BMW Motoruna Eziyet_ Hayret Edeceksiniz!!!

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

BMW Motoruna Eziyet_ Hayret Edeceksiniz!!!

İleti frostbite19 » 14 Şub 2010, 13:54

Şimdi anlatacağım olayı bizzat yaşadım. 4-5sene önce başımıza geldi. Şimdi nerden çıktı derseniz, bizim Feli yine conta yaktı sanırım: Çok nazik kendisi. Bu contadan yüzümüz gülmedi. Aklıma 1980 BMW 3.16ya yaptığımız eziyet geldi...

Ama bakın BMW motoru nasıl dayanıyor eziyete:
Biz 98 Model Felicia mızı almadan önce 1980 model 3.16 BMW kullanıyorduk. resimdekinden...

Bir gün yolda, babam arabayı kullanırken, teklemeye başladı. Durmadık, çok rahatsız etmiyordu  çünki. Hatta babam gazda pislik oldugunu :)! düşündü. Saçma.

Neyse az ilerde yol kenarında bişeyler atıştırmak için durduk, tekleme yüzünden değil... Arabanın içini, hani egzos kokusu vardır ya hararet yapınca , o koku kapladı bi anda durunca. Hareket ederken gelmiyordu, durunca geldi...

Şİmdi dikkat edin!!! Harareti görmek için kontağı çevirdiğimizde, Hararet ibresi "tak!" diye en sona çarptı!!! Bu ses geldi gerçekten: ibre "Tak" diye 130C çisgisindeki iğne gibi bişey var orda, ona çarptı. Yani hararet 130C dan da fazlaydı büyük ihtimalle. . .

Hayret ettim bu kadar nasıl hararet yaptı diye.

Kaputu açtık, radyatörün kapağını açmamız gerekiyordu. Normalde üzerimize su fışkırması lazımdı, dikkatlice açtık ;ama su falan fışkırmadı. Çünki su yoktu içinde:):)

Motordan çatır çatır sesler geliyordu. Durun! Daha bitmedi işkence!!

Yakınlarda DSİ nin sulama kanalının çeşmesi vardı, ordan hemen su doldurduk ve cayır ayır yanan motorun radyatorune su döktük , ama motor suyu kaul etmiyordu ki .

Motor yerinde zıplıyor resmen arabayı hoplatıyor. Meğer o kadar sicak bir motora su dökülmezmiş!!! :) cahillik işte.

Şimdi diyeceksiniz ki, bu motor kesin bitmiştir, arabayı atmışsınızdır... Birsürü masraf açmıştır, piston, gömlek, sekman, conta falan filan ne varsa değişmiştir...

Hayır!!! Motor soğudu, suyunu koyduk, çalıştırdık, az tereddütle falan yavaş yavaş hareket ettik. Evin yolunu tuttuk. 90km gider mi gitmez mi diyorduk.

Ama ne 90km si , biz o arabayı yaklaşık 2 yıl daha kullandık, conta falan da yaptırmadık!!!

Araba istese yaptırcaktık, ama istemedi. evet yağ yakıyordu ama onu hep yapıyordu zaten... Çekişten düşmedi, hararet sorunu olmadı. Yani hiçbir belirti vermedi... Büyük ihtimalle çoğunuz inanmazsınız ama böyle oldu..

Acemiliğimizi onda attık, öğrendik. Şimdi ise Skoda var elimizde, 98 felicia 1.3 ...  Skoda da dikkatli davranıyoruz ama biyerden bişeyler yapıyo yine yapacağını yapıyo. En son Termostat yüzünden contaya hasar verdik galiba, açmıyordu bazen.Şimdi yine yapılacak galiba, daha ustaya gitmedik...

?Life is a tale told by an idiot

-- full of sound and fury,

signifying nothing.?

William Shakespeare
Macbeth Act 5, scene 5, 19?28
Kullanıcı avatarı
frostbite19
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Fahri
Nereden: Konya
Arabanız: Octavia Ambiente Combi 2004

İleti alpino » 14 Şub 2010, 14:28

felicia ve favoların ortak kronik sorunudur bu conta meselesi. yenilerde kalmadı bu sorun neyseki ama en çok baş ağrıtanıdır. bizim eski feliciayı 2000 yılında aldık. 99 modeldi zaten. 2008 de sattık. hiç conta yakmadım. ama tam satmaya karar verdik hararet ibresi 90'ı geçmeye başladı :D ben de yaptırmadım ayrı mesele. alan adam yaptırdı. ama satılacağını anlayınca hemen su koyuverdi bir yerinden.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti quickcan » 14 Şub 2010, 18:24

bmw farkı.. :)))

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti hakan48 » 14 Şub 2010, 18:51

skodanın conta sorunu yoktur. bu fikre katılmıyorum .16 yıdır bu işin içindeyim skodanın usta sorunu vardır.
hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Muğla

İleti T.T. » 14 Şub 2010, 18:58

çok dooru hakana katılıyorum skoda wolkwagen ustalarını bulmak çok zorrr herkes anlıyo ama işten diil
Kullanıcı avatarı
T.T.
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Skoda Fabia 2004 1.2 47 Kw Kit : Lovato EasyFast

İleti alpino » 14 Şub 2010, 19:30

hocam arabada tutamayıp gaz kaçırsan conta yakar felicialar conta ile ustanın ne alakası var?
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti frostbite19 » 14 Şub 2010, 21:00

[quote="hakan48"]skodanın conta sorunu yoktur. bu fikre katılmıyorum .16 yıdır bu işin içindeyim skodanın usta sorunu vardır. [/QUOTE]
Ya dorusu benim de aklıma geliyor acaba ustadan mıj diye bazen ama şöyle bişey var.
Bizim arabaya benim teyzeoğlu bakıyor

Sadece teyzeoğlum olduğu için deil, aynı zamanda bizim burada sanayide en iyi ustalardandır kendisi. Yanlış bişey yaptığı fikrine kapılmak istemiyorum. Gerçekten de iyi ustadır.

Ama Skoda farklıdır, usta çok iyi olsa da Skoda dan anlamıyor olabilir dersen, ona bişey diyemem. Öyle olabilir mi??

Ha bu arada o bahsettiğim BMWnin ustası da aynı ustadır, teyzeoğlum..

?Life is a tale told by an idiot

-- full of sound and fury,

signifying nothing.?

William Shakespeare
Macbeth Act 5, scene 5, 19?28
Kullanıcı avatarı
frostbite19
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Fahri
Nereden: Konya
Arabanız: Octavia Ambiente Combi 2004