu sonuca varıldı: "yararı olur zararı olmaz" şimdilik bir zararı da yok dediğim gibi. ama özellikle bosch ürün yetkililerinden uygunluğunu sordum. ve bbz motor kodlu araçlara uygun olduğunu söylediler.  ayrıca sayın Savaş Coşar 25tl benzinle 40 km tam bir felaket yalnız aynı mikta benzinle 70 km de çok iyi sayılmaz. tabi bunu aracınızın yakıt harcama ve sizin kullanım özelliklerinizi bilmeden söylüyorum.
[/QUOTE]

Koray bey bbz motor kodlu araç hangileriki? Embarrassed

Hyundai forumunda araştırdığım kadarıyla 1,5 hyundailer benzinde ortalama km de 0,35-0,36 kş yakıyormuş.Benim öğrenmek istediğim tekrar o çift tırnaklı bujileri taktırayımmı? Anladığım kadarıyla zararı olmaz diyorsun.Doğrumudur?

ayrıca bu çift tırnak - 3 tırnak bujiler ne zaman piyasaya çıktı.İrternette araştırdım bir cevap bulamadımCry
turuncuklu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hetepe » 11 Şub 2010, 17:20

Ben 1991 de çift tırnaklı buji almıştım, demekki o zamandan beri var...
Sağlıksız bujinin yakıt tüketimine çok etkisi var ama 6,8 lt yakıtla70 km giderken 40 km ye de düşürecek kadar değil, sorunu başka yerlerde arayın bence...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti turuncuklu » 11 Şub 2010, 17:37

Engin bey araca başka bir işlem yapılmadı. Araca baktılar ve sadece bujilerin bu araç için olmadığını söyleyip orjinal ngk buji tek tırnaklı taktılar. Bujler değişeli 1 hafta oldu, yani uzun bir yolda yapmadım.
Sizce çift tırnaklı bujilerini tekrarmı taktırsam ne dersiniz araç zarar görürmü? Cry
turuncuklu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hetepe » 11 Şub 2010, 17:46

Başka marka arabalarda yıllarca kullandım, bir yararını ya da zararını görmedim, siz de bir zararını görmezsiniz.Takın, deneyin bence...(Buji kablolarının, distribütörün, ateşleme bobini ya da beyninin arızalı olmadığını varsayarak söylüyorum.)
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

İleti turuncuklu » 11 Şub 2010, 18:06

[quote="hetepe"]Başka marka arabalarda yıllarca kullandım, bir yararını ya da zararını görmedim, siz de bir zararını görmezsiniz.Takın, deneyin bence...(Buji kablolarının, distribütörün, ateşleme bobini ya da beyninin arızalı olmadığını varsayarak söylüyorum.)[/QUOTE]
Sizin tavsiyeleriniz benim için çok önemli.İlgi ve alakanız için sonsuz teşekkürler.Yarın gidip çift tırnak bujilerimi geri taktıracam.

Saygılar
turuncuklu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hetepe » 11 Şub 2010, 18:20

Kolay gelsin, umarım sorun çözülür...
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

İleti bolulu » 11 Şub 2010, 21:15

brısk marka deneyin ama önce sitesine girip aracınıza uygun olanı bulun derim
1.4 mpi comfort 68 hp 2001 lpg'li
bolulu
CLASSIC