conta mı yaktım lütfen bakın !(ÇÖZÜLDÜ)

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

conta mı yaktım lütfen bakın !(ÇÖZÜLDÜ)

İleti sonerx » 26 Şub 2010, 22:19

merhaba;
Daha 3 ay önce conta değiştim. şimdi yüksek sıcaklıklarda genleşme kabının kapağını açsam müthiş bir fışkırma isteği oluyor ve korkunç bir basınçla hırt hırt diye ses yaparak su-hava fışkırtıyor(bu ses termostattan genleşme kabına gelen ince hortumdan geliyor.)

bir keresinde yarıya açtım 2 kiloya yakın su boşaldı,hararet ibresi bazen 110 a çıkıyor fan açmıyor müşürü daha yeni 92-87 ye yükselttim.

Fan açmayınca mecburen manuel olarak fanı açıyorum.kontrol ettiğimde radyatöre termostattan gelen kalın hortumun sıcak olduğunu fakat genleşme kabından gelenle ,radyatörden alttan motora giden hortumun da soğuk olduğunu anlıyorum.ama bazen hepsi sıcak oluyor

ya birşey anlamadım .bazen fan açıyor bazen açmıyor.

1.ustalar ilk önce termostattan dedi acaba doğru mu

2.110 dererceyi gecen gösterge contayı yakmışmıdır? moralim bozuk.Teşekkürler.

Bu ustalar adamı USTA eder!
Kullanıcı avatarı
sonerx
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: yaşar balcı(soner)
Nereden: Trabzon
Arabanız: Hyundai Getz 1.5 CRDİ 2006

İleti sonerx » 26 Şub 2010, 22:34

okuyonuz değil mi:
Kullanıcı avatarı
sonerx
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti önder38 » 26 Şub 2010, 23:10

motor sıcakken genleşme kabının kapağını açarsanız kaptaki su seviyesi yükselebilir bu olağan.

sizin termostatınız arızalı olabilir devirdaim olmuyor sanki.

veya soğutma sistemindeki havayı almamışlar veya hava yapmış ondan da olabilir. hava alma vidası falan varsa sistemin havası alınmalıdır.
FABİA TDI Sedan
Kullanıcı avatarı
önder38
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Kayseri
Arabanız: Fabia TDI

İleti sonerx » 26 Şub 2010, 23:29

su seviyesi yükselir demedim fışkırıyor dedim.Hava olduğunu sanmıyorum cünkü bu motolar hava yapmaz mış ve karbiratördeki iki hortumu sökerek hava yı almıştım.
Kullanıcı avatarı
sonerx
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti AhmetH » 26 Şub 2010, 23:56

vereceksiniz  100 küsür  lira  alacaksınız  komple  orijinal   termostat  oh mis.. başka çözümünüz yok.

hiç  kurcalamayın   biyerinizi  yakarsınız  sonra,  sıcak motorun  genleşme  kabını açmaya  neden  ihtiyaç duyuyorsunuz ki
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti ünsal » 27 Şub 2010, 02:50

büyük ihtimal termostat arızalı takılı kalıyordur o yüzden dengesizlik yapar daha önce yaşadım bende ahmetin dediği gibi komple termostat,müşürler üzerinde zaten orjınal alırsanız daha sağlıklı olur...

eğer genleşme kabındaki sıvının rengi kahve rengiye dönüşüp köpürme yapıyorsa conta yaktınız demektir .... 
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ünsal gündogdu
Arabanız: Audi A3

İleti sonerx » 27 Şub 2010, 10:34

kabta su varmı diye açtım,dışardan pek anlaşılmıyor da malum antifriz yoktu o an.

cevap verenlere teşekkür edederim.Hak razı olsun.

Şu termostat ne böyle 100 küsür biraz çok değil mi?şöyle termostata ve müşürlerin fiyatlarını tahmini yazsanız da bazı üçkağıtcılara para kaptırmasak.skpar da fiyat 20 tl civarı.hem hepsini değiştirmenin gereği ne...
Kullanıcı avatarı
sonerx
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti skodaizm » 27 Şub 2010, 12:46

Devirdaime ( su pompasına da) bir el atın derim. Onda da bir sorun olabilir. Ama 110 derece yüksek bir sıcaklık. İzmir'den yazan Ünsal Bey'e de bir kulak verin derim
   Kolay gele.

__Hakan Ün__   

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti onurhan2006 » 27 Şub 2010, 14:11

-sorununuzun çözümü için ilk önce termostatınızı değiştireceksiniz ve termostat çıkışından sistemin havasını alacaksınız, termostadın fiyatı ise 25 tl

-Fanın dönüş yönünü kontrol edin, dışardan aldığı havayı motora üflemesi lazım

bu işlemi yaptıktan sonra aracı çalıştırıp rölantide fan açmasını bekleyeceksiniz eğer açmıyorsa sorununuz başka birşeyden kaynaklanıyordur...

ARACINICA BİR İŞLEM YAPTIRDIKTAN SONRA MOTORLA İLGİLİ (ÖZELLİKLE SOĞUTMA SİSTEMİYLE) KESİNLİKLE VE KESİNLİKLE ARACINIZI BELLİ BİR SÜRE ÇALIŞTIRIP FAN AÇMASINI BEKLEYİN!!!

FAN ZAMANINDA AÇIYORSA İÇİNİZ RAHAT OLSUN AMA AÇMIYORSA SORUNU ORADA ÇÖZMENİZ DAHA KOLAYLAŞIR
Volkan İtfaiye Araçları San. ve Tic. A.Ş.
Kalite Kontrol ve Teslimat Şefi
Onur DURMAZ
Kullanıcı avatarı
onurhan2006
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ONUR DURMAZ
Nereden: İzmir
Arabanız: 1993 SKODA FAVORİT LX MEKATRONİK

İleti sonerx » 28 Şub 2010, 15:09

hepinize çok teşekkür edewrim. Termostat ne pis işler yapıyormuş daha önce belkide bu termostat yüzünden conta yakmıştım. neyse

termostatı 30 tl ye aldım dış plastik kapağı dahil 88 lik. 10 tl işçilik,7 tl antifiriz toplam 50 tl ye sorun halloldu.

Tecrübem :
motor 90 dereceleredyken genleşme kabını açınca fışkırma ,homurtama oluyorsa öncelikle termostat tan daha sonra contatandır.
saygılarımla.
Kullanıcı avatarı
sonerx
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti onurhan2006 » 28 Şub 2010, 15:16

sorununuzun çözülmesine çok sevindim Tongue
Volkan İtfaiye Araçları San. ve Tic. A.Ş.
Kalite Kontrol ve Teslimat Şefi
Onur DURMAZ
Kullanıcı avatarı
onurhan2006
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ONUR DURMAZ
Nereden: İzmir
Arabanız: 1993 SKODA FAVORİT LX MEKATRONİK

İleti AhmetH » 28 Şub 2010, 21:05

bende  30 liraya komple termostat  alabilirdim  ama  Parsanoto  Hakan beyle  yaptığım telefon görüşmesi  sonucu    orijinal  komple termostat dışında  kaliteli yan sanayi  alternatifi olmadığını  hepsinin çin malı olduğunu söyledi.

bende kıyıdm  paraya  orijinal  aldım   üzerindeki müşürde zaten 25 lira  dedi.  e tamam  mis  gibi bedavaya gelecek  komple termostatın üstünde Smile

100 lira  orijinal dedi...   yetkili servislerde  %25 indirim  vardı  işçilikte  kargo falan  uğraşmadan  direk  yetkili  serviste  değiştirdim  gitti..

çok memnunum. ayrıca  yetkili servis taktığı için garanti de  cabası Smile

Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti somet » 28 Şub 2010, 21:58

geçmiş olsun  110 derecede conta yanmaz  bence önceki kullandığım lada 107 açıyodu 
Kullanıcı avatarı
somet
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Bursa

İleti skodaizm » 28 Şub 2010, 22:25

Ladalarda motor kapağıda dahil olmak üzere dökme demir olup, alüminyum blok değildir. Kolay kolay da conta yakmamaktadır.
  Skodaların da yumuşak karnı bu alüminyum alaşım üst kapaktır.

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti sonerx » 01 Mar 2010, 18:39

ben memnunum müşürüm zaten sağlam.termostat orjinali plastik tırnaklı bizim ülkeye gelmez benim aldımğım çelikten..
Kullanıcı avatarı
sonerx
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti sonerx » 01 Mar 2010, 18:40

[quote="AhmetH"] bende  30 liraya komple termostat  alabilirdim  ama  Parsanoto  Hakan beyle  yaptığım telefon görüşmesi  sonucu    orijinal  komple termostat dışında  kaliteli yan sanayi  alternatifi olmadığını  hepsinin çin malı olduğunu söyledi.

bende kıyıdm  paraya  orijinal  aldım   üzerindeki müşürde zaten 25 lira  dedi.  e tamam  mis  gibi bedavaya gelecek  komple termostatın üstünde Smile

100 lira  orijinal dedi...   yetkili servislerde  %25 indirim  vardı  işçilikte  kargo falan  uğraşmadan  direk  yetkili  serviste  değiştirdim  gitti..

çok memnunum. ayrıca  yetkili servis taktığı için garanti de  cabası Smile

[/QUOTE] nasıl oluyor fan müşürü bile 15 den başlıyor.skoparda fiyat listesinde euro olarak bir fiyata bakın istereniz(kdv siz) 7.21 euro kdvli 9 euro yaklaşık 20 tl yapıyor 10 tl de kar alsın nakliye dükanın vergisi suyu...
Kullanıcı avatarı
sonerx
AMBIENTE
AMBIENTE

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir