Yağ kapağı AŞIRI KÖPÜK....!!!

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Yağ kapağı AŞIRI KÖPÜK....!!!

İleti emre_tokay » 14 Şub 2010, 01:52

Merhaba arkadaşlar yaklaşık 2 haftadır canımı sıkan bir olay ile boğuşuyorum.  Yağ kapağında aşırı köpük oluşuyor ilk kar yağdığı sıralarda farkettim ancak bazı yağların çok soğuklarda köpük yaptığını filan söylediler o yüzden bekledim bir süre. Dün 500km lik bir yol yaptım bursaya filan gittim geldim akşam araba dinlendi havalarda bu ara yazdan kalma gayet güzel.

Kapağı açıp baktığımda halen aynı  durumun devam ettiğini gördüm resimleri ekledim. Dün yolda 180kmye kadar bastım hararette herhengi bir sorun yok sadece lpg hortumundan kaynaklandığını düşündüğüm bir su eksiltme olayı var. Hortumdan damladığını gördüğüm için bu kanıya vardım. PO'dan aldığım 10-40 yağ kullanıyorum yorumlarınızı acil olarak bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Saygılar....

emre_tokay
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre TOKAY
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: A4 Octavia Elegance 2004 (SATILDI) Felicia GLXi

İleti hakanerdogan » 14 Şub 2010, 01:59

Yağa su karışıyor olabilir.

Veya condense yapıyordur içerde, sanayi tabiriyle "terleme." Sıcaklık farkından ötürü içerden nemleme yapıyordur yağ buharı yoğunlaşma şeklinde. Bu da neden olur. Gerçi ben hiç rastlamadım kendi aracımda.

hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti skodaizm » 14 Şub 2010, 02:04

Radyatör su kabında da eskiye nazaran renk değişikliği olmaya başladı mı? Onu kontrol edin derim. Sanki köpüğün renginde de bir kirlenme var gibi geldi bana. Belki contanızda ufak bir kaçak var olabilir. Karlı havada fazla patinajda kalıp motoru zorlamak üst kapağın biraz yerinden oynamasına sebep olabilir.
   Ama kış aylarında kalitesiz yağlarda köpürme ve hatta kapakta su damlaları oluşabilir.

İnşallah kötü bir durum yoktur.
__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti crazyboy3506 » 14 Şub 2010, 05:34

merhaba ;

bende de aynı sorun vardı.hatta sizinkinin aynısıydı.geçen haftalarda hatta konu bile açtım.1-2 hafta önce.özel servisçi arkadaşıma götürdüm kapakta gevşeklik fark etti. yenisiyle değiştirdi.hatta motora falan baktı sorunyok dedi.kapaktaki ufak gevşemeler köpürmeye neden olabiliyor.300-350km yaptıktan sonra tekrar kontrol et dedi.şuan için köpürme yok.sizin sorununuzda bu olabilir.
Kullanıcı avatarı
crazyboy3506
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ibrahim
Nereden: Ankara

İleti frostbite19 » 14 Şub 2010, 11:05

Noluyo bu yağ kapaklarına arkadaş ya

?Life is a tale told by an idiot

-- full of sound and fury,

signifying nothing.?

William Shakespeare
Macbeth Act 5, scene 5, 19?28
Kullanıcı avatarı
frostbite19
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Fahri
Nereden: Konya
Arabanız: Octavia Ambiente Combi 2004

İleti emre_tokay » 14 Şub 2010, 12:09

Öncelikle önem verip cevaplayan arkadaşların hepsine çok teşekkür ederim. Bu sabah suya baktım renginde hiç bir değişiklik yok eskisi gibi yağ kapağı bana sıkı gibi geliyo ama denemekte fayda var kaç paralık şey zaten. Bu sabah bi tanıdığım çok basıp motoru sıkıştırdıysanda yapabilir dedi ama ne kadar doğru bilmiyorum.

En kısa zamanda sanayiye gitmeli. Bişiler sıkışmış :)
emre_tokay
CLASSIC
CLASSIC

İleti akan-kan » 14 Şub 2010, 12:17

kalitesiz yağdan yapıyor. eğer suda herhangi bir değişim yoksa yağda eksilme yoksa hararet çıkmıyorsa gayet normal bir durum, hatta boncuk boncuk terleme bile görülebilir.

benim ustam bunu söylemişti başka ustaya gittim yine aynını söyledi. içiniz rahat olsun ama kısa sürede bir gösterin ustaya olmazsa yağı değiştirin.
İskeletler Diyarında Bir Et Parçası
Kullanıcı avatarı
akan-kan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Hakan TOPALOĞLU
Nereden: Eskişehir
Arabanız: Tipo Sx 1997

İleti Safariali » 14 Şub 2010, 12:27

castrol 10 /40 yağda bu köpüklenme var diyorlar bende aracı stop ettikten sonra açıp baktım seninki kadar olmasada az bi köpürme var 1 ay oldu yağ değişimim ama hararet filan yoksa problem değil diyorlar bide benim motorun emme manifoldunun altında bi parça var krank havalandırması diyorlar ordaki boruyu söktüm ve senin kapaktaki gibi ama daha yoğun şekilde bi yağ tabakası var normalmi bende bilmiyorum belki bizim motorların güzelce bir temizliğe ihtiyacı var kardeş selamaleyküm
Safariali
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali desidero
Nereden: Aydın
Arabanız: Seat cordoba vario

İleti emre_tokay » 14 Şub 2010, 12:33

ve aleykumselam ali abicim.
Bencede bi temizlemek gerekir ama bi dünya masraf altından kalkamam şuanda. O temizlik işine girdimmi bütün filtreleri değiştirmek yağı değiştirmek suyu antifirizi değiştirmek güzelce bi motor temizliği filan yaptırmak lazım 500TLden aşağı masraf çıkmaz heralde motor iç temizliği dahil.
emre_tokay
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakan48 » 14 Şub 2010, 18:47

kullanmış olduğunuz yağı değiştirdiğiniz takdirde sorun çözülecektir.
hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Muğla

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir