klima çalışırken...

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

klima çalışırken...

İleti skodacı » 28 May 2007, 23:16

gaz kaçağı yoksa peki gaz neden eksilir?demek ki kaçak olmadanda gaz dolumu yapılıyor.gaz çökmüyor veya tembelleşmiyor ise neden?

skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mygokhan » 28 May 2007, 23:30

[quote="skodacı"]gaz kaçağı yoksa peki gaz neden eksilir?demek ki kaçak olmadanda gaz dolumu yapılıyor.gaz çökmüyor veya tembelleşmiyor ise neden?[/QUOTE]

okuldan hocalarımı arayıp görüştüm..böyle bir durum varmı yokmu diye..sadece büyük sistemlerde gaz likit hale geliyor ve çökme meydana geliyor..o zamanda sistem ısıtılıp gaz likit halden kurtuluyor..yani büyük sistemlerde bu durum oluyor..küçük sistemlerde hele ki otomobillerde böyle bir durum söz konusu bile değil! hocam bunu kesin ve net bir şekilde dile getirdi.gaz eksilmesi sadece gaz kaçağı varsa oluyor.yoksa gazın tembelleşmesi gibi durum sözkonusu değil.ayrıca bugün dayımla görüştüm.uludağ üniversitesi ısıtma soğutma bölüm başkanı kendisi :) onada sordum o da böyle bir durumun olmadığı net bir dille açıkladı.ayrıca kış boyunca kullanmadığım aracımın klimasının gazını ölçtüm bugün.benim gaz çalışkan çıktı.Big%20smile.ne eksik ne fazla ..başka da söylenecek söz yok sanıyorum..
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti skodacı » 28 May 2007, 23:42

mygokhan şu soruma açık ve net bir cevap verirmisin?

aracında kaçak olmadığı halde,klima gazı dolumu yapan ben onlarca araç biliyorum.bu araçlardan biride benim önceki aracım olan fabia 1.2...dayı bey e bir sorarmısın,bu durumu neye bağlıyacak...%10 ila 20 lik kaçak nereye uçtu?kaçak kontrolünden başarılı ile çıkmasına rağmen  güvenmedim ilk gittiğim klima servisinin,ikinci servis skoda merkez skoda yetkili servisi yüce auto idi.onlarda detaylı bir kaçak arama işlemine tabi tuttu aracımı,lakin en ufak bir noktada dahi kaçak bulamadılar.ve klima gazı dolumu yapıldı...not:gülme figürünü kullanmam beni rahatsız ediyor...gülünücek bir şey bulamıyorum çünkü bu konuda... skodacılara gaz kaçağı yoksa dahi gazın eksilebileceğini bildirmek istiyorum...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fabiamania » 29 May 2007, 00:17

gazın dolaştığı sistemin uzun süre zarfında %10-20 kadar kaybetmeyecek kadar mükemmel izole edildiğini zannetmiyorum. Sistem gaz kaçırmıyor yani kaçak çıkmıyor olabilir ancak bu gazın kesinlikle eksilmeyeceği anlamına gelmez. Sonuçta 'gaz'dan bahsediyoruz...mutlaka bir veya birkaç noktadan çok küçük hacimlerde sızdığını düşünmekteyim.

fabiamania
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 29 May 2007, 15:54

Klima konusunda tecrübeli olduğunu belirten arkadaşlar yeterince teknik ve psikolojik açıklama yaptılar. Konunun daha fazla konuşulması tatsızlıktan başka birşey getirmeyecek gibi gözüktüğünden kilitlenmiştir.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

Önceki

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir