En Az Benzin ve Mazot Yakan Araçlar.

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

En Az Benzin ve Mazot Yakan Araçlar.

İleti xex » 17 Mar 2010, 12:49

http://www.haber7.com/haber/20100317/En ... raclar.php

Bizim skoda fabia yı atlamışlar.

Sıralamalarda 1.0 motorlar var reklam kokuyor gibi geldi bana ama belkide doğrudur.

Kullanıcı avatarı
xex
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Oktay Var
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2005 Opel Astra 1.6 Elegance

İleti fıratt » 17 Mar 2010, 12:53

neden atlasınlarki ustad bence sen atlıyorsun gerçekleri skoda fabia oldukça fazla yakıyor benzinde ş.içi 325 350krş aşşa yakmaz
fıratt
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fırat
Nereden: Adana
Arabanız: su aracım yok

İleti parsanoto » 17 Mar 2010, 13:07

değerlendirmelerin hepsi fabrika verilerine göre.dizel sınıfında bence fabia tdi veya polo tdi olmalıydı.bir çok dizel kullanan arkadaş var bende 2 sene kullandım.kibar kullanırsan 4-4,5 litre arası yakıyordu kaldıki istanbulda.
hakanerdoğan arkadaşımızda da var oda sölücektir bunları.
parsanoto
CLASSIC
CLASSIC

İleti C@GL@R » 17 Mar 2010, 13:10

fabia benzinliside dizelide az yakar ben arabayı aldığımda aldıktan 1 ay sonra eski sahibi geri almak istedi yeni aldıgı araba çok yakıyormuş masraflarınızı öderim dedi..tüp taktırmadan öncede 50 liralık benzinle ş.içi 200 km yapıyordum sakin kullanımda en az..
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti fıratt » 17 Mar 2010, 13:46

halla halla bizdemi keramet çok yakma işinde ş.arası bnzinli fabia  270krştan aşşa  yakmazdı
fıratt
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fırat
Nereden: Adana
Arabanız: su aracım yok

İleti hakanerdogan » 17 Mar 2010, 13:57

Fabia TDI az yakmıyor, her tür kapışmaya girer ve ispatlarım eşit şartlarda, direten olursa uygulamasınıda yaparım.

Fabia TDI ile herkes az yakamaz. Normal kombine koşullarda extrem bir durum olmaksızın gayet normal bi memur kullanımıyla Fabia TDI az yakmıyor. Hızlanmak için çok çaba sarfediyor ve alt devirlerdeki tork ve beygir grafiklerini incelediğiniz zaman üst devirler ile arasında ciddi sapık eğimler çıkar.

Bu şu demek, motor flex değil, esnek değil yani her devir bandında ve en can alıcı noktası uzun şanzıman oranlarına sahip.

4.5 litre az yakmak değildir bunuda belirteyim.

Öncelikle Fabia ağır dedik, alt devirleri ölü, üst devirleri gereğinden fazla canlı dedik. Bu yüzden az yaka2bilmek için kullanımı ciddi incelik istiyor. Çok kendinizi kasıp özen gösterdiğiniz vakit, yolun her an değişen eğimine göre vites seçtiğiniz zaman az yakıyor.

Ama bir Megane dCi aracımızda var, ister bas ister gebert ister basma yakmıyor. %75 kapasite klima açık 3.3 litre falan yakıyor Fabiayı sürdüğüm gibi sürersem bu civarlarda. Zira şanzıman kısa, 4 silindir alt devirler dolu. Üstlerdeki o canlılığı kısıp biraz aşağılara pay etmek lazım.

Yani üst segment olan bir araç daha büyük motoru ile klima açıkken bile benim arabamdan az yakıyor. Binlerce km yol geçtim;

-en basitinden 1.5 dCi 1.4 TDI motorundan az yakıyor.

Benim gibi olmayan sıradan gelişine kullanan bir insan bile az yakabiliyor dCi ile. Fransız dizelleri gerçek o ki daha az yakar.

Ama VW geri kafalılığı bırakıp sonunda Fransızın te yıllar evvel yaptığı olayı geçte düşmüş olsa yaptı ve artık yeni nesil Common-Rail makineler üretmeye başladıda az yakıyorlar biraz daha. Tabi çok geç. 1.5 dCi, 1.4 HDi, 1.3 mJet, 1.5 CRDI veya aynı vergi diliminde hayvani güç veren 1.6 HDi(TDCI ile aynıdır) yıllardır yollarda idi. 1.4 ve 2.0 TDI antika tip tar tar ile piyasadaydı VW sadece. Kötü etti kendine.

Ama işin içine performansı karıştırırsak bilemiyorum, TDI üstün Fransızlardan, benim Fabia 80 hp dCi olan Megane arabasına ters düz çakıyor. Tabi bu dCi larında yenileri çıktı, 85 liği 100 lüğü falan onlar baya fena, tam az yakan keçi giden versiyon, sessizlerde. Şansı yok PD 1.4 dizelin.

NOT:Katalog değerlerinden falan konuşmuyorum, bizzat deneyip gördüklerimdendir.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti octaviaman » 17 Mar 2010, 13:59

Bu tür makaleler genelde bazı markaları ve modelleri pompalayan reklam kokan sponsorvari yazılar oluyor.Onu geçip gerçekleri konuşalım.
Benim tosunun fabrika verileriyle oldukça barışığım. sakin kullanımla şu anda şehiriçi 151 krş (5lt/100 km)yakıyor..Şehirdışı da sakin ve sınırlı kullanımla 111 krş (3,7lt/100 km)yaktığımı dahi biliyorum,ki normali 4.1 lt /100 km dir..Fabia yı düşünemiyorum bile:)
1.6 mpim la şehiriçinde sakin ve en bezgin ve en çıldırtan kullanımımla dahi 280 krş altına inemezdim diye düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia Ambiente 1.9TDI

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir