Aracınız yaza hazır mı?

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Aracınız yaza hazır mı?

İleti lazianke » 12 May 2007, 01:12

Zorlu geçen kış şartlarının yarattığı olumsuzluklar ve bozulan yollar nedeniyle arızalanma olasılığı artan araçların yaz aylarında sorunsuz kullanımı için mutlaka bakımdan geçirilmesi gerektiği bildirildi.
Makine Mühendisleri Odası (MMO) Adana Şube Başkanı Selçuk Göndermez, yaptığı açıklamada, arızalarla karşılaşmamak için özellikle mevsim geçişi dönemlerinde araçların mutlaka bakımdan geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Göndermez, otomobillerin kış aylarından sık sık çukurlara girip çıkması nedeniyle süspansiyon ve amortisörlerinde arızalar yaşanabileceğini, bu nedenle aksların kontrolden geçirilmesinin ve rot-balans ayarının yenilenmesi gerektiğini vurguladı.

Araçlarda ihmaller sonucu meydana gelecek arızaların istemeden de olsa trafik kazalarına davetiye çıkarabileceğinin unutulmaması gerektiğini belirten Göndermez, şunları kaydetti:

'Yaz aylarına girerken, bujilerin temizlenmesi, hava filtresinin mutlaka değiştirilmesi gerek. Bunların yanı sıra motor yağı, polen filtresi, benzin filtresi, radyatör suyu, elektrikli fanın devreye girme derecesi, kayışların kontrolü mutlaka yaptırılmalı. Akü bakımının da ihmal edilmemesi gerekiyor.'

KIŞ LASTİKLERİNİ DEĞİŞTİRİN
Lastiklerin hayati önem taşıdığını işaret eden Göndermez, kış lastiklerinin ise mutlaka çıkarılması gerektiğini söyledi. Bunun yanı sıra silecek lastiklerinin kontrolü, klima ve havalandırma sisteminin bakımının da yapılması zorunluluğuna işaret eden Göndermez, araçların far ayarlarıyla ampuller konusunda da duyarlı davranılmasını istedi.

Su deposuna konulan antifrizin paslanmayı önleyeceğini de belirten Göndermez, yaz-kış araçlarda antifriz kullanılması gerektiğini ifade etti.

LPG’Lİ ARAÇLARA DİKKAT
Sıcaklarla birlikte LPG’li araçların tehlikelerinin de arttığına dikkati çeken Göndermez, bu araçların uzun süre direkt güneş ışığına maruz bırakılmalarının risk yaratabileceğini söyledi.

LPG’li araçlarla ilgili yeni düzenlemelerin yürürlükte olduğunu hatırlatan Göndermez, bunların kapalı yerlerde bulundurulmasının da yasak olduğunu sözlerine ekledi.

Star gazete
 
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE
 
İleti: 289
Kayıt: 01 Tem 2006, 07:29
Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti skodacı » 12 May 2007, 01:17

özellikle;radyatör suyu,elektrikli fanın devreye girme derecesi, kayışların kontrolü mutlaka yaptırılmalı...antifiriz sadece kış ın değil yaz ında kullanılmalı...yazın donmayı,kışın harareti engeller...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 25 Eyl 2006, 21:59

İleti ünsal » 12 May 2007, 01:17

paylaşım için teşekkürler ...
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC
 
İleti: 239
Kayıt: 07 May 2006, 16:21
Ad Soyad: ünsal gündogdu
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Audi A3


Genel TeknikKimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir